Utorok 10. december 2019

extra plus

November 2014

Aktuálne číslo

Foto: Lenka EremiášováFoto: Lenka Eremiášová

Komunálne volebnenie

V politike je pevná chrbtica a charakter zbytočnou príťažou

Erika Lehotszká

Tretie tohoročné voľby sa opäť nesú v znamení bilbordov v známom štýle: vyretušovaní manekýni ponúkajú svoje komunálne predvolebné sľuby.

Mnohí z nich, hoci donedávna zohrievali kresielka lokálnych straníckych funkcií, teraz vystrkujú do popredia svoje politicky nezávislé tváre v presvedčení, že v komunálnych voľbách politika voličom vonia ako olomoucké syry.

A tak niektorí kandidáti na richtárov a radničných poslancov odhodili svoje stranícke tričká a verejne popierajú svoju politickú minulosť v domnienke, že slovenského voliča možno klamať s pomocou reklamy a PR predstavení vo dne aj v noci.

Čo na tom, že od svojho politického narodenia plávali napríklad v kalných vodách pravice a odrazu začali z plných pľúc dýchať kyslík nezávislosti.

Obojživelníci
Po príklady obojživelného správania netreba chodiť ďaleko. V hlavnom meste je kandidát na primátora istý Ivo Nesrovnal, ktorý niekoľko rokov predsedal mestskému klubu SDKÚ a osvedčil sa aj ako podpredseda strany v Bratislavskom kraji.

Keď sa SDKÚ začalo prepadať a jeho stranícky šéf Frešo zostal beznádejne osamotený, nastal známy efekt úteku potkanov z potápajúcej sa lode. Nesrovnal nebol prvý, čo utiekol. Tento muž, ktorý sa vyjadril, že 2. svetovú vojnu spôsobil Sovietsky zväz spolu s Hitlerom, miluje Bratislavu asi ako koza nôž.

Doteraz si vysedel iba miesto v modrej mestskej rade, nuž chce postúpiť vyššie, chce byť hlavou hlavného mesta. Podobne sa vzdal ideovej príslušnosti k strane SaS rockový vyslúžilec Marián Greksa a vyhlásil sa za nezávislého.

Vraj by sa uskromnil a stačil by mu aj richtársky post v Petržalke. Netreba sa mu čudovať, veď SaS je dlhodobo pod hranicou zvoliteľnosti a nie je isté, či liberálom pomôže do parlamentu Romana Schlesinger a jej homosexuálna agenda, ktorú si Sulík osvojil počas nedávnej sebazáchrannej akcie.

Milá teta
Medzi tuctové prípady uchádzačov o kreslo primátora Bratislavy patrila Tatiana Kratochvílová, ktorá tri roky viedla vydavateľstvo časopisu .týždeň a potom bola tajomníčkou klubu štvorchlapovej strany OĽaNO.

Táto „milá teta", ako ju nazval jej bývalý stranícky šéf Igor Matovič, nebude mať v „komunálkach" jeho podporu, lebo uviazla v Sieti jeho rivala - „účtovného podvodníka" v prezidentských voľbách Radoslava Procházku.

Napokon „milú tetu" zosadil z kandidátky aj šéf Siete vidiac jej slabé vyhliadky v „komunálkach". Už je to nabetón: Matovič podporí Milana Kňažka. V poradí druhého, tzv. nezávislého kandidáta Kňažka podporuje aj jeden z najbohatších slovenských milionárov Anton Siekel okrúhlou sumou 100-tisíc eur.

Kňažkovi neprekáža, že Siekel je okrem iného v dozornej rade firmy Group One Holding Jirka Malchárka, ktorého vyšetrovala polícia ako hlavného figuranta v spise Gorila.

Kňažko tieto okolnosti predvolebného sponzorstva považuje za „absolútne nezaujímavé", lebo podľa neho „takto je asi poprepájané celé Slovensko". Vyjadrenie tohto výrečného kandidáta na primátora Bratislavy nepotrebuje ďalší komentár.

Predvolebné saltá
V írečitom slovenskom meste Martine náhle opustil doterajší primátor Andrej Hrnčiar podpredsednícku stoličku aj členstvo v maďarskej etnickej strane Most-Híd, lebo vycítil svoje nové možnosti.

Bývalý bábkoherec začal hrať svoje druhé politické dejstvo: vhupol do Siete perspektívneho lídra Radoslava Procházku s kalkuláciou, že mu nová stranícka fazóna umožní podržať si naďalej primátorský stolec.

Jeho túžba malého mestského Napoleona ho primäla zaklopať až na brány Smeru-SD a požiadať o podporu v nastávajúcich voľbách.

Prípad Hrnčiar (po maďarsky Fazekas) je len malým príkladom známej poučky, že v politike je pevná chrbtica a charakter zbytočnou príťažou.
Komunálne zvolebnievanie veští víťazstvo ľavicového Smeru.

Slovenská pravica je od pádu Radičovej vlády rozsypaná a akou-takou štatistickou záchranou v komunálnych voľbách môže byť pre ňu len spojenie maďarského koaličného dvojzáprahu - SMK a Híd.

V Komárne už majú tieto strany dopredu rozdelené poslanecké stoličky: 13 miest obsadí Híd a 12 SMK. Je to jasné ako facka: Na radnici pomaďarčeného mesta si nepípne ani slovenská myš.