Piatok 6. december 2019

extra plus

September 2014

Aktuálne číslo

Foto: TASR/Milan KapustaFoto: TASR/Milan Kapusta

Foto:TASR/Michal SvítokFoto:TASR/Michal Svítok

Foto:TASR/Oliver OndrášFoto:TASR/Oliver Ondráš

Foto: archívFoto: archív

Na palete

Martin Dugas

Slovensko vo vlnách zrážkovej aktivity oblievali výdatné dažde, prezident Andrej Kiska sa vo vlne humánnej hyperaktivity výdatne oblial studenou vodou. Ako huby po daždi sa pred komunálnymi voľbami množili nezištní uchádzači o poslanecké a primátorské kreslá, v lesoch a v RTVS pokračovala sezóna Hríbov, v ovzduší sa začala sezóna vší. Zavšivavená ostala Sieť transparentného Rada Procházku, na ktorého naskákali aj odpočúvacie ploštice šéfa OĽaNO Igora Matoviča, a ktorý sa vznáša v transparentnej neistote - z piedestálu prezidentského kandidáta môže kvôli pokútnemu financovaniu kampane zletieť aj do šajtlavy. V ovzduší sa vznášali aj výstavné aeroplány na leteckých dňoch, aké zároveň nastali aj na politickom nebi.

LETECKÉ DNI: Na Slovak International Air Fest v Sliači lietali albatrosy, na leteckých dňoch na úrade vlády štátni tajomníci, potentáti v dozorných radách, predstavenstvách v štátnych spoločnostiach a v štátnej správe. Piloti lietali pri bravúrnych a papaláši po hrabivých výkonoch v kokpitoch správy eurofondov, za ktoré ich hodlá odvolať premiér Robert Fico. Predbežne z vysokých postov poletí sedem štátnych tajomníkov a 6-7 ďalších vysokých úradníkov. Leteckým dňom na nebi nad Sliačom tlieskalo stotisíc návštevníkov, na politickom nebi päť miliónov Slovákov. „Vždy nájdete čiernu ovcu v rodine. Je veľmi zlé, ak je niekto presvedčený, že ide do funkcie na večné časy. Takýchto ľudí sme tu už mali," dôvodil šéf vlády.

ŠKODNÁ NA ODSTREL: Okrem čiernych oviec v politickom košiari boli na odstrel aj medvede, ktoré nebezpečne schádzajú k obydliam na východe Slovenska. Po úradnom usmrtení medveďa na predmestí Prešova veterinár vyhlásil: „Musel ísť na odstrel, pretože nie sú vhodné podmienky na mobilizáciu." Tú nemohla vyhlásiť ani moderátorka RTVS Kristína Kormúthová, ktorá prišla o prácu za výrok: „Prečo by sme my poľovníci ,toto‘ nemohli strieľať ako škodnú?" „Týmto" totiž nemyslela medveďa, ale na Cigáňa, ktorý sa jej vlámal do domu. Ľudskoprávni aktivisti žasli: medveďa predsa nemožno porovnávať s Rómom. Milovníci prírody im dali za pravdu - skutočne nie. Medveď na rozdiel od neprispôsobivého občana nekradne, nezbíja a neútočí bez príčiny.

ŠKODNÁ BEZ ODSTRELU: Podgurážení neprispôsobiví občania zaútočili v obci Rozložná pri Rožňave na dvoch policajtov počas výkonu služby. Jedného škrtili, druhého sa snažili odzbrojiť a rozbili mu nos. Mimovládne organizácie tentoraz nespustili povyk, neprestali však robiť cirkus okolo minuloročného zásahu polície v cigánskej osade v Moldave nad Bodvou. Rutinná akcia sa skončila vo výbore NR SR pre ľudské práva, náreky aktivistov zamestnávali demokratickú tlač. Zlých policajtov hnali pred súd, kým dobrým Rómom fúkali boľačky hojivými tónmi festivalu, ktorý zorganizovali „pri príležitosti prvého výročia policajnej razie pod názvom Moldava - Spolu 2014". Happening nesporne zníži rómsku kriminalitu.

KISKA PORAZIL SKLERÓZU: Proti tej zatiaľ nezabojoval Kiska, ktorý si našiel onakvejšieho súpera: amyotrofickú laterálnu sklerózu. Terapiu, akou sa táto choroba lieči, hrdinsky aplikoval sám na seba, keď sa oblial vedrom studenej vody. Až vyvstala otázka, či sám netrpí týmto „mimoriadne závažným ochorením mozgu, pri ktorom pacient stráca kontrolu nad svojimi svalmi", čo by vysvetľovalo jeho trhavé pohyby v štátnych nomináciách. Keby sa však takto v minulosti správal mocnár v kráľovstve, zrejme by ho zavreli do blázinca s podozrením, že nie je pri zmysloch a nemôže spravovať krajinu. V lepšom prípade by mu určili regenta ako Borisa Godunova či liečiteľa ako Rasputina. Kiska má zatiaľ Bútoru.

Fotografie:
Procházkova sieť zostala zavšivavená.

Premiér Fico pripravuje vládny letecký deň.

Rómovia napadli policajtov, vinní sú policajti...

Kiska je na najlepšej ceste do blázinca.