Utorok 10. december 2019

extra plus

September 2014

Aktuálne číslo

Foto: TASR/APFoto: TASR/AP

Putin draftuje Merkelovú

Martin Dugas

Ako blesk z jasného neba zasiahli sankčné bojové pole medzi Západom a Ruskom zvesti o tajných plánoch Nemecka vstúpiť do silnejúceho protizápadného združenia BRICS.

Informáciami o 180-stupňovom obrate Berlína na Moskvu, ktorá je baštou bloku „zlých, silne protidolárových a protiamerických krajín", šokoval Biely dom finančný analytik Jim Willie.

Tento ťah nemeckej kancelárky Angely Merkelovej by totiž zásadne zmenil pomer síl na svetovej finančnej i politickej šachovnici.

Výrazne by stratil americký Federálny rezervný systém, známy ako FED, a získal mohutnejúci ekonomický blok Brazílie, Ruska, Indie, Číny a Južnej Afriky - BRICS. Západ by rovnako výrazne utrpel finančný debakel v zápase s Východom a hlavnými hráčmi tretieho sveta.

„Je to šok, úplná jadrová bomba na finančných trhoch," glosuje analytik.

Na túto šachovú scénu vstúpil ruský prezident a jeden z krstných otcov BRICS, Vladimir Putin, ktorý „rozbehol obrovské manévre na odklonenie obchodu celého združenia od dolára a naštartoval zmeny vedúce k odpútaniu sa od západných bankových systémov".

Naopak, zaumienil si pripútať tých západných politikov, ktorým ich domáci priemyselní lídri v súčasnej kríze idú po krku. A začal Merkelovou.

Tá sa tak ocitla v obrovskom lise medzi tlakmi Bieleho domu a Kremľa. Z jednej strany USA tlačia Nemecko do protiruských sankcií, ktoré poškodzujú tisíce nemeckých firiem.

Tie tlačia na Merkelovú a hrozia, že pokiaľ sa nevzoprie USA na ochranu domáceho priemyslu, môže ako kancelárka skončiť. „Každá ďalšia sankcia proti Rusku ohrozuje Merkelovú v jej kancelárskom kresle," pripomína Willie.

„Nemôže ísť donekonečna proti záujmom vlastnej krajiny."A ani nepôjde. „Vyzerá to, že Nemecko bude napokon úplne bezprecedentne asistovať Rusku pri vykopnutí ,print-dolára‘ zo svetových trhov," zisťuje analytik.

Druhá strana totiž Berlínu ponúka trhový potenciál celého združenia, ktorý je pripravený na obrovský rast.
Všetci členovia BRICS predstavujú gigantické nenasýtené trhy, hladné po nových technológiách.

Sú to trhy dostatočne rozvinuté vo vybraných oblastiach, krajiny s obrovským dopytom po investíciách do reálnych projektov fyzickej, nielen virtuálnej ekonomiky.

To je presne to, čo Nemecko potrebuje, čo umožnilo Putinovi zatiaľ úspešne draftovať Merkelovú.
„Rusko zradilo Nový svetový poriadok," rozhorčil sa vysoký americký diplomat.

Šéfa Kremľa to však zjavne nedojíma, veď sa mu darí bojové napätie medzi Bruselom a Moskvou presmerovať na pnutie medzi Berlínom a Washingtonom. „USA sa nepodarí vraziť klin medzi Rusko a Európu," uistil amerického kolegu Baracka Obamu.