Sobota 6. jún 2020

extra plus

Október 2014

Aktuálne číslo

Exbankár šokoval svet

Marek Mahút

Vydieranie Grécka bankami je len súčasťou „veľkého tresku", ktorým je finančná kríza. 

A hoci sa táto pravda nestihla stať tajomstvom od samotného začiatku súčasnej recesie, najnovšie sa po prvý raz objavila detailne vyargumentovaná v dokumente, ktorým šokoval svet bývalý nemecký bankár Rainer Voss. 

Publikácia Master of the Universe (Šéf vesmíru) odhaľuje praktiky nadnárodných peňažných rakiet, brázdiacich pochmúrne ekonomické nebo vysoko nad rovnobežkami a poludníkmi.

„Buď nebudeme platiť, alebo vás zničíme," znie najvýstižnejšie zostručnená doktrína politiky bánk proti celým štátom.

V prípade Grécka bolo cieľom nakúpiť čo najviac štátnych dlhopisov, ktoré mali inú hodnotu z vnútroštátneho hľadiska a inú v medzinárodnom meradle.

Štát musel potom platiť vydridušské úroky z úverov, a keď sa požičané prostriedky vyplytvali, zákonom posväteným úžerníkom ostali v rukách nielen nesplatené dlhopisy, ale aj opraty makroekonomického chodu celej krajiny. 

Toto systematické žmýkanie vyšťavilo prakticky všetko obyvateľstvo.

„Hon za stále vyššími ziskami posúva toto podnikanie smerom k nezákonnosti," netají Voss, ktorý miestami tieto brutálne kšefty opisuje v kategóriách zločinu a trestu: 

„Páchatelia zločinov boli v minulosti vždy navonok individuálni bankári, hoci... Ide o systém. 

A jednotlivci v ňom sú schopní spôsobiť veľké škody. V bankovníctve platí, že každý rok musíte dosiahnuť desaťpercentný zisk a je jedno, ako to spravíte."

Bankári sú celé dni či týždne nepretržite na pracovisku so štvorhodinovým spánkom na kancelárskom stole a s rozprávkovými príjmami sa tak stávajú najlepšie platenými otrokmi v dejinách. 

Plantážou sú polia peňazí s obrovským ziskovým potenciálom, bičom je samotný zisk.

„Sú to také sumy peňazí, že sa ich prostredníctvom dajú položiť celé štáty. Možno začať Gréckom, pokračovať Portugalskom, Španielskom a Talianskom. 

Potom Francúzskom, ktoré má tiež značné problémy. Od neho je len krok k Nemecku," hlása Šéf vesmíru. Kto je najbližšie na rade?