Sobota 14. december 2019

extra plus

November 2014

Aktuálne číslo

Rojenie eurokomisárov

Pavol David

Po populárnych „grilovačkách" na veľkom čundri Európskeho parlamentu si noví eurokomisári vysúkali rukávy do práce. Budú pokračovať v pozoruhodnej činnosti Európskej komisie, ktorá je vlastne vládou EÚ.

Na rozdiel od bežných štátov, ktoré si zakladajú ministerstvá zásadne podľa potrieb a v snahe ušetriť často rezorty rušia či zlučujú, v Bruseli sa na vec, veď je za čo, ide veľkorysejšie, hoci o to hlúpejšie. Bez ohľadu na konkrétne potreby musí mať EK presne toľko členov, koľko ich má EÚ, nateraz 27, a pre každého sa trafika jednoducho musí nájsť.

K slovu sa teda dostáva košatá byrokratická fantázia bruselských úradníkov, ktorí s pribúdajúcimi členmi kreujú nové komisariáty. Tak sa mohlo stať, že sa kompetencie slovenského zástupcu Maroša Šefčoviča vyšinuli až do vesmíru (komisár pre dopravu a kozmos), no aj odtiaľ dokázali podskočiť ešte vyššie - na post podpredsedu.

Tých je dokopy sedem, čo by normálnej krajine neraz stačilo na celú vládu. V Bruseli však koordinujú aj niekoľko rezortov, kompetenčne sa prelínajúcich v úchvatných permutáciách.

A tak máme zo štyri komisariáty zaoberajúce sa ekonomikou, niektoré špeciálne digitálnou ekonomikou. Niekoľko ďalších starostlivo obhospodaruje migrantov, ale všetky na seba nabaľujú kvantá nových a nových úradníkov.

V tom hrá prím komisariát pre vonkajšiu činnosť, teda náhrada ministerstva zahraničia, ktorý preslávila barónka Catherine Ashtonová. Doposiaľ jej bohumilá ustanovizeň každoročne zhltla 3 miliardy eur, ktorými kŕmi neuveriteľných 7-tisíc rozprávkovo platených úradníkov.

V zaujímavej situácii je aj komisár pre európske záležitosti a rozšírenie, sťa z Parkinsonových zákonov vyšitý úradník, ktorý vytvára prácu ďalším úradníkom. Zjavne má naponáhlo pri prijatí nového a nesmierne demokratického člena - Ukrajiny a bude zaujímavé sledovať, akú trafiku pre Porošenkovho posla vyhútajú. Vzhľadom na jatky, v ktorých kyjevská vláda denne kynoží vlastné obyvateľstvo, by mu hádam náležal post „komisára pre správu bitúnkov".