Utorok 10. december 2019

extra plus

November 2014

Aktuálne číslo

Foto: TASR/APFoto: TASR/AP

Americký diktát

Ruský prezident Vladimir Putin v prejave pred skupinou politických odborníkov, známou ako Valdajský klub, v ruskom letovisku Soči obvinil Spojené štáty, že destabilizujú svet presadzovaním svojej vôle v iných krajinách. Ako príklad uviedol vojny v Iraku, Líbyi a Sýrii.

Emotívne vyhlásil, že Washington „bojuje proti dôsledkom svojej vlastnej politiky" v týchto krajinách. Podľa Putina je svet vinou Spojených štátov nebezpečnejší, pretože v medzinárodnej diplomacii uplatňujú jednostranný diktát.

Ruský líder zároveň poprel, že Rusko chce vybudovať novú ríšu. Spojené štáty sa podľa neho snažia ukázať Rusko ako nebezpečenstvo pre zvyšok sveta a nútia svojich spojencov zavádzať sankcie proti Moskve v súvislosti s krízou na Ukrajine. Vyhlásil, že sankcie majú zatlačiť Rusko do izolácie, ale to sa nepodarí.

Podľa jeho slov sú sankcie USA a Európskej únie proti Rusku chybou: „Rusko nebude len tak stáť, nechať sa urážať, žiadať niekoho o niečo. Rusko je sebestačné." Ukrajinská kríza poškodila vzťahy Ruska a Západu tak vážne, že sú najhoršie od skončenia studenej vojny.

Putin varoval, že Washington sa snaží „prerobiť celý svet" podľa vlastných záujmov a že riziko medzinárodných konfliktov narastá. Svet bude čeliť novým vojnám, ak Washington nezačne rešpektovať záujmy ostatných krajín.

TASR