Sobota 6. jún 2020

extra plus

Október 2014

Aktuálne číslo

Foto: archívFoto: archív

(Ne)spravodlivosť Západu

Erika Lehotszká

Smrť bývalého srbského prezidenta Slobodana Miloševiča vo väzení Haagskeho tribunálu doteraz vyvoláva v niektorých európskych politických kruhoch rozpaky. 

Podľa informácií z bruselských zdrojov sa už niekoľko mesiacov pripravuje zoznam mien priamo zodpovedných za Miloševičovu smrť, pretože predstavitelia Haagskeho tribunálu mu odmietli poskytnúť naliehavú zdravotnú pomoc, keď o ňu prosil.

Prezident Srbska umrel za mrežami a súdny dvor si vydýchol. Roky chystaný proces by bol totiž bez hodnoverných dôkazových materiálov iba politickým nástrojom a výsmechom spravodlivosti.

Niektorí politici sa domnievajú, že v haagskom väzení zahynuli už desiatky Srbov, niekoľko rokov bezvýsledne čakajúcich na súdny proces. 

Na toto európske Guantánamo, vytvorené pre Srbov, tak padá nepríjemný tieň podozrenia, že súdením vinníkov občianskej vojny v Juhoslávii chcel Západ na čele s USA zdôvodniť odtrhnutie Kosova a vlastné vojnové zločiny spôsobené bombardovaním tejto balkánskej krajiny.

Vojnové zločiny sú v civilizovanom svete vždy hodné odsúdenia, ale procesy musia mať právny základ. Tak ako ich mal Norimberský proces, musí ich mať aj Guantánamo, aj Haagsky tribunál. 

Isteže, aj v občianskej vojne v bývalej Juhoslávii boli prípady vojnových zločinov na oboch stranách frontov.

Tu však nijaká spravodlivosť nemôže robiť deliacu čiaru. Ak dnes stojí na čele vlády tzv. Republiky Kosovo muž podozrivý z najväčších vojnových zločinov, tak medzinárodné právo a spravodlivosť je prostitútkou, ktorú si možno kedykoľvek kúpiť za dolárový prísľub. 

Kosovský premiér Hashim Thaci, prezývaný Had, bol najznámejším vodcom UCK, teroristickej organizácie, ktorá vraždila Srbov a obchodovala s ich vnútornými orgánmi počas vojny kosovských separatistov so Srbskom.

Odkedy sa však bývalá šéfka štátneho departmentu USA Madeleine Albrightová bozkávala s prime ministrom Thacim, na všetko sa rýchlo zabudlo, lebo politické a obchodné záujmy sú dôležitejšie ako nejaká chiméra spravodlivosti. 

V Kosove je dnes jedna z najväčších amerických vojenských základní a Albrightovej spoločnosť Capital Management tam rozkrúca obrovský privatizačný kšeft.