Sobota 6. jún 2020

extra plus

Október 2014

Aktuálne číslo

O idei štátu a národa

Peter Jánošík

Národ potrebuje ideu. Aby vedel, že žije, že má silu. Po komunistických experimentoch vlial Slovensku novú krv Vladimír Mečiar ideou, že Slováci sú talentovaní, súdržní, jedineční, pracovití. 

Po ňom nám Mikuláš Dzurinda vštepoval, že sa musíme podriadiť diktátu kapitálu - a stalo sa. Národ ho však nakoniec zmietol z piedestálu moci, rovnako, ako predtým prestal dôverovať Mečiarovi, keď jeho strana začala koketovať s pravicovými názormi.

Idea Roberta Fica je jasná - idea rovného práva pre všetkých, podchytiť ingénium slovenského národa v celom jeho spektre a nepodľahnúť psychóze úniového hodnotenia súčasnej európskej konfrontácie. Smer si tým na politickej scéne stále udržuje vysoké preferencie.

Dzurindova SDKÚ-DS je na pokraji úplného rozkladu, svoju pozíciu stráca Procházkova Sieť či Nova Daniela Lipšica. Inak na tom nie je ani väčšina ďalších politických strán. Ich idey sa míňajú pravým ideám národa.

Robert Fico sa svojej idey drží pevne. Najnovšie rázne bráni militarizovaniu štátu vojenskými základňami NATO. Nečudo, s cudzími vojskami máme z histórie nedobré skúsenosti. 

Premiér tiež odmietol predstavu, že by Ukrajina mala byť niekedy členom NATO, lebo to by mohlo narušiť bezpečnosť v Európe.

Usudzujúc z vyhlásení renomovaných politológov, ako sú Noam Chomsky či Zbigniew Brzezinski, že USA sa nevzdávajú myšlienky udržať si pozíciu svetového hegemóna, je Ficovo vyjadrenie namieste. 

Mimochodom, americká idea štátu ten svoj nadraďuje nad iné štáty. Vie, že má silu. Nie je to však idea rovného práva pre všetkých.