Sobota 6. jún 2020

extra plus

Október 2014

Aktuálne číslo

Periskop

Vyvrcholenie jazdeckej sezóny
V pezinskom Areáli zdravia Rozálka sa v dňoch 12. - 14. septembra uskutočnil 38. ročník pretekov v parkúrovom skákaní o Malokarpatský strapec a zároveň otvorené Majstrovstvá Slovenska v skoku na koni v kategórii dospelých. Na podujatí sa zúčastnilo dvesto jazdeckých dvojíc z piatich štátov a vstup bol už tradične voľný. Vrcholom trojdňového podujatia boli Majstrovstvá sveta v kategórii A s prekážkami do 150 cm. Ich víťazom sa stal jazdec Andrej Hollý, ktorý ako jediný zajazdil bezchybne prvé aj druhé kolo a obhájil titul majstra Slovenska.

SĽUK oslavuje 65. výročie založenia
Vznik prvého a doteraz jediného profesionálneho telesa pôsobiaceho v oblasti umeleckého spracovania a interpretácie tradičnej ľudovej kultúry na Slovensku sa datuje do roku 1949. SĽUK vtedy vystúpil na oslavách 5. výročia SNP vo Zvolene. Myšlienka založiť ľudový umelecký súbor sa zrodila v lete 1948. Vtedajší povereník informácií a osvety Ondrej Pavlík mal v úmysle dať dokopy všetky existujúce amatérske súbory, aby na veľkolepých oslavách vystúpili s jednotným umeleckým programom, zakrátko sa však podarilo presadiť myšlienku vybudovať trvalý profesionálny súbor - SĽUK.

Samovražda hokejistu Miroslava Hlinku
Bývalý slovenský hokejový reprezentant Miroslav Hlinka spáchal 14. septembra vo veku 42 rokov samovraždu. Majster sveta z Göteborgu sa v drese Slovenska zúčastnil na štyroch svetových šampionátoch a v roku 2004 aj na Svetovom pohári v zámorí. Svoju kariéru odštartoval v Dukle Trenčín, odkiaľ odišiel do Sparty Praha. Hrával aj v Zlíne, Karlových Varoch, Pardubiciach, fínskom Jokerite Helsinki, švédskom MODO Hockey či v Diname Moskva. Do Banskej Bystrice prišiel v sezóne 2009/2010, kde naposledy pôsobil ako asistent trénera.

Stop kyanidovej metóde
Zlato sa na Slovensku nebude získavať lúhovaním kyanidovou metódou, a to ani vtedy, keby to odobrilo referendum občanov dotknutej obce. Zákaz používania kyanidovej metódy pri lúhovaní zlata víta aj Zuzana Balážová, primátorka mesta Kremnica, jedného z banských miest, kde by použitie kyanidovej metódy prichádzalo do úvahy. „Je veľmi dobré, že NR SR pripravuje zmenu banského zákona v tom duchu, že kyanidové lúhovanie v banskom priemysle bude zakázané ako veľmi nebezpečná a riziková technológia," zdôraznila.

Výzva na vyšetrenie tragédie
Ruská federácia naliehavo vyzýva na uskutočnenie nezávislého, transparentného a objektívneho medzinárodného vyšetrovania havárie malajzijského lietadla MH17, ktoré sa 17. júla zrútilo na východe Ukrajiny. Tragédia bola zneužitá pre cielené stupňovanie medzinárodného napätia a presadzovanie sankcií proti Rusku. Predložená správa Medzinárodnej komisie neobsahuje presvedčivé dôkazy o okolnostiach leteckej havárie ani kritické expertízy a údaje, bez ktorých nie je možné vyvodzovať závery o príčinách incidentu.

(Ne)ochrana života
Z podnetov formulovaných na minuloročnom Národnom pochode za život čerpala pri svojom vzniku Aliancia za rodinu, ktorá uskutočnila úspešnú petíciu za referendum o ochrane rodiny. Národná rada SR prijala novelu ústavy, v ktorej definovala manželstvo ako zväzok medzi mužom a ženou. Legislatívne podmienky ani spoločenská klíma však nezaznamenali výraznejší progres k ochrane života. Naopak, veľká pozornosť je venovaná právam LGBTI. Ozývajú sa tiež hlasy za legalizáciu eutanázie, nebola zrušená registrácia nezákonných potratových tabletiek a podpora rodovej ideológie.

Robert Fico päťdesiatročný
Predseda vlády Robert Fico oslávil 15. septembra 50. narodeniny. Vyštudoval právo na Právnickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave, profesionálne sa orientujúc najmä na oblasť trestného práva a problematiku ľudských práv. V roku 1986 nastúpil na Právnický ústav Ministerstva spravodlivosti SSR, neskôr pracoval ako zástupca riaditeľa Právnického inštitútu rezortu spravodlivosti SR. V roku 1992 vstúpil do SDĽ, kde ho neskôr zvolili za podpredsedu strany. V rokoch 1992 - 1999 bol poslancom SNR a NR SR za SDĽ. Od roku 1994 zastupoval Slovensko pred Európskym súdom pre ľudské práva v Štrasburgu. V roku 1999 založil stranu Smer a stal sa jej predsedom. V rokoch 1999 - 2006 bol poslancom NR SR za Smer, v rokoch 2006 - 2010 predsedom vlády, v období rokov 2010 - 2012 opäť poslancom a od roku 2012 je premiérom po druhý raz.

FICO- Rozhovor .jpg(FICO- Rozhovor .jpg)

Internet v číslach
Podľa záznamov služby Internet Live prekonal počet webov hranicu jednej miliardy a každú sekundu pribudne kdesi na svete ďalší. Neznamená to však, že všetky z nich prinášajú cenný obsah. Tri zo štyroch webov fungujú iba ako parkovacie miesto. Neposkytujú dáta, strážia iba jednoznačný identifikátor adresy pre jej budúce použitie. Štatistiky ďalej tvrdia, že počet používateľov internetu sa blíži k hraničným 3 miliardám ľudí. Každú sekundu odošlú 7 738 správ na Twitteri, nahrajú na Instagram 1 344 fotografií, uskutočnia cez Skype 1 546 hovorov, prenesú 23 528 gigabajtov dát a Google poprosia o odpovede na 45 673 otázok. K tomu si vraj pozrieme 89 082 videí na YouTube a odošleme neuveriteľných 2,3 milióna e-mailov, z ktorých iba každý tretí odosielame vedome. Zvyšok z našich počítačov pošlú vo forme spamu rôzne vírusy a škodlivé kódy.

Internet v cislach FOTO archiv.jpg(Internet v cislach FOTO archiv.jpg)

Jubilant Karol Polák
Športový redaktor a komentátor Karol Polák oslávil 7. septembra okrúhle 80. narodeniny. Rodák z Bratislavy bol odmalička vedený k športu, cudzie mu však nebolo ani umenie. Počas štúdia na VŠMU v Bratislave hrával v kapele ako huslista, moderoval v Divadle hudby a bol aj externým rozhlasovým hlásateľom. V roku 1962 sa stal komentátorom v novovznikajúcej športovej redakcii Československej televízie. V priebehu nasledujúcich 30 rokov svojím charakteristickým štýlom komentoval nespočetné množstvo športových prenosov. Zúčastnil sa na šiestich zimných a šiestich letných olympiádach, siedmich majstrovstvách sveta a ôsmich majstrovstvách Európy vo futbale, dvadsiatich majstrovstvách sveta a Európy v krasokorčuľovaní. Je držiteľom televízneho ocenenia Zlatý krokodíl, ceny Československej televízie a ceny Slovenského olympijského výboru.

SR Strba futbal vyvrcholenie futbal deti detske domovy POX.jpg(SR Strba futbal vyvrcholenie futbal deti detske domovy POX.jpg)

Úspešné letecké dni
Posledný augustový víkend patril v Sliači Leteckým dňom Slovak International Air Fest 2014, ktoré aj tento rok prilákali desaťtisíce návštevníkov zo Slovenska i zahraničia. Diváci mohli vidieť letcov z 13 krajín, viac než 50 letových ukážok a desiatky typov lietadiel. Najväčšiu pozornosť pútali akčné letové ukážky stíhacích bojových lietadiel MiG-29 a Gripen, ale aj prezentácia historických lietadiel a leteckých súbojov z obdobia 2. svetovej vojny. Na podujatie zavítal obľúbený maďarský akrobatický pilot Zoltán Veres a šokujúce vystúpenie predviedli piloti škandinávskej leteckej šou Catwalk. Lákavý bol taktiež súboj rýchleho automobilu Ariel Atom s jazdcom Matejom Homolom proti stíhaciemu lietadlu L-39. Svoju činnosť na leteckých dňoch prezentovali aj finančná správa a colníci, ktorí návštevníkom okrem iného ukázali zbierku zaistených rastlín a živočíchov.

SR Sliac SIAF 2014 druhy den BBX .jpg(SR Sliac SIAF 2014 druhy den BBX .jpg)

Spomienka na Andreja Hlinku
Park Andreja Hlinku v bratislavskom Ružinove bol 8. septembra už tradične miestom spomienkovej slávnosti venovanej výročiu úmrtia kňaza, politika a národného buditeľa, po ktorom je park pomenovaný. Podujatie organizované Maticou slovenskou, Mestskou časťou Bratislava - Ružinov a Spoločnosťou Andreja Hlinku sa uskutočnilo v kontexte nadchádzajúceho 150. výročia narodenia Otca národa. Hlavný príhovor predniesol Jozef Rydlo - znalec života a diela Andreja Hlinku. Program umelecky obohatila herečka Eva Kristinová a mužská spevácka skupina, pričom odznela aj Hlinkova obľúbená pieseň Šípová ružička. Po položení vencov k pamätníku sa konala svätá omša v neďalekom Kostole sv. Vincenta de Paul, pri ktorej banskobystrický biskup Marián Chovanec výstižne poukázal na odkaz Andreja Hlinku v spojitosti s práve sláveným sviatkom Narodenia Panny Márie.

hlinka.jpg(hlinka.jpg)

Čisté bratislavské hotely
Bratislavské hotely patria podľa turistov medzi najčistejšie na svete. Vyplýva to z hodnotenia šiestich miliónov dovolenkárov, ktorí si rezervovali ubytovanie prostredníctvom portálu Hotel.info. Na špičke sa nachádzajú hotely v Tokiu, Varšave, Soule, Bratislave a Sofii. Turisti sa zhodujú, že aj keď hotely v Tokiu neposkytujú výhľad na biele piesočné pláže a nemajú steny zdobené talianskymi freskami z obdobia renesancie, pre dovolenkárov je kľúčová čistota. Tá ovplyvňuje aj popularitu a obľúbenosť hotelov. Tokijské hotely preto v hodnotení dostali 8,93 bodou z 10 možných. Varšavské hotely získali 8,76 bodu, hotely v Soule 8,73 a bratislavské 8,54 bodu, rovnako ako hotely v hlavnom meste Bulharska. Na opačnom konci rebríčka sa umiestnili napríklad hotely v Rio de Janiero so 7,29 bodu, Londýne so 7,52 bodu a Osle so 7,53 bodu.

hotel.jpg(hotel.jpg)

Foto: TASR/Štefan Puškáš, archív,TASR/Oliver Ondráš, TASR/Dušan Hein,