Utorok 10. december 2019

extra plus

September 2014

Aktuálne číslo

McDonald’s v nemilosti

Peter Jánošík

Vo vojne proti Iraku, keď sa aj Francúzi postavili proti Američanom, títo z nenávisti k nim prestali smažené hranolčeky v občerstveniach McDonald's nazývať francúzskymi zemiačikmi - pomenovali ich „zemiačiky slobody".

Dnes prejavujú v súvislosti s reštauráciami McDonald's svoju nevôľu Rusi. Okrem toho, že megakalorické fastfoodové produkty plné prepálených tukov a skrytej chémie považujú za extrémne nezdravé, v ruských prevádzkach amerického rýchleho občerstvenia našli špinu a vyzývajú na ich zatváranie.

Iba v meste Penzia sa našlo 38 nekvalitných druhov potravín, z ktorých sa vyrábajú povestné hamburgery.
Kontroly budú pokračovať vo všetkých ruských oblastiach.

Ťaženie proti americkej kultúre stravovania získalo celoruský rozmer. Symbolicky je však najzávažnejším uzatvorenie úplne prvej prevádzky - na Puškinovom námestí v Moskve.

Práve tento McDonald's sa svojho času stal symbolom zmeny rusko-amerických vzťahov. Pri jeho otvorení stáli v rade na hamburgery desaťtisíce ľudí.

Zahraniční novinári to komentovali: „To je koniec sovietskeho impéria." Mimochodom, revíziu hygieny predaja by si istotne vyžadovali aj slovenské pobočky McDonald's, nehovoriac o tom, že z hľadiska správnej výživy by bolo lepšie tieto fastfoody nenavštevovať vôbec.

Ale v tom by mnohí isto videli politikum. Známy propagátor kozmopolitizmu Martin Šimečka, dnes šéfredaktor českého týždenníka Respekt, v prvej polovici 90. rokov, v časoch, keď u nás reštaurácie McDonald's ešte neboli, tvrdil, že tento fakt je jedným z dôkazov absencie demokracie na Slovensku.

Aj takýmito úsmevnými spôsobmi sa protinárodné sily usilovali podkopávať autoritu mladej Slovenskej republiky.

Oficiálne ruské úrady americkému fastfoodu vyčítajú špinu a baktérie a konzumáciu vlastných, ruských potravín Rusi dnes vnímajú ako výraz vlastenectva.

To nie je len odpoveď na americké sankcie. Zdá sa, že by to mohla byť aj predzvesť blížiaceho sa konca amerického impéria...