Piatok 6. december 2019

extra plus

November 2014

Aktuálne číslo

Csáky je v europarlamente nelegálne

Ľudovít Števko

Slovenský europoslanec Pál Csáky, zvolený z kandidátky SMK, je pod listom adresovanom francúzskemu prezidentovi Francoisovi Hollandovi uvedený ako európsky poslanec za Maďarsko.

To, že sa 38 poslancov Európskeho parlamentu podpísalo pod tento list, v ktorom schvaľujú Hollandovo rozhodnutie pozastaviť pre ruskú armádu dodávky lode Mistral, je všeobecne známe.

V samotnom Európskom parlamente je však menej známe, že podpredseda SMK reprezentuje v Bruseli Maďarsko ako maďarský občan. Je úsmevné, keď Csáky po medializácii prípadu teraz tvrdí, že ide o preklep. Koho preklep?

Csákyho maďarské občianstvo si vymyslela nejaká chudera sekretárka v administratíve Európskeho parlamentu alebo ide skôr o provokáciu samotného europoslanca?

Veď Csáky svoje prihlásenie sa k maďarskému občianstvu nikdy nedementoval, veď kooperuje s maďarskou stranou Fidesz, ktorá ho v Európskom parlamente navrhla za podpredsedu petičného výboru, veď patrí k tvrdým maďarským nacionalistom, kráčajúcim v šľapajach svojho kolegu, ultranacionalistu Miklósa Duraya.

Aj ten sa pred rokmi pri návšteve Európskeho parlamentu zapísal v podpisovej knihe ako občan Maďarska. Je načase odhaliť pravdu: lídri SMK sú maďarskí občania, ich politická činnosť je podľa zákona o slovenskom štátnom občianstve nelegálna a nelegálny je aj pobyt Pála Csákyho v Európskom parlamente.

Iba ak by ho dodatočne zvolili v Magyarországhu. Prípad maďarského domicilu za jeho podpisom by bol vskutku malicherný, keby za ním nestálo rovnako malicherné a výsmešné gesto autora: som síce zvolený do Európskeho parlamentu ako slovenský europoslanec, ale záujmy Slovenskej republiky môžem verejne podkopávať, lebo som Maďar. A nech si Slováci trhnú nohou.