Piatok 13. december 2019

extra plus

September 2014

Aktuálne číslo

Periskop

Záujem o slovenské potraviny stúpa
Záujem Slovákov o domáce potraviny narastá. Za prvý polrok tohto roka tvorili slovenské produkty 63,5 percent z celkového predaja. „Slovenský spotrebiteľ prejavil patriotizmus, podporil predaj, a tým aj výrobu domácich potravín," skonštatoval šéf agrorezortu Ľubomír Jahnátek. Pre porovnanie, v prvom polroku 2013 predstavoval podiel predaných slovenských potravín 51,8 percent. Podľa Jahnátka je dôvodom zvýšeného záujmu o domáce potraviny najmä skutočnosť, že spotrebiteľ dostáva viac informácií o potravinách a množiace sa potravinové škandály.

Padák oslavuje
Pred sto rokmi, 25. augusta 1914, vydal Americký patentový úrad vo Washingtone patent na padák Štefana Baniča. Ten začal nad padákovou konštrukciou uvažovať po nehode lietadla, ktorej bol svedkom. Zakrátko pred zástupcami Patentového úradu a letectva USA osobne otestoval svoj vynález - padák na princípe dáždnika, ktorý sa otváral sústavou niekoľkých pružín a bol upevnený pomocou popruhov na telo letca. Zoskočil zo strechy 15-poschodovej budovy, potom nasledovali ďalšie zoskoky z lietadla. Jeho patent okamžite odkúpila americká armáda za niekoľko stoviek dolárov.

Utajovaná Olympiáda mládeže
V čínskom Nankingu sa v dňoch 16. - 28. augusta konali II. Olympijské hry mládeže za účasti 38-členného tímu slovenských športovcov. Všetky medaily, ktoré sa na športovom podujatí rozdávali, pochádzajú z dielne slovenského študenta dizajnu na Fakulte architektúry Slovenskej technickej univerzity v Bratislave Mateja Čičku. Je zarážajúce, že v slovenských médiách, verejnoprávnu RTVS nevynímajúc, sa o tejto udalosti nehovorilo. Informácie sú dostupné len na webových stránkach Slovenského olympijského výboru a Slovenského futbalového zväzu.

Internet náš každodenný
Tri štvrtiny Slovákov využívajú internet minimálne raz do týždňa a až 61 percent si k nemu sadá denne. Pre 44 percent opýtaných je internet obľúbeným pre možnosti vyhľadávať informácie z oblasti zdravia. Do popredia sa dostávajú aj sociálne siete, ktoré využíva už takmer polovica Slovákov. Dve pätiny opýtaných si sadajú k internetu preto, aby prostredníctvom neho nakupovali, čítali správy, telefonovali alebo spravovali svoje financie. Predovšetkým v telefonovaní a videohovoroch sú Slováci dokonca omnoho aktívnejší ako priemerní Európania.

Medzník v jadrovej energetike
Pred tridsiatimi rokmi sa spustením 3. reaktora začala skúšobná prevádzka bloku V2 atómovej elektrárne v Jaslovských Bohuniciach. S výstavbou elektrárne V2 sa začalo v roku 1976. Skúšobnú prevádzku 3. bloku, ktorá sa začala 20. augusta 1984, skončili po šiestich mesiacoch. O rok neskôr, 9. augusta 1985 sa začala skúšobná prevádzka 4. bloku V2. V roku 1987 bol do prevádzky uvedený tepelný napájač do Trnavy a elektráreň prešla na kombinovanú výrobu elektrickej energie a tepla. O desať rokov neskôr začala teplom zásobovať mestá Hlohovec a Leopoldov.

Fidel Castro osemdesiatosemročný
Bývalý kubánsky líder a revolucionár Fidel Castro oslávil 13. augusta 88. narodeniny. Oficiálne štátne médiá si udalosť pripomenuli rozličnými prejavmi úcty a Havana pri tejto príležitosti usporiadala koncert a výstavu fotografií. Fidel Castro oficiálne odišiel z politiky po ťažkej chorobe v roku 2008, naďalej sa však stýka s najvyššími svetovými predstaviteľmi, naposledy s ruským prezidentom Vladimirom Putinom a čínskym lídrom Si Ťin-pchingom. Taktiež prispieva do novín komentármi týkajúcimi sa aktuálnych udalostí na globálnej politickej scéne.

Vodu ochráni ústava
Vláda schválila novelu ústavy, ktorej cieľom je zamedziť vývozu vody do zahraničia. Jej znenie predstavili 10. júla premiér Robert Fico, predseda parlamentu Pavol Paška a minister životného prostredia Peter Žiga. V základnom zákone štátu má byť zakotvené, že vodu odobratú z vodných útvarov na území Slovenskej republiky nebude možné cezhranične prepravovať dopravnými prostriedkami a potrubím. Zákaz nemá platiť pri vývoze pitnej vody a minerálnej vody balenej do spotrebiteľských obalov na území Slovenska. Výnimka sa má vzťahovať aj na prípady cezhraničnej humanitárnej pomoci a pomoci v núdzových stavoch. Aby novela prešla, bude ju v parlamente musieť podporiť 90 poslancov a teda aj členovia opozície. Premiér Fico to zdôvodnil tým, že chcú „definitívne uzatvoriť špekulácie, obvinenia a klamstvá valiace sa zo strany opozície".

voda.jpg(voda.jpg)

Svetová slovenská čokoláda
Slovenská čokoláda vyrábaná v Nitre sa zaradila medzi celosvetovú čokoládovú špičku. Na svetovo najväčšej a najprestížnejšej súťaži Great Taste Awards 2014 v Londýne získala Lyra Mandala ako prvá slovenská čokoláda zlatú hviezdu Great taste. Odborná porota zložená zo 400 nezávislých odborníkov na gastronómiu, kuchárov ocenených Michelinskými hviezdami či gastrokritikov ochutnávala zhruba 10-tisíc vzoriek potravín. „Táto súťaž je medzi kritikmi už 20 rokov považovaná za Oskara v gastronómii. Na Slovensku ani v susednej Českej republike zatiaľ toto ocenenie nezískal nijaký iný výrobca čokolád, nemajú ho dokonca ani najznámejšie značky čokolád na našom trhu," povedal spolumajiteľ čokoládovne Lyra Chocolate, s. r. o., Karol Stýblo. Na výrobu čokolády používa firma kakaové bôby criollo a trinitario, ktorých export povolila Kolumbia len pred štyrmi rokmi.

cokolada.jpg(cokolada.jpg)

Jozef Nodžák osobnosťou Petržalky
Do galérie významných osobností, ktoré svojou prácou vytvárajú trvalé hodnoty a prispievajú k rozvoju Petržalky, pribudli 10. júna noví ocenení. Nechýbal medzi nimi ani legendárny Jozef Nodžák alias Majster N. Osobnosťou Petržalky sa stal vďaka svojej celoživotnej práci vo výchovno-vzdelávacích programoch pre deti a mládež. Prestížne ocenenie si prevzal z rúk starostu Petržalky Vladimíra Bajana počas slávnostného zasadnutia miestneho zastupiteľstva. Kandidátov na ocenenie navrhujú samotní občania, ale aj neziskové združenia a iné organizácie. V návrhoch hodnotí komisia predovšetkým prácu a zásluhy v oblasti kultúry, humanitné poslanie, prínos v oblasti športu či participáciu na rozvoji regionálneho školstva. K pôvodným 98 osobnostiam pribudli okrem Jozefa Nodžáka aj Alica Donthová, Jozef Karáč, Martin Kližan a Štefan Šlachta.

Nodzak .jpg(Nodzak .jpg)

Matičné slávnosti
Prvý augustový víkend patril v Martine Národným matičným slávnostiam, ktoré sa tento rok niesli v znamení 151. výročia založenia Matice slovenskej, 150. výročia narodenia Andreja Hlinku a 20. výročia prijatia zákona NR SR o Martine ako Centre národnej kultúry Slovákov. Hlavným organizátorom slávností bola Matica slovenská v spolupráci s mestom Martin a Mestskou scénou v Martine. Súčasťou slávnostného aktu bolo odhalenie busty Andreja Hlinku v matičnom Parku sv. Cyrila a Metoda, ako aj odovzdanie diplomu zakladajúceho člena Matice slovenskej. Diplomy si prišli osobne prevziať Karol Kubričan, Alexander Lilge, Anna Matuláková a Štefan Zadrabaj. Pavol Holeštiak sa z vážnych pracovných dôvodov nemohol zúčastniť. Súčasťou osláv bol bohatý kultúrny program, o ktorý sa postarali matičné folklórne zoskupenia, spevokoly a dychové hudby z celého Slovenska.

matica.jpg(matica.jpg)

Storočnica kráľa grimás
V posledný júlový deň uplynulo presne sto rokov od narodenia svetoznámeho francúzskeho filmového herca a komika Louisa de Funésa (1914 - 1983). Filmové postavy „muža štyridsiatich tvárí za minútu" boli charakteristické výsmešným humorom, kŕčovitými gestami a uhundranou, prchkou povahou. Počas svojej kariéry nakrútil vyše sto filmov. Prelom v jeho živote znamenala úloha v komédii Žandár zo Saint Tropez, ktorá otvorila cestu jednej z najznámejších francúzskych filmových sérií a z Funésa urobila na prelome šesťdesiatych a sedemdesiatych rokov 20. storočia jedného z najobľúbenejších francúzskych komikov. Nasledovala úspešná séria Fantomas, filmy Grand restaurant pána Septima, Dobrodružstvo rabína Jakoba, Piti, piti pa, Krídelko alebo stehienko a iné. V roku 1980 dostal čestného Cézara za celoživotné dielo. Zomrel 27. januára 1983 v Paríži.

funes.jpg(funes.jpg)

Jánošíkova biografia
Svetlo sveta uzrela nová kniha o Jurajovi Jánošíkovi, ktorú počas záverečného galaprogramu 52. ročníka medzinárodného folklórneho festivalu Jánošíkove dni v Terchovej posypali dukátmi a uviedli do života predseda Matice slovenskej Marián Tkáč a predseda Žilinského samosprávneho kraja Juraj Blanár. „Našou snahou je dostať históriu medzi ľudí a zanechať ju pre ďalšie generácie. Úplne prirodzene sa rokmi rodila myšlienka vydať obsiahle dielo aj o Jurajovi Jánošíkovi. O legende, ktorá zanechala hlbokú stopu v našich predkoch, a bez toho, aby sa o to musel niekto snažiť, podávala sa z pokolenia na pokolenie. A tak vzniklo dielo, ktoré mapuje všetko, čo sa týka Juraja Jánošíka. Cez jeho históriu, kultúru - ako bol ponímaný, či už vo výtvarnom umení, poézii alebo próze. Toto všetko sme sa snažili dostať do tejto knižky, aby tu bola aj pre budúce generácie," zdôraznil Blanár.

blanar.jpg(blanar.jpg)

Fotografie: Lenka Eremiášová, archív