Piatok 6. december 2019

extra plus

September 2014

Aktuálne číslo

Kôň Západu nedocválal

Marek Mahút

Najprv si ho Západ osedlal ako mocného a poslušného koňa v záprahu pri ťažení drancujúcom bohatstvo Ukrajiny.

Potom ho Brusel a Washington zbuntošenému davu na kyjevskom Majdane ponúkli sťa neochvejného demokrata a rodoľuba do najvyššieho úradu v štáte našich východných susedov.

Tak sa miliardár Petro Porošenko stal ukrajinským prezidentom a následníkom dávnych vládcov Kyjevskej Rusi.

Potom tento kôň začal rozdupávať ich potomkov v krvavom kúpeli občianskej vojny na východe krajiny.

Hnaný pohrobkami ukrajinských fašistov z druhej svetovej vojny, s ktorými sa spriahol. Tak sa dostal na zoznam hostí pozvaných na oslavy 70. výročia protifašistického SNP. Pozývajúcim rytierom bol slovenský prezident Andrej Kiska.

Porošenko mal však iné starosti. Napĺňal nesmierne veľkorysý predvolebný sľub „v prípade zvolenia rozpredať všetky svoje aktíva" vrátane cukrárenskej firmy, ktorá je vo svojom odbore 18. najväčšia na svete.

„Kráľovstvo za koňa!" kričal v roku 1485 anglický monarcha Richard III. „Čokoládové kráľovstvo za trafiku!" hlásal v roku 2014 kôň Západu.

Ten však svoje sladkasté samoderžavie nedáva, ale predáva. Určite ho to nezosunie v rebríčku izraelského časopisu Forbes, ktorý ho zaradil medzi najbohatších súkmeňovcov planéty.

Sám to však chápe ako obetu dobrodinca nezištne chrániaceho ľud pred oligarchami: „Žmýkajú štátnu pokladňu, štát zneužívajú na tlak na konkurentov a priamo ovplyvňujú priebeh parlamentných volieb." Zlodej kričí: chyťte zlodeja, platí aj za našimi východnými hranicami.

Sladké obchody s čokoládou medzitým sprevádzali horké kšefty s ministrami a úradníkmi, medzi ktorými je množstvo neofašistických živlov.

Tí sa otvorene hlásia k odkazu banderovcov, ktorí sa počas druhej svetovej vojny dopustili obrovských zverstiev a počet ich obetí sa počíta na tisíce.

Teda - na konte státisíce mŕtvych a miliardy dolárov, na rukách krv spoluobčanov. To sú argumenty, ktoré primali Kisku pozvať Porošenka do Banskej Bystrice?