Piatok 6. december 2019

extra plus

November 2014

Aktuálne číslo

David Richards: Krym – to je Rusko

Nečakané interview poskytol britským novinám The Sunday Times jeden z najuznávanejších vojenských odborníkov britskej armády - generál barón David Richards, bývalý šéf generálneho štábu ozbrojených síl, v ktorom sa venoval aj otázkam ukrajinskej krízy a pozície Ruska: „Nechcem vyzerať ako apologét Ruska, ale pripomeňte si Falklandské ostrovy alebo Kubu a začnete chápať, čo cíti Rusko v súvislosti s Ukrajinou.

Bola súčasťou ich krajiny stovky rokov. Krym je ruský." Pred návratom studenej vojny by uprednostnil čo najskoršie prijatie Ruska do rodiny národov, pretože oveľa väčšou hrozbou sú extrémisti, ktorí nemajú svoj vlastný štát.

„Keď sa spätne pozrieme na udalosti v Kyjeve, vzniká otázka, či protestujúci v počiatkoch demonštrácií boli reprezentatívnymi zástupcami väčšiny Ukrajiny. Konali tam pochybné elementy, ktoré zvrhli demokraticky zvoleného prezidenta, nezávisle od toho, či sa vám páčil alebo nie.

Keď prišlo k prevratu, inštinktívne sme podporili povstanie proti autokracii. Nehovorím, že to bolo nesprávne, ale analyzovali sme dôkladne situáciu predtým, ako sme im poskytli našu podporu?" pýta sa D. Richards.

The Sunday Times