Utorok 10. december 2019

extra plus

November 2014

Aktuálne číslo

Kresba: Andrej MišanekKresba: Andrej Mišanek

Máte slovo

Kam smeruje únia?
EÚ mala podľa pôvodných plánov zabezpečiť vybudovanie spoločného trhu s voľným pohybom tovaru, kapitálu, služieb a pracovných síl. Perspektívne sa predpokladalo vytvorenie colnej a menovej únie a zavedenie spoločnej daňovej, finančnej, obchodnej a sociálnej politiky. Teda rýdzo ekonomických nástrojov na vytvorenie silného konkurencieschopného spoločenstva. Rozširovaním o ďalších členov však začali prevažovať politicko-bezpečnostné aspekty. Únia míňa čoraz viac finančných prostriedkov na podporu svojich neporiadnych členov (Grécko) a nezodpovedných režimov (Ukrajina, kde je ťažké predvídať ďalší vývoj). Pri takomto trende sa bude stále viac motať v problémoch a pôvodné ciele sa stanú nereálne. EÚ sa tak z hospodársko-ekonomického zoskupenia zmení na politicko-bezpečnostné, od ktorého už nie je ďaleko k mocenským a agresorským cieľom, pripomínajúcim neokolonializmus. Podobne sa z obranného spoločenstva NATO stala agresívna militaristická organizácia, uzurpujúca si právo svetového žandára. A tak sa pýtam, kam smeruje EÚ a či je výhrou byť členom tejto organizácie.

Eduard Oravec, Senica

Brzdia vývoj Slovenska
Je mi smutno z toho, že vláda nenájde pár eur na podporu vášho časopisu, aby nezanikol. Pritom je to jediné médium, ktoré ju ako-tak obhajuje. Už dávno mal váš časopis vychádzať ako týždenník a mal stáť 0,50 eura. Ak chce táto vláda uspieť vo voľbách 2016, mala by pravidelne informovať verejnosť o duševne retardovaných politikoch, ako sú Matovič, Procházka, Lipšic alebo Sulík, ktorí sa objavujú na scéne len preto, aby svojimi novými politickými stranami pribrzdili vývoj našej spoločnosti. Nám stačia tri strany - Smer, SNS a KDH.

Stanislav Kováčik, Nováky

Sme otroci Západu
Už nemôžem počúvať klamstvá o Ukrajine. Ako 11-ročné dieťa som v týchto ľuďoch počas 2. svetovej vojny spoznala krutých hitlerovských fašistov. Spolu s Nemcami vypálili Semeteš a postrieľali všetkých chlapov a chlapcov nad 16 rokov. Odporúčam novinárom, aby si zistili pravdu o veľkej časti Ukrajincov. Sme otroci Západu, pre ktorý je vojna len spôsob, ako sa výrobou zbraní dostať z ekonomických problémov.

V. Stucháková, Čadca

Predtým nebolo chudoby
Nedávno som počúval diskusiu o zdravotníctve v minulosti a dnes, ktorú moderoval Š. Hríb. Jeden primár sa odvážil tvrdiť, že zdravotníctvo bolo predtým na vyššej úrovni. Hríb na to reagoval svojsky - vraj bola vyššia úmrtnosť ako dnes. Zabudol však na to, že vtedy umierali ľudia, ktorí zažili biedu počas prvej ČSR a lístkový systém. Dnes však umierajú ľudia, ktorí sa mali za minulého režimu oveľa lepšie ako teraz. Každý mal prácu, neboli bezdomovci ani toľko chudoby ako dnes.

Mgr. Peter Ondruška, Stará Turá

Objaviteľ slovenskej ropy
Pred sto rokmi pastier Ján Medlén objavil v Gbeloch zemný plyn, dokazujúci prítomnosť ropy. Keď pri pasení dobytka odhadzoval tlejúce zápalky, zem sa rozžiarila. Tvrdil, že na lúke je nejaký plyn, ľudia ho však považovali za bláznivého. A tak vynaliezavý Jano našiel miesto najsilnejšieho úniku plynu a potrubím si ho zaviedol do chalupy, kde si na ňom varil jedlo. Jána Medléna, hoci je u nás už dávno zabudnutý, tak možno právom považovať za objaviteľa ropy v Gbeloch.

Ing. Peter Koštúr, Bratislava

Červená čiara
Vzniká dojem, akoby európska diplomacia celé roky ľstivo vyčkávala na vhodnú chvíľu, aby postavila Rusko „na miesto". Reakcia európskych politikov na udalosti na Ukrajine a Kryme svedčí o úplnom nepochopení situácie, v ktorej sa ocitla Moskva. Zabúdajú na to, že NATO sa svojimi základňami čoraz viac približuje k Rusku. Práve perspektíva pripojenia Ukrajiny k NATO prinútila Putina načrtnúť geopolitickú červenú čiaru, ktorú Rusko nedovolí nikomu prekročiť. Ústrednou témou vo svete je „potrestanie" a úplná izolácia Ruska. Hovorí sa aj o prekreslení energetickej mapy Európy s cieľom vytlačiť Gazprom z európskych trhov. Pritom Rusko zabezpečuje až tretinu spotreby ropy a plynu v únii.

Ivan Lužák, Bratislava

Bez reálneho programu
Andrej Kiska šiel do prezidentských volieb bez reálneho programu, len s ohováraním. Napriek tomu občania zvolili jeho, a nie Roberta Fica, ktorý je podľa mňa jediným skutočným štátnikom. Cieľom Kisku je oslabenie Slovenska. Slováci, voľbou takých politikov časom prídeme o našu domovinu!

Ján Nemček, Bratislava

Práca im nevonia
Po revolúciách a prevratoch sa ľudia nikdy nemali dobre. Tak to dopadlo aj s našou nežnou revolúciou, ktorej ďalšie výročie si v tomto čase pripomíname. Porevolučné vlády majú na svedomí 90-tisíc poberateľov dávky v hmotnej núdzi. Tým, čo sa ocitli v stave večného odriekania, štát prispieva sumou 61,60 eura. Politici aj verejnosť diskutujú o tom, či títo ľudia musia odpracovať 32 hodín mesačne na to, aby dostali dávku v hmotnej núdzi. Ako je možné, že človek v takej situácii odmietne výpomoc od štátu len pre svoju lenivosť? Ktovie, akoby to dopadlo, ak by niekto vytvoril podobný projekt pre ľudí s mizernými dôchodkami alebo pre predčasných dôchodcov. Som si istý, že tí by neodmietli pracovať.

Rudolf Slezák, Vysoká pri Morave