Štvrtok 4. jún 2020

extra plus

Október 2014

Aktuálne číslo

Americký aerostriptíz

Erika Lehotszká

Režim v USA si počas tohtoročnej turistickej sezóny našiel ďalšie nepriestrelné dôvody, prečo sprísniť už aj tak ponižujúce kontroly pasažierov na letiskách a zatrúbiť na ďalší útok na ľudskú dôstojnosť v nevyhlásenej vojne, ktorú vedie proti celému svetu. 

Ako informoval internetový server AE News, po novom cestujúcich po prílete do USA čaká nielen kontrola mobilov, ale aj látkových súčastí oblečenia, ba dokonca i telesných dutín.

Podľa najnovších zistení Federálneho úradu vyšetrovania (FBI) totiž teroristi vraj „našli spôsob, ako do telefónov iPhone a Samsung umiestniť zápalné výbušniny". 

Dokonca hrozí, že „tieto nálože môžu mať útočníci chirurgicky zašité v telách alebo umiestnené vnútri dutých mikrovlákien šatstva".

Doterajšia zbežná prehliadka mobilu sa tak zmení na drzé prehrabávanie sa v jeho obsahu a v prípade najmenšieho podozrenia vám prístroj jednoducho zhabú. 

Čo však v prípade, ak kontrola zašípi výbušninu vo vnútorných orgánoch či nádoroch chorých ľudí? 

Telo vám zhabať nemôžu, a tak vás „v lepšom prípade zavezú do nemocnice na podrobné vyšetrenie", vysvetľuje AE News, „a v horšom vám priamo na letisku ochranka zavedie sondu do konečníka s cieľom zistiť, či nemáte v hrubom čreve pár valčekov dynamitu či plastickej trhaviny".

Ešte chrumkavejšie bude zhabanie podozrivého odevu. A hoci by mnohí turisti privítali let so spolucestujúcimi pasažierkami v plavkách alebo aj bez nich, už samotná predstava o takejto kultúre cestovania načrtáva morbídny obraz o vzťahu amerických inštitúcií k obyvateľstvu. 

Pripravované opatrenia totiž neobnažujú len cestujúcich, ale v plnej nahote ukazujú aj politiku USA v oblasti ľudských práv.