Utorok 10. december 2019

extra plus

November 2014

Aktuálne číslo

Foto: TASR/APFoto: TASR/AP

Vláda dlžníkov a sluhov

Marek Mahút

Bývalá ukrajinská premiérka Julija Tymošenková je z basy späť v parlamente, kde bude namiesto v árešte sedieť aj šéf fašizoidného zoskupenia Pravý sektor Dmytro Jaroš. T

Toto priniesli októbrové ukrajinské parlamentné voľby, v ktorých na prekvapenie nikoho a na radosť Bruselu aj Washingtonu zvíťazili doterajší adlátusi Západu - predkupným právom viazaní kandidáti Ľudového frontu súčasného premiéra Arsenija Jaceňuka a Bloku Petra Porošenka, už v názve skromne šumiaceho menom súčasného prezidenta.

A hoci výsledné skóre oboch strán bolo veľmi tesné - v rozmedzí ani nie jedného percenta nad 21 percent hlasov, ešte nenastal čas hrabania a privatizačných strkancov, najprv treba zostaviť vládu v nerozbornej jednote odhodlanú splácať dlhy.

Nie dlhy voči voličom, na ktorých bude, naopak, úplne demokraticky rozložené galakticky ťažké úverové bremeno. Oficiálne treba vracať Rusku - hviezdnych 5,3 miliardy dolárov za plyn.

Najpažravejšími veriteľmi sú však tí neoficiálni, mecenáši spoza Visly aj Atlantiku, ktorí rukami bábkohercov z politických kulís Západu nastrčili na scénu súčasných vodcov štátu i vlády.

A už so svojimi „klejmami" vzhliadajú na ukrajinský Klondike a netrpezlivo búchajú na dvere ešte nesformovaného kyjevského kabinetu. „Na baňu klopajú": spoločnosť Burisma Holdings, v ktorej predstavenstve sedí syn amerického viceprezidenta Johna Bidena, rodinný priateľ ministra zahraničných vecí Johna Kerryho Devon Archer či bývalý poľský prezident Aleksander Kwasniewski, ktorí majú prisľúbenú ťažbu v ropných náleziskách. A vykúkajú aj davy ďalších zlatokopov.

„Ukrajina je na tom podobne ako Slovensko v roku 1998," povedala expremiérka Iveta Radičová, ktorá sa na voľbách zúčastnila ako pozorovateľka. Na nešťastie pre Ukrajincov má pravdu.

Čaká ich potupný rozpredaj strategických podnikov a rodinného striebra, aký sme zažili za vlády Radičovej expatróna Mikuláša Dzurindu. A hoci Porošenko a Jaceňuk dopadnú podobne ako Dzurinda a Mikloš, nikoho z nich to nebude trápiť.