Streda 11. december 2019

extra plus

November 2014

Aktuálne číslo

Foto: TASR/Pavel NeubauerFoto: TASR/Pavel Neubauer

Foto: TASR/Martin BaumannFoto: TASR/Martin Baumann

Foto: archívFoto: archív

Na palete

Martin Dugas

V Česku si v októbri pripomenuli deň vzniku Československa, na Slovensku deň duševného zdravia. Poslanci Igor Matovič (OĽaNO) a Alojz Hlina (nezaraditeľný) sa celý mesiac v NR SR nepobili. Duševne a sexuálne menej zdravých lídrov LGBTI nepotešilo rozhodnutie vatikánskej Synody biskupov, ktorí odmietli spolužitie mimo manželstva, opozíciu nepotešil vládny návrh štátneho rozpočtu, ktorý sa vmestil do menej ako dvojpercentného schodku. Chovateľov potešili šľachtitelia, ktorí vyvinuli nové plemeno psa - duriča tatranského. Ani tejto šelme sa vidinou funkcie nepodarilo vyduriť z politickej scény posadnutých notorických kandidátov, ktorí žobrali o funkcie v kampani pred novembrovými komunálnymi voľbami.

ABECEDNÁ DEMOKRACIA: Na fleky primátorov, starostov a poslancov sa ich nahrnuli tisíce. TV JOJ prišla s prevratným zistením, že ich úspech nezávisí od programu ani od popularity, ale od umiestnenia na kandidátke, určeného abecedným poradím (tzv. abecedná demokracia). Tiež kandidujúci súčasný primátor Bratislavy isto blahorečil svojich predkov, ktorí jeho priezvisko nezapísali spisovne Vtáčnik (geomorfologický celok v Slovenskom stredohorí), ale Ftáčnik, čím zvýšili jeho šance. Tie majú najväčšie uchádzači na A - K, zvestovala JOJ. Nepotešila však Tatianu Kratochvílovú, ktorú Radoslav Procházka stiahol z kandidátky v prospech Milana Kňažka, tiež na „K". Kratochvílovej syn Procházkovi odkázal nereprodukovateľný odkaz...

ZASEKNUTÝ KISKA: To rozhodne nehrozilo prezidentovi Andrejovi Kiskovi, a to ani v podpore kandidatúry Kňažka (obidvaja titulovaní menom s dvoma „k", ale pozor na vulgarizmy!), ani v americkom výťahu, v ktorom sa počas návštevy USA zasekol. Aj hotelový výťah v San Diegu sa podistým vzpriečil viezť takého devótneho politika, ktorý vystavil desaťtisíce spoluobčanov vážnemu riziku iniciatívnym nápadom vybudovať základňu NATO pod Tatrami. „Bola to len mierna nepríjemnosť," povedal o incidente Kiska. Za väčšiu nepríjemnosť považujú jeho vyslobodenie Popradčania, ktorí Kiskovu hodinu vo výťahu považujú za najbezpečnejší a najužitočnejší čas jeho vládnutia, ba nazdávajú sa, že by tam mohol prežiť celé funkčné obdobie.

STRÁŽNI PSI BEZ REŤAZE: O Kiskovom zaseknutí informovali aj vyhlásení strážni psi demokracie a prezidentovej vizáže z novín SME, ktorých však trápilo iné. Podľa pravidiel ranokapitalistického voľného trhu, ktorý 20 rokov vzývali, ich predal starý a kúpil nový chlebodarca - Penta. „Ide o útok na slobodu a kvalitu novín," hlásali demokrati, ktorých plátok už nemôže byť mizernejší, tendenčnejší, zaujatejší a zadubenejší. Odchádza vedenie a väčšina redaktorov a pridal sa aj koryfej červeného písania, spolupracovník Ján Štrasser, ktorý by s ďalšími mohol zakotviť v magazíne Roš Chodeš. „Je to ako po zániku (divadla) Stoky," zaplakala ďalšia spolupracovníčka Jana Beňová. Trefné, ale s malým „s" v poslednom slove.

HUSITI NA PASIENKOCH: Ďalšia stoka sa vovalila do Bratislavy spoza rieky Morava v predvečer osláv vzniku ČSR. Sparta Praha si sem prišla zmerať sily so Slovanom vo vychytenom postfederálnom futbalovom derby, ktoré sa zmenilo na „derbi" - der & bi železnými tyčami na štadióne na Pasienkoch. V duchu husitských tradícií nimi sfetovaní českí fanúšikovia mlátili bezbranných domácich priaznivcov a zdesené deti. Proti husitom nezakročil kostnický koncil, ale bratislavská polícia, ktorá ich napokon spacifikovala. Naopak, futbalisti Sparty sa svojim agresívnym vlajkonosičom poďakovali. „Vyhrali sme na ihrisku i v hľadisku," preriekol sa jeden z útočníkov „hostí". Ostáva už len požiadať české ministerstvo kultúry o vyznamenanie.

Fotografie:
Dvaja Milanovia a jeden, čo si to v hlave nesrovnal...
Kiska sa zasekol - občanom je ľúto, že iba vo výťahu.
Odchod smečkárov zvýši objektivitu našej žurnalistiky.
Českí chuligáni pripomenuli vrúcny vzťah k bratom Slovákom za federácie.