Streda 11. december 2019

extra plus

November 2014

Aktuálne číslo

Foto: archívFoto: archív

Niet Slovákom rady?

S predsedom Slovenskej národnej strany Andrejom Dankom

Ľudovít Števko, Lenka Eremiášová

Nedávno sa konal mimoriadny snem SNS, ktorý načrtol novú programovú líniu strany. O akých zásadných tézach ste hovorili na sneme?
Snem na Táloch mal dve zásadné roviny. Prvou bol jasný odkaz zmeny Slovenskej národnej strany v komunikácii vlasteneckej politiky, pretože táto politika bola doteraz komunikovaná nešťastným spôsobom patriacim do minulého storočia. Druhou rovinou bolo pomenovanie vízie hrdého a silného Slovenska, ktoré si bude plniť všetky svoje záväzky v EÚ a transatlantických štruktúrach, ale na druhej strane takého Slovenska, ktoré bude chrániť svojho občana.

Mohli by ste konkretizovať vašu predstavu Slovenska ako silného štátu?
Vyslovili sme tézu, že Slovensko prestáva byť štátom, ktorý si dokáže plniť povinnosti voči občanom. Základnými znakmi štátu sú však okrem vonkajších znakov aj vnútorné, teda vedieť sa postarať o svojho občana v oblasti hospodárskej, sociálnej, zdravotnej... Tieto znaky nefungujú, nehovoriac o tom, že sme stratili energetickú bezpečnosť a obranyschopnosť krajiny. Do budúcnosti musí byť našou prioritou, aby sa zo Slovenska stal štát, ktorý si bude plniť základné úlohy - starostlivosť o občana, mladé rodiny, deti, dôchodcov a vytvorí aj prirodzené prostredie pre podnikateľov.

Aké prirodzené podnikateľské prostredie máte na mysli?
Napríklad, že štát nebude ničiť živnostenský stav, nebude narúšať podnikateľské prostredie. Je tragédiou, keď štát zasahuje do všetkého, určuje pravidlá podnikateľským subjektom, mení im účtovné predpisy či pravidlá podnikania, keď trestá živnostníkov a na druhej strane netrestá tých, ktorí klamú, kradnú a neplatia dane. Chceme silnú vládu, ktorá bude oponovať finančným skupinám a vymedzí im okruh podnikania. Je nenormálne, ak si orgány štátnej správy prenajímajú budovy od súkromných podnikateľov.

Máte konkrétny príklad?
Ministerstvo vnútra uzavrelo zmluvu na prenájom budovy na deväť rokov so súkromnou firmou s tým, že jej bude platiť 28-tisíc eur mesačne. Čakám, kedy bude štát platiť nejakému oligarchovi za prenájom budov úradu vlády alebo parlamentu, ak mu budú patriť tieto objekty.

Čo by podľa vás mal robiť štát alebo politici na Slovensku, aby spĺňali vaše predstavy?
Zoberte si, koľko pozitívnych krokov pre Maďarov robí premiér Viktor Orbán: kupuje energetické podniky, zlacňuje energie a nebojí sa vypnúť plyn pre Ukrajinu, keď to ide na úkor obyvateľov. Za tri roky znížil nezamestnanosť z 10 percent na 7,3 percenta.

Orbán je však enfant terrible Európskej únie, za mnohé svoje rozhodnutia žne ostrú kritiku...
Samozrejme, že k Orbánovi mám aj ja kritický postoj. Jedna z mojich najväčších výhrad voči nemu je maďarský zákon o dvojakom občianstve a jeho politika voči Slovensku, ale k tomu, čo robí pre svojich občanov vôbec nemám výhrady.

SNS ide do politického zápasu jeden a pol roka pred parlamentnými voľbami s novými tvárami. Zvolili ste si nových podpredsedov, ale rozširujete aj svoj odborný background?
Rozšírili sme odborný kabinet, vymenovali sme odborníkov na jednotlivé oblasti. Koordinovať odborný kabinet som poveril bývalého podpredsedu vlády Jána Mikolaja. Pripravujeme predvolebný program s jasným mottom: Silný štát - spokojný občan.

V strane máte nových ľudí, ale prešli k vám aj členovia z iných politických strán, napríklad zo zaniknutého HZDS. Je to náhoda alebo nejaká dohoda?
Neprešli k nám len ľudia z HZDS, ale aj z SDKÚ a zo Smeru. Neuznávam delenie politickej scény na ľavicu a pravicu, to je zastarané delenie; často sú tzv. ľavičiari bohatší ako tzv. pravičiari a naopak, pravičiari chudobnejší ako ľavičiari. Nie je dôležité, kto z akej politickej strany k nám prichádza, ale podstatná je niť, ktorá nás spája a má spájať aj v budúcnosti - tou spojovacou niťou je vlastenectvo.

Patríte ku kritikom Smeru, aj keď sa vaše vnímanie vládnej strany v poslednom čase trochu zmenilo. Dokážete hodnotiť Smer aj ako subjekt, ktorý robí pre občanov pozitívne veci?
Kto robí, robí aj chyby. Politickej strane Smer sa splnil sen, že vládne sama. Len ako občan sa musím spýtať, prečo predstavitelia Smeru vo vláde neplnia to, čo deklarovali. Keď kritizovali napríklad privatizáciu SPP, prečo potom dovolili, aby sa dcérska spoločnosť Eustream dostala do rúk českej finančnej skupiny? Kedy bude zákon o preukazovaní pôvodu majetku, kedy budú vyšetrené rôzne kauzy? Nemám dôvod ani haniť, ani urážať, len sa pýtam. V Smere je veľa dobrých, schopných ľudí, ale sú tam aj takí, čo zneužívajú stranu na svoje osobné záujmy. Takých ľudí však nájdete aj v SDKÚ a ďalších politických stranách.

Ako predseda relevantnej národnej strany máte najväčšiu možnosť zjednotiť rôzne ministrany založené na národnom princípe. Spojenie rozdrobených národných síl pod značkou SNS by znamenalo prinajmenej efekt vstupu do parlamentu v budúcich voľbách. Neuvažujete nad možnosťou zjednotenia?
To je večný evergreen politikov, ktorí museli odísť z SNS alebo idú svojou cestou národnej politiky. Ja chcem robiť vlasteneckú politiku, ktorá patrí do tohto storočia. Žiaľ, pri všetkej úcte k iným zoskupeniam, neviem nájsť hodnotový prienik v tom, ako treba robiť národnú, vlasteneckú politiku. Ak sa chcú národné subjekty k nám pridať, môžeme o tom hovoriť, viem pre ne vytvoriť priestor, ale s podmienkou, že to nebudú maniery oblečené do uniforiem a staré maniery grobianstva a agresivity. SNS ide vlastnou cestou a kto chce, môže sa stať naším členom na báze prirodzeného stmeľovania ľudí a názorov, ale nie stmeľovania funkcionárov, ktorí svoje osobné ambície povyšujú nad národné ciele.

Ako hodnotíte vaše šance v blížiacich sa komunálnych voľbách?
Som veľmi rád, že SNS vôbec žije, veď zmietaní rôznymi kauzami sme stáli pred spoločenským a ekonomickým bankrotom. Odrazili sme sa od dna a všetko, čo hodnotíme ako plus, je zadosťučinením pre našu prácu. Keď porovnáme počty kandidátov do komunálnych volieb v čase, keď bola SNS v parlamente, s dnešným stavom, tak dosahujeme rovnaké čísla. Máme takmer tritisíc kandidátov na poslancov, 278 čisto našich kandidátov na starostov a piatich kandidátov na primátorov, z toho aj v krajskom meste Trnava, a na čo som osobitne hrdý, že máme svojho kandidáta v Martine.

V Martine napísal osobitné dejstvo známej frašky bábkoherec Andrej Hrnčiar, ktorý sa stal primátorom ako nezávislý, potom sa prehupol do etnickej strany Most-Híd a teraz sa hrdo hlási ako kandidát strany Sieť. Čo si myslíte o saltách tohto kandidáta?
Je to tragikomédia. Hrnčiar ako člen strany Most-Híd dovesloval do parlamentu na vlne etnickej politiky a je šokujúce, že teraz ako podpredseda strany Sieť je kandidátom na primátora v Martine s podporou Smeru. Ako sa to dá vysvetliť voličom, keď predseda Siete Procházka vyhlásil, že nikdy nebude spolupracovať so Smerom a na druhej strane jeho podpredseda chce, aby ho Smer podporoval vo voľbách? Tomu už naozaj nerozumiem - kde je pravica a kde ľavica? Je mi ľúto, ale zároveň som hrdý na to, že naša kampaň s názvom Vráťme Martin Slovákom sa zúžila na boj dvoch relevantných kandidátov: nášho Zdenka Kozáka a politického dobrodruha Andreja Hrnčiara.

Prípad Martina je na zamyslenie, ktoré vyvoláva otázku: Aký sme my Slováci vlastne národ?
Na to môžem odpovedať slovami Jonáša Záborského z roku 1868, ktoré mám zapísané v mobilnom telefóne. Prečítam vám ich: „Prečo sa ten slovenský ľud každého tak bojí? Doja si ho sťa kravičku a on ticho stojí! Ľudia idú ako ovce, kam ich baran vedie, a ku stolu chodia vtedy, keď je po obede. Vyvolia si za vyslanca, koho im rozkážu, a keď majú raz ruky voľné, sami si ich zviažu. Či to má byť naveky? Niet Slovákom rady? Kto si sám nevie byť pánom, nedočká sa vlády!" Kladiem si otázku: Zmenilo sa odvtedy niečo?