Utorok 10. december 2019

extra plus

September 2014

Aktuálne číslo

Foto: TASR/APFoto: TASR/AP

Budeme mať nového suseda?

Martin Dugas

Účasť vyše 80 percent, súhlas vyše 90 percent. Takýto obraz vôle národa ukázali nedávne referendá v Doneckej a Luhanskej oblasti, kde sa za nezávislosť vyslovila taká drvivá väčšina obyvateľstva, aká v histórii plebiscitov vo svete nemá obdobu.

„Donecká ľudová republika je odteraz zvrchovaný štát," vyhlásil jej predstaviteľ Denis Pušilin, ktorý právom dodal: „Z vôle ľudu."

O jej naplnenie by sa mal ihneď po vyhlásení výsledkov začať bez ďalších debát snažiť svet. Vrátane Bruselu, Washingtonu i samotného Kyjeva, kde sú bez ohľadu na oficiálne označenie referend za „nelegitímne" de facto nútení uznať, že sa uskutočnili a že ich výsledky sú neodškriepiteľné.

Naproti tomu sa východ Ukrajiny od centrálnej moci dočkal „antiteroristických operácií", ktoré roznietili požiar občianskej vojny. Ten dodnes pohlcuje stovky civilných životov a ruinuje mestá.

Vyfarbil sa aj hyperdemokratický Západ, ktorý namiesto podpory výsledkov referenda ako jedného z mála zachovaných prejavov priamej demokracie povzbudzuje kyjevských uzurpátorov moci v brachiálnom ťažení na východe.

A nemožno sa vôbec čudovať, že v prenasledovaných a vraždených ľuďoch ožíva pocit historickej spätosti s Ruskom, na ktoré s nádejou vzhliadajú.

„Občania Donecka boli vždy súčasťou ruského sveta," napísala autonómna vláda do Moskvy, ktorú zároveň požiadala o pripojenie regiónu k Ruskej federácii. A hoci sa Kremeľ k žiadosti nevyjadril, dal najavo, že mu nápad nie je proti srsti.

V tejto atmosfére si Ukrajina rozpačito pripomenula výročie nezávislosti a nie je isté, či si bude mať čo pripomínať aj o rok.

Triezvejšie hlasy volajú po federalizácii Ukrajiny, ktorá sa však tiež javí len ako medzistupeň k jej zonácii na oblasti s ruskou a západnou sférou vplyvu.

A tak ako sa štiepi na republiky na východe, môžu pod kuratelou Západu - v hanebnom zväzku s fašizoidným Pravým sektorom - vznikať nové štáty aj na jej Západe. Tak sa môže stať, že na schengenskej hranici budeme mať nového suseda.

Fotografia:
Predstaviteľ Doneckej ľudovej republiky Denis Pušilin (uprostred) informuje o referende v Doneckej oblasti.