Utorok 10. december 2019

extra plus

September 2014

Aktuálne číslo

Foto: archívFoto: archív

Máte slovo

Proti lži
Celé mesiace sledujem, čo za zverstvá sa dejú na Ukrajine, a počúvam, ako nás klamú slovenské médiá. Ani počas útoku na Juhosláviu som nezažila takú mediálnu manipuláciu a lož. Zatajujú nám podstatné: na Ukrajine vzniká nový nacizmus, banderizmus. Krutý protiruský režim používa všetky prostriedky vrátane zakázaných zbraní ako kazetové a fosforové bomby proti vlastným obyvateľom žijúcim na východe. Ak budeme mlčať a dovolíme, aby nás klamali, veľmi sa nám to vypomstí. Mali by sme kričať proti lži a písať sťažnosti na médiá za nepravdy, čo šíria. V Bratislave už boli dve drobné manifestácie - možno by pomohlo zorganizovať výstavu šokujúcich fotografií, ako to urobili vo viacerých štátoch Európy.

Iva Vranská, Bratislava

Americká hra
Nie je mi ľahostajné, čo sa robí na Ukrajine. Som pobúrená masívnou lživou propagandou šírenou aj slovenskými médiami a  zapojením sa EÚ do tejto americkej hry. Doteraz vyslovené stanoviská EÚ a ani sankcie proti Rusku nepodporujem, práve naopak, som proti nim. Smrť je rovnako strašná všade. Na Ukrajine umierajú ľudia! Umierajú v dôsledku bombardovania ukrajinskou armádou za podpory USA a EÚ. Kto, pod akou zámienkou a s akým zámerom celý tento konflikt od samého začiatku vyprovokoval a živí, je pri hlbšej analýze faktov dosť zrozumiteľné. Vierohodnosť amerických „oficiálnych" vyhlásení je obdobná ako pri invázii do Iraku.

Viera Králičeková, Žilina

Pocta zločincovi
Poštové známky majú aj poslanie propagácie a reprezentácie. Námety preto podliehajú dôkladnému výberu. Ukrajinská pošta vydala v roku 2009 známku s portrétom Stepana Banderu pri 100. výročí jeho narodenia. Toho Banderu, ktorý sa už v mladosti podieľal na zavraždení poľského ministra vnútra. Stal sa veliteľom Ukrajinskej povstaleckej armády - smutne známych Banderovcov, ktorí po skončení vojny podnikali diverzné protiruské aj protipoľské akcie. V pléne OSN čelil Bandera obžalobe ako vojnový zločinec, ale USA a Veľká Británia mu poskytli ochranu za spoluprácu s výzvednými službami. Nie je dobrým vysvedčením pre súčasnú vládu v Kyjeve, že v jej radoch majú miesto zástupcovia neonacizmu. Ešte viac však zaráža, že to neprekáža hlásateľom a „vývozcom" demokracie zo Západu.

Ivan Lužák, Bratislava

Politicky zneužívané SNP
Rada by som povedala niekoľko slov k veľkolepým oslavám 70. výročia SNP. Táto historická udalosť polarizuje slovenský národ. Jej výročie sme povýšili na štátny sviatok, hoci jedným z bodov programu povstania bolo obnovenie ČSR. Máločo sa tak politicky zneužíva ako SNP - každý režim mu dáva nejakú nálepku. Povstanie si pritom vyžiadalo asi 20-tisíc obetí a hospodárske škody dosiahli 500 miliónov korún vo vtedajšej mene. Nebolo teda také osožné pre Slovákov ani slávne, profitoval z neho najmä Beneš a jeho exilová vláda. Mali sme počkať na príchod sovietskej armády, pridať sa k nej a ušetrili by sme množstvo životov.

Elena Krištofová, Vozárovce

Víťazí globálne zlo
Za súčasný zvrátený svet sme si zvykli viniť kapitalizmus a jeho vrcholné mocenské orgány - EÚ, NATO alebo MMF. A čo robia proti zlu nezamestnaní, vykorisťovaní pracujúci alebo dôchodcovia? A čo slovenská inteligencia, vraj výkvet národa? Komu dáva svoj hlas vo voľbách? Veď to oni všetci dopomohli k moci tým, ktorí ich potom ničia, a s nimi aj nás ostatných. Aj v iných krajinách dostávajú hlasy vo voľbách tí, čo zbedačujú nielen vlastných občanov, ale aj ľudí v ekonomicky vykorisťovaných, či dokonca vojensky napadnutých krajinách. Neuvedomelosť, nezodpovednosť, sebectvo, ľahostajnosť a naivita väčšiny občanov sveta sú hlavné príčiny toho, že nevíťazí globálne dobro, ale globálne zlo. Špekulanti ovládajúci svet len využili to, čo im národy dovolili.

Blažena Žákovicová, Moravské Lieskové

Objektívne a pravdivo
Nedávno sa mi náhodou dostal do rúk váš časopis z augusta 2014. Po prečítaní som bola milo prekvapená vaším postojom a hodnotením situácie vo svete, pretože sa s vašimi názormi stotožňujem. Chcem sa vám poďakovať, popriať vytrvalosť a odvahu v ceste, ktorú ste si vybrali. Ďakujem za to, že existujete, že vás môžem čítať, že píšete objektívne, pravdivo, a že nie ste poplatní nijakej politickej či svetovej veľmoci.

RNDr. Dagmar Vernarská

Hrdinstvo našich predkov
V auguste venovali naše médiá najviac pozornosti oslavám 70. výročia SNP. Priveľa ľudí sa snažilo narušiť ich dôstojnosť svojimi výpadmi proti avizovanej návšteve Vladimira Putina. Keby Slováci privítali ruského prezidenta srdečnejšie ako ostatných hostí, podľa Šebeja, Kaníka alebo Dzurindu by to bola blamáž pre celé Slovensko. Títo páni zabúdajú, že podobné oslavy sa organizujú predovšetkým preto, aby sme si pripomenuli hrdinstvo našich otcov a starých otcov v boji proti fašizmu. Naši politickí lídri by si nemali myslieť, že sú múdrejší ako ich predchodcovia. Svet sa pod ich vedením nestal bezpečnejším, práve naopak - spolužitie medzi národmi je čoraz katastrofálnejšie.

Rudolf Slezák, Vysoká pri Morave