Sobota 6. jún 2020

extra plus

Október 2014

Aktuálne číslo

Foto: TASR/APFoto: TASR/AP

Realita policajného štátu

Martin Dugas

Armáda má v rukách nekontrolovateľnú moc beztrestne zatknúť, zadržať, vypočúvať a dokonca aj zavraždiť svojich občanov bez obvinenia alebo bez súdu. 

To nie je situačná správa z nejakej banánovej krajiny v džungli. Taká môže byť právna realita vo vyhlásenej demokracii sveta - v USA, ak americký Kongres napokon schváli nový zákon, ktorý definuje Spojené štáty ako bojisko.

Táto pikantná právna norma pritom už prešla v Senáte a na ťahu je Snemovňa reprezentantov. Určite nie je bez zaujímavosti procedúra, akou zákon vlastne prešiel v hornej komore Kongresu. 

 Podľa servera televíznej stanice CNN ho tajne vytvorili senátori Carl Levin a John McCain a do výboru ho dostali na stretnutí za zatvorenými dvermi.

Odsek 1031 sa dá interpretovať tak, že amerických občanov možno vyhlásiť za domácich teroristov a uvrhnúť do vojenského väzenia bez možnosti akéhokoľvek odvolania. 

Vzhľadom na to, že ministerstvo bezpečnosti charakterizovalo nákup zlata, vlastnenie zbrane, používanie hodiniek alebo ďalekohľadu a v podstate všetky bežné typy správania ako potenciálny indikátor domáceho terorizmu, sú takéto opatrenia voľne zneužiteľné.

Američania by sa tak mohli stať terčom zákonov, ktoré sú údajne namierené proti teroristom a nepriateľským bojovníkom.

„Ak ste si mysleli, že popravy amerických občanov v zahraničí boli dosť zlé, tak teraz budú podobné právomoci aplikované aj doma, inými slovami vo vašom meste, komunite, na vašom dvore," uviedla agentúra v správe proti prijatiu tohto zákona.

„Priechod tohto zákona nie je ničím iným ako konečným vyhlásením vojny armády a mocenských síl Američanom. 

Ak bude podpísaný, zničí Listinu práv a podrobí Ameriku vojenskej diktatúre, kompletne aj s tajným zatýkaním, tajnými väznicami, nezákonnými výsluchmi, zadržiavaním na dobu neurčitú bez obvinenia z trestného činu, mučením Američanov a dokonca aj legitímnou vraždou amerických občanov na americkej pôde," napísal portál.

V tejto súvislosti možno tiež citovať matku amerického novinára Jamesa Foleyho, ktorého nedávno popravilo komando teroristov v Iraku. 

Príbuzných navštívili armádni dôstojníci, ktorí sa rodine vyhrážali, že v prípade zaplatenia požadovaného výkupného by sa vystavili trestnému stíhaniu.

„Ak ste sa ešte neprebudili do reality policajného štátu, varujeme vás, čas beží. Hneď ako zákon vstúpi do platnosti, nemáte viac v Amerike nijaké práva," vracia sa k rozhodnutiu Senátu autor článku na newsvoice.se.

Splynutie mocenských štruktúr bezpečnosti a armády do jednej represívnej mašinérie stvárnil už George Orwell v sci-fi románe 1984. 

Mamutí represívny orgán niesol názor ministerstvo lásky. Zdá sa, že aj ľudia pod Sochou slobody milujú svoju moc.