Sobota 6. jún 2020

extra plus

Október 2014

Aktuálne číslo

Monitor zahraničných udalostí

Albánci vyhlásili Iliridu
V centre macedónskeho hlavného mesta Skopje vyhlásili albánsku republiku Iliridu. Vyhlásenie prečítal jej samozvaný prezident, bývalý poslanec macedónskeho parlamentu a líder prvej albánskej strany v samostatnom Macedónsku Nevzat Halili. K vyhláseniu Iliridy dospeli vraj macedónski Albánci „na základe ústavy Spojených štátov, kde je uvedené, že každý človek má právo na sebaurčenie". Premiérom novej albánskej „republiky" bude Baki Sulemani a vo vyššom vedení je aj predseda Národného frontu za ľudské práva a slobody Idriz Sinani. Fungovanie štátu si Albánci predstavujú podľa vzoru švajčiarskych kantónov.

Katalánci chcú nezávislosť
Státisíce stúpencov nezávislosti Katalánska demonštrovali v uliciach Barcelony odetí v národných katalánskych farbách - žltej a červenej, mnohí v dresoch populárneho futbalového veľkoklubu FC Barcelona. Všetci žiadali, aby sa 9. novembra uskutočnil plebiscit avizovaný katalánskym premiérom Arturom Masom, ktorý ústredná španielska vláda v Madride striktne odmieta ako nezákonný.

Proti informačnej vojne
Dolná komora ruského parlamentu predbežne schválila návrh zákona, ktorý obmedzuje zahraničné majetkové podiely v ruských médiách na 20 percent. Zahraničných majiteľov majú viaceré ruské médiá, napríklad denník Vedomosti či ruská verzia magazínu Forbes. Predkladatelia návrhu zákona ho označili za veľmi dôležitý pre to, aby sa obmedzila informačná vojna vedená proti Rusku v súvislosti s ukrajinským konfliktom.

Utajené vyšetrovanie katastrofy
Ukrajina, Holandsko, Austrália a Belgicko podpísali dohodu o nevyzradení faktov získaných počas vyšetrovania príčin havárie malajzijského letu MH17. Možno teda predpokladať, že výsledky vyšetrovania sú v skutočnosti tajné a konečný názor expertov nebude zverejnený. Predbežné výsledky vyšetrovania pritom priamo dokazujú, že Rusko alebo donecké milície sú nevinné.