Piatok 6. december 2019

extra plus

September 2014

Aktuálne číslo

Monitor zahraničných udalostí

Martin Dugas

Hrozba terorizmu rastie
Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov vyzval západné a arabské krajiny, aby sa pridali k sýrskemu prezidentovi Bašárovi Asadovi v boji proti povstalcom z extrémistického Islamského štátu. Podľa neho by si západní politici mali uvedomiť rastúcu hrozbu terorizmu: „Čoskoro si budú musieť vybrať, čo je dôležitejšie - zmena sýrskeho režimu pre naplnenie osobných antipatií, riskovanie zhoršovania situácie mimo akejkoľvek kontroly alebo nájdenie pragmatických ciest pre zjednotenie úsilí proti spoločnej hrozbe."

Provýchodný Orbán
Viktor Orbán síce považuje západné krajiny za spojencov Maďarska, to však neznamená, že k „nezápadným" krajinám bude mať Maďarsko rovnaký vzťah ako Západ. To zapadá do Orbánovej doktríny otvorenia sa východu. Týždenník Heti Világgazdaság v tejto súvislosti poznamenal, že postoj Maďarska k ukrajinskej kríze sa veľmi líši od postoja najdôležitejšieho spojenca - Poľska, čo by mohlo mať nepriaznivé dôsledky na budúcnosť Vyšehradskej štvorky.

Moskva splní záväzky
Ruský minister energetiky Alexander Novak odmietol ako neodôvodnené tvrdenia Ukrajiny, že Moskva plánuje v zime zablokovať prepravu plynu do Európy. Zdôraznil, že krajina splní svoje záväzky týkajúce sa dodávok plynu európskym dovozcom bez ohľadu na politické záležitosti a je otvorená konštruktívnemu dialógu o energetike so zainteresovanými partnermi vrátane Ukrajiny. Rusko vlani prepravilo zhruba polovicu plynu do EÚ cez ukrajinskú vetvu plynovodu.

Hlavné mesto špionáže
Hlavným mestom svetovej špionáže je rakúska Viedeň. Pôsobí v nej vyše 7-tisíc tajných agentov a špiónov, čo je viac ako kdekoľvek inde. Tamojšie ambasády sú plné personálu vrátane tajných agentov pôsobiacich ako spojky svojich domovských krajín, pričom dominujú Spojené štáty a Rusko. V roku 2010 sa na viedenskom letisku uskutočnila najväčšia výmena špiónov v dejinách, keď si tieto veľmoci odovzdali 14 agentov.