Pondelok 1. jún 2020

extra plus

Október 2014

Aktuálne číslo

Kresba: Andrej MišanekKresba: Andrej Mišanek

Máte slovo

Protokol v ofsajde
Náš pán prezident de iure Andrej Kiska a prezident de facto Martin Bútora vedia pramálo o protokole alebo si ho čudne vykladajú. Pri oficiálnych príležitostiach sa po boku Andreja Kisku vytrvalo pretŕča jeho šéf poradcov. Ibaže Bútora nie je ani ústavný činiteľ, ani nijaká oficiálna osobnosť Slovenskej republiky, ktorá ju má reprezentovať v „tejto krajine" alebo pri oficiálnych zahraničných návštevách. Je to totiž obyčajný občan SR, až na to, že je čestným predsedom slovenskej odnože amerického židovského milionára Sorosa s názvom IVO.

Pavel Fábry, Košice

Peklo na zemi
Udalosti na Ukrajine mi pripomínajú obdobie pred prvou svetovou vojnou: stačili tri výstrely v Sarajeve a rozpútalo sa peklo na zemi. Najvyšší cirkevní hodnostári vtedy požehnávali svätenou vodou kanóny, ktoré už o chvíľu masakrovali všetko živé pred sebou. Myslel som si, že sa od podobných praktík upustilo. Preto ma prekvapilo nedávne vyhlásenie najvyššieho kyjevského cirkevného hodnostára Filareta, že Putin je pod vplyvom Satana. Akoby tým požehnal zbrane na jednej strane konfliktu. Satan však skôr sedí na pleciach tých, čo s takou ľahkosťou rozhodujú o sankciách proti Rusku. Našepkáva im, kde treba vybudovať nové základne, o koľko treba zvýšiť výdavky na zbrojenie a ako šíriť vo svete rusofóbiu.

Rudolf Slezák, Vysoká pri Morave

Ako nepodarený žart
Norimberský proces potrestal vojnových zločincov druhej svetovej vojny. Súdili 24 hlavných predstaviteľov tretej ríše, trest smrti dostalo 12 vojnových zločincov. To bola „odmena" za 60 miliónov obetí vojny. Za smrť 115-tisíc irackých civilistov a 4 500 amerických vojakov v zbytočnej vojne proti Iraku neodsúdili nikoho. V posledných rokoch vznikajú vojny ako huby po daždi, ale nikto nie je vinný z ich rozpútania. Na vojne sa dá dobre zarobiť. V roku 1990 Václav Havel navrhol, aby zanikli oba vojnové pakty - NATO aj Varšavská zmluva a Európa sa zjednotila. Dnes to pripadá ako nepodarený žart.

Ing. Július Uhrecký, Nová Baňa

Dávam prednosť prvej SR
SNP nebolo ani slovenské, ani národné. Bola to zbytočná epizóda druhej svetovej vojny, ktorá priniesla Slovensku nesmierne materiálne škody, straty na životoch a obyvateľom iba utrpenie. SNP ani o sekundu neurýchlilo skončenie druhej svetovej vojny. O osude prvej Slovenskej republiky už bolo vtedy rozhodnuté - v Jalte alebo Teheráne. Každý režim má svojich zástancov aj odporcov. Ak by som si mal vybrať, či žiť v prvej Slovenskej republike alebo v súčasnej „demokracii", tak dám prednosť prvej SR. Keby malo Slovensko po roku 1989 takých politikov, ako mala prvá SR, kam by sa dnes na nás hrabalo Švajčiarsko!

Leo Kolník, Detva

Trestuhodné divadlo
Počas krehkého prímeria medzi bojujúcimi stranami na Ukrajine letel minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák s plne naloženým vládnym špeciálom do Kyjeva. Dovoz takmer troch ton materiálu v hodnote štyridsaťtisíc eur pre potreby ukrajinskej armády však vraj nemožno považovať za zapojenie sa Slovenska do konfliktu. Pritom išlo o materiál, ktorý má slúžiť výhradne pre potreby ozbrojených síl: spacie vaky, nosidlá, vojenskú obuv, dezinfekčné prostriedky, dlahy a špeciálne lekárničky. Naši vojnoví štváči sa domáhajú, aby Slovensko aktívnejšie vystupovalo na obhajobu záujmov Kyjeva. Je to trestuhodné volanie po ďalšom bratovražednom boji v záujme koristníckych a geopolitických záujmov USA. Nijaké boje ani sankcie nemôžu viesť k urovnaniu konfliktu kdekoľvek vo svete. O tom nás už mohlo presvedčiť množstvo ozbrojených konfliktov vedených USA a NATO v rôznych častiach sveta.

Tibor Grék, Prievidza

Prebuďme sa!
V článkoch v Extra plus sa dočítam to, čo nikde inde. Ostatné médiá šíria nepravdu, preto sú podľa mňa ľudia potom takí popletení pri voľbách. Sadnú na lep hocijakým rozprávkam. Žiaľ, v našom štáte je veľa klamstiev a podvodov. Mali by sme bojovať za svoju zem aj za slovenčinu. Ale to by sa musel slovenský národ najprv prebudiť.

Zuzana Eršeková, Nitra

Nová šľachta
Som zarytý euroskeptik. Za zjednotenou Európou vidím len uzurpovanie si moci niektorými špekulantmi nad skupinou štátov. Vyhnúť sa tomuto vplyvu možno len vtedy, keď obyvatelia jednotlivých krajín prenechajú rozhodovanie o sebe svojim vládam a parlamentom. Únia by nám mala dopriať viac slobody. Národy však nemajú rovnaké práva, Slovákom nikdy nedovolia hospodársky dorásť na úroveň silných. Na území Európy sa vytvára nová šľachta, ktorá akoby sa nepoučila z histórie.

Stanislav Chúpek, Bytča

Zákernosť Západu
Blahoželám obyvateľom Krymu a z celého srdca sa teším z toho, čo dosiahli. Kiežby každá krajina mala takého vodcu, ako je Putin, ktorý presadzuje vôľu národa. Obyvatelia Krymu sa takmer jednomyseľne rozhodli a hovoriť o nedodržiavaní medzinárodného práva neprislúcha tým, čo si ho vôbec nevážia a na každom kroku ho porušujú. Západ čoraz viac vráža klin medzi slovanské národy a obkľučuje Rusko. Nikdy sa mu však nepodarí naveky znepriateliť Slovanov. Som presvedčený, že sa Ukrajincom onedlho otvoria oči a spoznajú pravú tvár samozvancov aj zákernosť Západu.

Miloš Rusiňák, Košice