Pondelok 1. jún 2020

extra plus

Október 2014

Aktuálne číslo

Foto: TASR/ Štefan PuškášFoto: TASR/ Štefan Puškáš

Pravica na konci s dychom

Ľudovít Števko

Pravica na Slovensku zažíva politickú agóniu - utápa sa vo vlastnom bahne. Samovládca Pavol Frešo vymieňa zámky na dverách rezidencie SDKÚ-DS, aby zamedzil vstup svojim straníckym oponentom, vzápätí na kongrese strany zožne absolútnu nedôveru, ale nevzdáva sa.

Na neuverenie, zostáva naďalej predsedom. Hrošia koža ho však nezachráni pred blížiacim sa totálnym krachom. 

Ďalší samovládca, Daniel Lipšic, vykopáva zo svojich konzervatívnych radov piatich liberálnych privandrovalcov, Igor Matovič so svojou štvorčlennou stranou bojuje na život a na smrť o priazeň frustrovaného pravicového voliča so Sieťou Radoslava Procházku.

Pravicové politické spektrum je plné duelantov, navzájom sa „demokraticky" bijúcich po hlavách. 

Marginálne strany od stredu doprava sa usilujú vybŕdnuť z mláky a uchovať si akú-takú nádej na vstup do parlamentu tým, že lanária do svojho rybníka šťuky, ktoré majú naplniť mocenské ciele ich šéfov.

Béla Bugár si našiel Luciu Žitňanskú, obohratú, ale výrečnú dezertérku z SDKÚ-DS a Richard Sulík hodlá stranu SaS vytiahnuť z prepadliska tým, že prijal medzi svoje scvrknuté stádo predstaviteľku slovenských homosexuálov Romanu Schlesingerovú. 

Treba uznať, že bývalý šéf firmy Odvoz a likvidácia odpadkov kalkuluje ako správny špekulant: ak sa k jeho chradnúcemu elektorátu pridá štatistická komunita LGBTI, môže v parlamentných voľbách uspieť.

Ale či dosiahne pomocou inak sexuálne orientovaných ľudí vytúžených päť percent, je zatiaľ vo hviezdach. Daniel Lipšic a jeho Nova sa ocitla na samotnom dne. 

Bývalý podpredseda KDH to v honbe za mocou prepálil - obrátil sa chrbtom ku kresťanským demokratom, ale ako alfa samec novej politickej strany nikoho nepresvedčil.

Pravda, do parlamentných volieb je ešte dosť ďaleko, pomery v pravicových stranách sa môžu zmeniť, ale sotva sa zmenia natoľko, aby spoločne, hoci aj s prezidentom Kiskom, umiesili reálnu programovú alternatívu ľavicovému Smeru. 

Jediným bodom ich spoločného programu je boj proti Ficovi a v ničom inom, iba v tom sa zhodnú. Lenže to je veľmi málo.