Sobota 6. jún 2020

extra plus

Október 2014

Aktuálne číslo

Foto: TASR/APFoto: TASR/AP

Škótska nezávislosť pod kiltom

Marek Mahút

Pod širokou škótskou sukňou, určenou paradoxne pre mužov, rovnako paradoxne skončil septembrový pokus o vyhlásenie nezávislosti tejto stáročia kolonizovanej súčasti Veľkej Británie. 

V ostro sledovanom referende strčilo pod kilt až 55 percent voličov myšlienku odčlenenia, za ktoré sa ich vyslovilo len 45 percent.

Výsledky neskrývane potešili Londýn, najmä britského premiéra Davida Camerona, ktorý v návale nadšenia sľúbil vláde i parlamentu v Edinburghu viac právomocí aj porozumenia. Patrilo by sa. 

Tejto krajine na severe Albionu totiž prichodí naďalej žiť v polokoloniálnom područí Spojeného kráľovstva.

Podobne ako ďalšie jeho súčasti - Wales a Severné Írsko - ju tvoria potomkovia dávnych Keltov a bez štúdia angličtiny by sa s dominantným  národom na ostrovoch vôbec nedohovorili. 

Zohnať však škótsky, waleský či írsky slovník v najväčších londýnskych kníhkupectvách je často nad sily poznaniachtivých zákazníkov.

Pritom nejde o minority, ale o štátotvorné národy. Podľa Camerona však „škótsky ľud prehovoril a udržal našu krajinu, zloženú zo štyroch národov, pokope. Podobne ako milióny ďalších ľudí mám z toho veľkú radosť," nadchýnal sa šéf britského kabinetu.

Už menej nadšenia prejavovalo napríklad Rusko, ktorému situácia vzdialene pripomínala nedávne referendum na Kryme a ktoré sa nazdáva, že „unionizmus nie je svätý". 

Navyše, moskovská televízna stanica RT prišla aj s konkrétnymi pochybnosťami o priebehu edinburského plebiscitu, odvolávajúc sa na ruských pozorovateľov.

Tých nenadchli najmä podmienky sčítavania hlasov. „Prebiehalo v ,leteckom hangári'. Nikto sa nestaral o to, kto prinášal hlasovacie lístky. Neboli na nich pečiatky ani podpisy," tvrdia pozorovatelia.

Naopak, Cameron výsledky zhrnul: „Hlasujúci sa vyjadrili jednoznačne. Otázka škótskej samostatnosti je ,na generáciu' vyriešená." Určite však nie na 307 rokov, koľko trvá doterajšie spolužitie. A možno nie ani „na generáciu".