Utorok 10. december 2019

extra plus

September 2014

Aktuálne číslo

Kiska v polepšovni

Martin Dugas

Verejná ochrankyňa ľudských práv Jana Dubovcová za súzvučného súhlasu ľudskoprávnych organizácií poslala v auguste prezidenta Andreja Kisku do polepšovne. Nie za trest, veď zatiaľ poslúcha, ale na „prieskum" stravy, na ktorej množstvo sa chovanci ponosujú.

Úslužný prezident sa okamžite nadchýnal nad Dubovcovej dobrodením: „Otvára ťažké témy, ktoré je treba riešiť."

To rozhodne, veď väčšmi ako prežívanie tisícok ľudí v hladových dolinách treba v prvom rade riešiť jemnocitné žalúdky mladých vyvrheľov v nápravno-výchovných zariadeniach, ktoré ich často nemajú šancu ani napraviť, ani vychovať.

A tak mimovládky, ktoré pre zmenu vychovávajú Kisku, primali žalúdok hlavy štátu okoštovať údajne nedostatočnú stravnú jednotku v Reedukačnom centre v Hlohovci.

Dostal polievku a mäso so zemiakovým šalátom, zeleninou a ovocím. Nepripomína to pokrm zo sirotincových čias Dickensovho Olivera Twista a nevedno, koľko ľudí na hranici chudoby si takýto obed môže dovoliť.

Kiska sa však otcovsky venoval partii spolusediacich mladých, zväčša počerných delikventov a demokratická tlač sa rozvášňovala nad ľudovosťou prezidenta.

Spravidla pritom pozabudla informovať, čím si títo holúbkovia pobyt v polepšovni a hrkútanie s prezidentom zaslúžili.

V každom prípade, osadenstvo ústavu Kiskovi okrem bravčového karé na cigánsky spôsob naservírovalo aj izraelský spôsob alternatívnej výučby, ktorý hodlá na zverencov aplikovať.

Kiska s tým akiste vrelo súhlasí, veď by sa nám tu zišla slovenská verzia omladiny Likudu, nádejní Netanjahuovia, Peresovia či Rabinovia.

Napokon, Kiskovi spoločníci už prvé nevyhnutné kriminálne skúsenosti majú za sebou, inak by nemohli len tak poľahky poobedovať v polepšovni s Kiskom.