Streda 11. december 2019

extra plus

September 2014

Aktuálne číslo

Reprodukcia: internetReprodukcia: internet

Držať hubu a krok

Ľudovít Števko

Spravodajský web aktuality.sk pripravil svojim čitateľom nemilé prekvapenie: k vybraným článkom nebudú môcť písať diskusné príspevky.

Šalamúnsky vymyslené. Cenzor, čiže po novom administrátor, urobí selekciu článkov, ku ktorým sa nebude možné vyjadrovať, vraj pre „zhoršujúcu sa komunikáciu, rastúcu nenávisť a slovník diskutérov".

Aktuality tak nasledujú príklad portálu sme.sk, ktorý diskusiu na citlivé témy zatrhol už vlani. Je zaujímavé sledovať témy článkov, kvôli ktorým treba zapchať čitateľom ústa.

Len nijaké názory verejnosti na tému Rusko, Ukrajina, Doneck, Izrael, bombardovanie Gazy, ktoré by mohli znehodnotiť prácu komentátorov a propagandistov uvedených portálov.

Ak niekto môže šíriť výplody svojej rozbúrenej mysle, tak sú to len skalní prívrženci politiky USA a fanatický nepriatelia Rusov z radov profesionálov.

Kto s nimi nesúhlasí, nech o tom rozpráva v krčme, nie na webových stránkach Aktualít a SME. Diskusia sa nepovoľuje a basta!

Počínanie cenzorov možno pochopiť: priveľa nesúhlasných a dnes už aj dobre informovaných diskutérov k háklivým témam škodí imidžu redaktorov a dehonestuje prácu vyznávačov mocenskej ideológie Spojených štátov.

Vysvetlenie Petra Bardyho, vedúceho Aktualít stojí za všetky drobné - spravodajský web si uvedomuje, že „mnohí diskutéri považujú vymazanie ich príspevku za zásah do slobody slova a podobne", ale je neprijateľné, aby sa diskusia zmenila na fórum extrémistov.

Podľa tejto logiky treba obmedziť slobodu slova, lebo medzi Slovákmi je veľa extrémistov, teda ľudí, ktorí majú iné názory na udalosti vo svete ako šéfovia švajčiarsko-nemeckého mediálneho reťazca Ringier Axel Springer, vlastniaci, okrem iného, spravodajské weby v strednej a východnej Európe.

Stará osvedčená taktika hovorí, že ak chceš klamať, musíš zamedziť, aby sa o tvojom klamstve hovorilo.

Keď budete, vážení čitatelia, v nasledujúcich dňoch čítať na niektorom zo spravodajských webov článok o humanitárnom bombardovaní teroristov z Donecka alebo Gazy, nekritizujte upozornenie „pod týmto článkom nie je možné diskutovať", ale držte hubu a krok.