Piatok 6. december 2019

extra plus

November 2014

Aktuálne číslo

Odtrhnutí od koreňov

Podľa výskumu Amsterdamskej univerzity zmiešané manželstvá medzi rodenými belošskými Holanďanmi a ľuďmi s tureckými alebo marockými koreňmi nevedú k lepšej integrácii menšinových skupín do spoločnosti.

Ľudia, ktorí si zoberú za manžela či manželku partnera z iného kultúrneho prostredia, sa často ocitajú odtrhnutí od svojich koreňov namiesto toho, aby pomáhali pri integrácii svojich partnerov.

Uvádza sa to v štúdii výskumníčky Leeny Sterckxovej, ktorá k tomuto výsledku dospela vo svojej dizertačnej práci po desaťročnom výskume.

Sterckxová v rozhovore pre denník Volkskrant uviedla, že desať rokov sledovala 28 zmiešaných manželských párov a svoj výskum založila nielen na skúsenostiach manželov, ale aj ich rodinných príslušníkov a priateľov.

„Je to falošná nádej myslieť si, že zmiešané manželstvá dokážu bližšie spojiť rôzne skupiny obyvateľstva," konštatovala. Spresnila, že zmiešané manželstvo len zriedka vedie k nastoleniu citovej väzby medzi rodinami a priateľmi oboch partnerov.

Server DutchNews.nl pripomenul, že v Holandsku sa približne osem percent ľudí s tureckým alebo marockým pôvodom rozhodne pre manželstvo s domácimi obyvateľmi Holandska.

TASR