Sobota 14. december 2019

extra plus

September 2014

Aktuálne číslo

Foto: archívFoto: archív

Útek z dvoch rajov

Marek Mahút

Škótsko sa môže tento mesiac stať kamienkom, ktorý ako historicky prvý vypadne naraz z dvoch mozaík - londýnskej aj bruselskej. Rozhodne o tom referendum o vystúpení, vypísané na 18. septembra.

Päťmiliónová krajina na severe Albionu je už vyše tristo rokov súčasťou Veľkej Británie. Tá spolu so Severným Írskom tvorí Spojené kráľovstvo, a to je zas celé súčasťou ďalšieho galimatiášu zvaného EÚ. 

Práve Brusel po polstoročí urputného prijímania nových členov čelí precedensu odchodu časti jedného z nich.

Prízrak rozvratu visí aj nad Londýnom, ktorý región s odštiepeneckými chúťkami riadi prostredníctvom takzvaného Ministerstva pre Škótsko. 

Edinburgh je v roku 2014 v podobnej situácii ako Bratislava v rokoch 1918 - 1938, keď bola krajina pod kuratelou unitárneho Československa s jeho Ministerstvom s plnou mocou pre správu Slovenska. 

Tento relikt polokoloniálneho panstva z našich končín už dávno vymizol, stále však ťaží škótskych nacionalistov, ktorí sa o všeľudové hlasovanie pričinili.

„Škóti nezávislosťou nestratia, naopak - získajú veľa," hovorí šéf Škótskej národnej strany Alex Salmond. Dôvodí, že krajina by tak mohla využiť zásoby ropy a zemného plynu v Severnom mori iba pre seba či zbaviť Glasgow ponoriek, plných jadrových zbraní.

Verejný dlh Británie dosiahol v roku 2012 86 percent HDP a krajina je v jednej z najhorších kríz od vojny. Škótsko so svojimi 5 miliónmi obyvateľov dáva do štátneho rozpočtu Británie 9,4 percenta, no zároveň si z neho každý rok odkrojí približne 9,3 percenta z celkovej sumy.

V prieskumoch verejnej mienky pribúdajú stúpenci nezávislosti. Najnovšie ich je vyše 42 percent oproti 46 percentám odporcov, no počty sa vyrovnávajú. Mnohí vidia v hlasovaní novú budúcnosť, keď parlament bezprecedentne pozval k urnám aj 16-ročných voličov.

Výsledok bude závisieť od doposiaľ nerozhodnutých. Ak tí povedia Spojenému kráľovstvu „goodbye", v Londýne si budú musieť vypiť horký kalich škótskej whisky s ľadom do dna. A takto potúžení môžu budúci rok hlasovať o vystúpení Británie z EÚ.