Sobota 6. jún 2020

extra plus

Október 2014

Aktuálne číslo

Foto: TASR/APFoto: TASR/AP

My a NATO

Erika Lehotszká

Nie je isté, či Andrej Kiska zabodoval u Američanov na samite NATO, keď sľúbil aliancii vojenský sklad s logistickým centrom vo svojom rodnom meste. 

Slovenská snaha obstáť vo Walese v konkurencii s Poľskom a pobaltskými štátmi, ktoré Rasmussena priam prosili o vojenské základne na svojich územiach, zostala predbežne bez ohlasu.

Ak sa NATO rozhodlo štrngať v Európe zbraňami smerom k Rusku, tak sa zrejme neuspokojí nejakým muničným skladom pod Tatrami. Keďže sa ukazuje, že sankcie sú smiešne, treba napnúť svaly, obkľúčiť Rusov základňami a pripraviť sa na vojnu.

Náš pán prezident, na rozdiel od predsedu vlády, to chápe: Sme v NATO, tak poslúchajme! Témou sankcií a situáciou po rokovaní vo Walese sa zaoberal aj septembrový Diskusný klub Extra plus. 

V prvej časti diskusie sa proti sankciám vyslovil ekonomický analytik a prognostik SAV Peter Staněk a ekonomický novinár Vladimír Bačišin.

Podľa nich sú obchodné sankcie silové gestá USA a Západu, ktoré môžu viesť k vytvoreniu deliacej čiary medzi západnou a východnou časťou Európy na spôsob novej železnej opony. 

V druhej časti diskusie vystúpil predseda SNS Andrej Danko, publicista Ľudovít Števko a bývalý vysoký armádny dôstojník a publicista Peter Švrlo.

Diskutujúci sa zhodli v očakávaní, že vláda SR jasne povie, že prítomnosť vojsk a vojenských zariadení NATO na našom území nie je národnoštátnym záujmom Slovenskej republiky, lebo sme nevstúpili do transatlantickej Aliancie preto, aby sme slúžili geopolitickým zájmom USA. 

 Podľa článku 1 Atlantickej charty sa „zmluvné strany zaväzujú, že budú všetky medzinárodné spory urovnávať pokojnými prostriedkami, aby nebol ohrozený mier".

Na základe uvedeného článku charty je nežiaduce, aby boli na Slovensku umiestnené cudzie vojská alebo vojenská základňa NATO. 

Preto nič nebráni vláde Slovenskej republiky, ako najzodpovednejšieho činiteľa za riadenie štátu, aby opravila neuvážený a chybný krok prezidenta Andreja Kisku.