Streda 11. december 2019

extra plus

November 2014

Aktuálne číslo

Foto: archívFoto: archív

Továreň na hity

Súhlas na používanie mena ABBA musela dať začínajúcej skupine rovnomenná konzerváreň

Gabriela Pastvová

Agnetha Fältskogová, Benny Andersson, Björn Ulvaeus a Anni-Frid Lyngstadová. Známe mená tvorili legendárnu švédsku štvoricu, ktorá si chytľavými popovými skladbami v sedemdesiatych a začiatkom osemdesiatych rokov podmanila celý svet. 

Desaťročie patrili skupine ABBA prvé priečky popových hitparád, vyhrali veľkú cenu Eurovízie a hoci sa ich spolupráca skončila pomerne skoro, aj po takmer štyridsiatich rokoch patria ich nezabudnuteľné hity k tým najpočúvanejším.

Spevom na pláži k úspechu
Björn a Benny spočiatku pôsobili v samostatných popových formáciách, Bennyho hudobné začiatky so dokonca spájajú so švédskym folklórom. 

Až neskôr založili spoločnú skupinu, kde neskôr pribrali aj svoje partnerky Agnethu a Fridu, ktoré si dovtedy budovali sólové spevácke kariéry. K prvému pokusu o spojenie ich talentov prišlo počas dovolenky na Cypre v roku 1970. 

Zo spevu na pláži sa stalo improvizované vystúpenie pred vojakmi OSN umiestnenými na ostrove.

Neúspešné turné po švédskych kluboch štvoricu na krátky čas odradilo od spoločného vystupovania a ich prvý singel People Need Love uzrel svetlo sveta až na jar v roku 1972. 

Pieseň, ktorú oficiálne vydala skupina Björn & Benny - Agnetha & Anni-Frid, sa dostala medzi desať najlepších songov švédskych hitparád.

O rok neskôr sa formácia zúčastnila na švédskom národnom kole Veľkej ceny Eurovízie, s piesňou Ring Ring však skončila až na treťom mieste. 

Pobúrení diváci si vyžiadali zmenu hlasovacích pravidiel. Skupina začala medzitým používať meno ABBA, ktoré pozostávalo z prvých písmen ich krstných mien. 

Zaujímavosťou je, že ABBA bola v tom čase taktiež švédska rybia konzerváreň, ktorá súhlasila so zapožičaním mena popovej skupine.

Na Veľkej cene Eurovízie sa ABBA zúčastnila aj v roku 1974 a vďaka zmene pravidiel sa prebojovala až do medzinárodného kola, ktoré sa konalo v anglickom Brightone. S piesňou Waterloo suverénne zvíťazila a odštartovala tým svoju úspešnú kariéru.

Práca kontra súkromie
Vrece s megaúspešnými hitmi sa pretrhlo. Desiatky miliónov ľudí nadchli piesne S.O.S., Mamma Mia či Dancing Queen, ktorá obsadila prvé miesto hitparády dokonca aj v USA. 

Zo skupiny sa stal fenomén doby. Vtedajšie médiá písali o abbamánii a skupinu označovali za továreň na hity či Beatles rokov sedemdesiatych. 

Koncom spomenutého desaťročia však úspech kapely, ktorá zarábala toľko, že ročne do štátneho rozpočtu Švédska prinášala na daniach viac peňazí ako národný koncern Volvo, začali narúšať osobné vzťahy jej členov. 

V decembri 1978 sa Frida a Benny zosobášili, no takmer v rovnakom čase požiadali Agnetha s Björnom o rozvod. Špekulácie o možnom rozpade ABBA rozohnala novým albumom Voulez-Vous a obrovským turné v roku 1979.

Na jar v roku 1980 sa skupina po krátkej odmlke vrátila a s piesňami The Winner Takes It All a Super Trouper začala opäť dobýjať hitparády. Prelom však predsa len nastal. 

V roku 1981 požiadali Frida s Bennym o rozvod a hoci sa plánované turné už neuskutočnilo, skupina sa rozhodla nakrútiť aspoň štúdiový album s názvom The Visitors. 

O rok neskôr ABBA oslávila desiate výročie svojho oficiálneho založenia a pracovala na deviatom albume, pre duševnú i fyzickú vyčerpanosť však musela nahrávanie prerušiť. 

Hoci o pár mesiacov vyšiel dvojalbum najväčších hitov a uskutočnilo sa krátke turné, každému bolo jasné, že koniec legendárneho zoskupenia je blízko.

Vlastnou cestou
Osudy Agnethy, Bennyho, Björna a Fridy sa v roku 1983 definitívne rozišli, ale ani jeden na hudbu nezanevrel. 

Zatiaľ čo sa Agnetha s Fridou po rokoch znovu začali venovať sólovej speváckej kariére, Benny s Björnom spoločne komponovali muzikály a skladali piesne pre rôznych interpretov. 

Záujem o skupinu opäť masívne vzrástol, keď sa do kín dostal úspešný muzikál Mamma Mia! v hlavnej úlohe s Meryl Streepovou. Fanúšikovia i producenti by skupinu radi videli opäť pokope, podľa jej členov to však nepripadá do úvahy.

„Neexistuje nijaká motivácia na stretnutie. Chceme, aby si nás ľudia zapamätali pohromade mladých, sviežich, plných energie a ambícií," vyhlásil v jednom z rozhovorov Benny Andersson. 

Aj odborníci sa zhodujú na tom, že akákoľvek nová spolupráca by bola v porovnaní s úspešnou minulosťou nedôstojná. Fanúšikovia sa tak môžu tešiť len z individuálnych umeleckých počinov kedysi nerozlučnej štvorice, ktorá sa zapísala do dejín svetovej popmusic desiatkami nesmrteľných hitov.