Utorok 10. december 2019

extra plus

November 2014

Aktuálne číslo

Monitor zahraničných udalostí

Vatikán proti homosexuálnym sobášom
Vatikán nikdy nepožehná manželstvám homosexuálov, uviedol hlavný odborník Vatikánu na cirkevné právo Francesco Coccopalmerio. Rímskokatolícka cirkev homosexuálne páry neodsudzuje a považuje ich za dobrých veriacich, čo však neznamená, že bude schvaľovať ich manželstvá. Taliansky minister vnútra Angelino Alfano nariadil starostom miest, aby prestali uznávať platnosť sobášov homosexuálov uzavretých za hranicami Talianska.

„Fideszovská mafia!"
Proti zámeru vlády premiéra Viktora Orbána zdaniť internet protestovali v Budapešti tisíce Maďarov. Vládu vyzvali, aby stiahla z parlamentu návrh na zdanenie internetu. Vládna strana Fidesz však predložila parlamentu iba pozmeňujúci návrh, ktorým by bola určená horná hranica mesačného zdanenia internetu na 700 forintov (2,27 eura) a v prípade právnických osôb 5-tisíc forintov (16,32 eura). Protestujúci dav skandoval heslá „Orbán zmizni!", „Nedovolíme!", či „Fideszovská mafia!". Nakoniec Orbán demonštrantom ustúpil.

Stúpa počet salafistov
Nemecký Spolkový úrad pre ochranu ústavy so znepokojením sleduje rozširovanie základne salafistických radikálov v Nemecku, ktorú tvorí vyše 6 300 ľudí. Pred niekoľkými rokmi evidovali v Nemecku iba 2 800 salafistov, ale do konca kalendárneho roku 2014 ich môže byť už 7 000. Najmenej 450 mladých salafistov preukázateľne odcestovalo do Sýrie a Iraku, aby sa tam zapojilo do džihádu.

Švédsko uznalo Palestínu
Švédsko ako prvá západoeurópska krajina oficiálne uznalo Palestínu ako štát. Švédska vláda dúfa, že tento krok prinesie novú dynamiku do situácie na Blízkom východe. Odmieta obvinenia, že nadržiava jednej strane blízkovýchodného konfliktu: „Naše rozhodnutie prichádza v kritickom čase, pretože za posledný rok sme videli, ako sa mierové rokovania pozastavili, ako rozhodnutia o nových osadách na okupovaných palestínskych územiach skomplikovali dvojštátne riešenie a ako sa do Gazy vrátilo násilie."