Pondelok 1. jún 2020

extra plus

Október 2014

Aktuálne číslo

Foto: TASRú Štefan PuškášFoto: TASRú Štefan Puškáš

Foto: TASR/ Martin BaumannFoto: TASR/ Martin Baumann

Foto: TASR/Oliver OndrášFoto: TASR/Oliver Ondráš

Na palete

Martin Dugas

Po prázdninách sa poslanci NR SR opäť objavili v parlamente, kde po ďalšom krachu s legislatívnymi návrhmi znovu vyčíňala opozícia. V Bratislave sa objavil travič psov a na uliciach bilbordy s ošúchanými tvárami nádejných nezištných primátorov a starostov, ktorí sa vyhrážali kandidatúrou v novembrových komunálnych voľbách. Slovensko čelilo invazívnym šelmám, zavlečeným zo Západu, ktoré sa rýchlo množia, nemajú nepriateľa a dokážu ničiť iné živočíchy. Medzi najnebezpečnejšie patrí ondatra pižmová a norok americký z čeľade lasicovitých. Herec Milan Lasica podporil skrachovaného kandidáta v prezidentských voľbách Milana Kňažka, ktorý sa pre zmenu rozhodol stať primátorom Bratislavy.

UŽITOČNÝ PROCHÁZKA: Kňažko sa s miestoprísažným výrazom v tvári objavil na bilbordoch, ako obvykle sťa „nezávislý kandidát". Pravicu posilní (čítaj rozleptá) aj kandidát Ivo Nesrovnal, rovnako nezávislý ako Kňažko, s prepojením na SDKÚ. Pravicovú kandidátku navrhol aj šéf Siete Rado Procházka, čím definitívne pravicu rozdrobil a dopustil sa tak svojho prvého užitočného činu v politike. Užitočné od neho bolo aj stanovenie samotnej kandidátky - Tatiany Kratochvílovej, ktorá predtým pracovala pre Procházkovho „najlepšieho priateľa" Igora Matoviča z OĽaNO. Škandál s financovaním prezidentskej kampane, ktorý spískal Matovič, Radovi odpílil tretinu voličov a Kratochvílová môže v trende pokračovať.

UŽITOČNÁ OPOZÍCIA: Okrem Procházku boli užitoční aj opoziční poslanci NR SR, ktorí svojím bojkotom hlasovaní odbremenili parlament od seba samých. Poniektorí sa bojkotom potrebovali zviditeľniť pred komunálnymi voľbami, v ktorých kandidujú v strachu zo svojho politického krachu (Martin Chren či Juraj Droba, vykopnutí z SaS a dnes nezaradení). Oficiálnym dôvodom obštrukcie však bolo vyradenie opozičných návrhov z programu schôdze. „Som v politike 25 rokov, ale toto som nezažil," zalamentoval si Béla Bugár (Most-Híd). „Ja som to zažil, keď ste boli pri moci a vyradili ste naše návrhy," kontroval mu predseda NR SR Pavol Paška. Nad vchod do NR SR by mohli umiestniť slogan: Zlodej kričí, chyťte zlodeja.

LIPŠICOVA ČESŤ: Takýto slogan rozhodne nevystihuje ich kolegu Daniela Lipšica (Nova), ktorý sa po čase zjavil v médiách, chrániac svoju česť i česť svojich kumpánov. Tých vyšetrovateľ práve obvinil zo zločinov pri správe cudzieho majetku, presnejšie z kupčenia s odpočúvacími zariadeniami na ministerstve vnútra v čase, keď bol Lipšic ministrom. Z jeho pôsobenia je známy aj obchod za 20 miliónov eur, ktorý s touto zostavou stihol na ministerstve ušiť v posledné dni svojho pontifikátu. Jeho mediálne klamstvá len dodávajú Lipšicovým rečiam o cti na presvedčivosti. Český prezident Miloš Zeman o jednom politikovi povedal: „Ak ten hovorí o cti, je to to isté, ako keď prostitútka hovorí o panenskej blane."

NOVÝ BRATISLAVČAN: Skutočne čestným sa má stať český spevák Karel Gott. Ide o čestné občianstvo v Bratislave, ktoré má získať podľa návrhu bratislavských hudobníkov. Magistrát navrhuje prideliť mu aj bezplatnú permanentku do posilňovne, kde bude mať doživotné miesto pri činkách rovnako ako v srdciach slovenských žien. „Božský Kája" bude môcť bratislavským politikom už ako ich spoluobčan zanôtiť Ďábel tisíc tváří má. Nevedno však, či čestné občianstvo v Bratislave je skutočnou poctou. Takto bol totiž ocenený aj bývalý československý a český prezident Václav Havel, ktorý bol asi taký čestný ako Lipšic a ktorého za protislovenskú politiku nemali do nášho hlavného mesta pustiť ani ako turistu.

Fotografie:
Primátorom Bratislavy chce byť aj Milan Kňažko. Aj bez neho je jej ťažko.
Smer je spokojný: opozícia odbremenila parlament od seba samej...
Lipšicova česť je ako UFO: hovorí sa o jej existencii, ale dôkazy chýbajú.
Nemal by Božský Kája kandidovať rovno za primátora hlavného mesta?