Streda 11. december 2019

extra plus

November 2014

Aktuálne číslo

Periskop

Obvinený Markuš
Bývalého predsedu Matice slovenskej Jozefa Markuša trestne stíha polícia pre obzvlášť závažný zločin porušenia povinnosti pri správe cudzieho majetku, ktorého sa mal dopustiť počas svojej funkcie. Obvinenie súvisí s kauzou okolo matičného fondu, z ktorého mala Matica premrhať vyše 200-tisíc eur. Obvinenie na Jozefa Markuša padlo po dvojročnom vyšetrovaní a viacerých trestných oznámeniach. Polícia preveruje aj podozrenia súvisiace s Národným pokladom. V prípade dokázania viny hrozí Markušovi trest odňatia slobody na desať až pätnásť rokov.

Tragédia v Nepále
Dvojica slovenských horolezcov zahynula 14. októbra po páde lavíny v základnom tábore pod vrchom Dhaulágirí v strednom Nepále. Desať členov skialpinisticko-horolezeckej výpravy sa vybralo na expedíciu Dhaulágirí 2014. Snehová búrka a lavíny si v uplynulých týždňoch vyžiadali najmenej 40 mŕtvych vrátane horolezcov z Poľska, Kanady, Izraela, Indie a Japonska. Nepálske úrady zavedú nové, prísnejšie pravidlá pre horolezcov navštevujúcich tamojšie hory. Plánované sú lepšie predpovede počasia a presnejšie monitorovanie turistov prístrojmi GPS.

Bezplatné cestovné
Deti a študenti do 26 rokov, ako aj dôchodcovia a seniori od 62 rokov budú od 17. novembra tohto roku cestovať vlakmi zadarmo. Vyplýva to z návrhu na realizáciu opatrení finančného, ekonomického a sociálneho balíčka vlády SR v železničnej osobnej doprave, ktorú schválil kabinet premiéra Roberta Fica. „Cieľom tohto opatrenia je odbremeniť rodiny, ale aj študentov, ktorí študujú na vysokých školách, od nákladov spojených s cestovaním. Rovnako si myslíme, že takéto opatrenie je vhodné pre dôchodcov," priblížil po rokovaní vlády premiér Robert Fico.

Atraktívne Vysoké Tatry
Britský denník The Times zverejnil pred začiatkom lyžiarskej sezóny 2014/2015 celosvetový prehľad 50 najlepších lyžiarskych stredísk, medzi ktorými figurujú okrem stredísk v Rakúsku, Švajčiarsku či Kanade aj naše Vysoké Tatry. Ich prednosťou je podľa denníka cenová dostupnosť, široké spektrum lyžiarskych dráh a nové letecké spojenie medzi Londýnom a Popradom. Lákadlom pre návštevníkov bude okrem lyžovačky aj zimná Univerziáda, ktorá od 24. januára do 1. februára 2015 privíta športovcov a divákov na Štrbskom Plese a v Osrblí.

Bábkarstvo v zozname UNESCO
Slovenské bábkarstvo ašpiruje na zápis do reprezentatívneho zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva UNESCO. V sídle Slovenského ľudového umeleckého kolektívu sa uskutočnilo 4. stretnutie prípravnej skupiny, ktorá návrh na zápis finalizuje. Predloženie nominačného návrhu je naplánované na začiatok roka 2015. Základnou podmienkou UNESCO pre uchádzanie sa o zápis do svetového zoznamu je zápis v národných zoznamoch štátov. Prvok Tradičné bábkarstvo na Slovensku bol zapísaný do Reprezentatívneho zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva Slovenska v októbri 2013.

Mobily a tablety pribúdajú
Organizácia GSMA Intelligence napočítala pri analýze dát až 7,22 miliardy aktívnych mobilov a tabletov, čo je viac ako počet obyvateľov na našej planéte. Jednotlivých zákazníkov je približne 3,6 miliardy a v priemere tak každý užívateľ mobilu či tabletu vlastní dve SIM karty. Silný potenciál takýchto trhov si uvedomujú aj Google a Facebook. Obe firmy majú rozbehnuté projekty, ktorými chcú internetovým signálom pokryť riedko obývané oblasti rozvojových krajín a získať tak nových používateľov svojich služieb.

Jožo Ráž má 60, Elán 46
Líder najúspešnejšej skupiny v dejinách slovenskej i česko-slovenskej populárnej hudby Jožo Ráž sa 24. októbra dožil šesťdesiatky. O štyri dni neskôr oslávil okrúhle životné jubileum spoločne so svojimi fanúšikmi na bratislavskom koncerte Elánu na Zimnom štadióne Ondreja Nepelu v rámci turné Best Of vol. 2. Elánisti už tradične priviedli publikum do varu množstvom nesmrteľných hitov. Koncertná hala, ktorá praskala vo švíkoch, bola aj svedkom neformálneho krstu nového CD albumu kapely s názvom Živých nás nedostanú. Elán vznikol pred 46 rokmi a odvtedy vydal trinásť štúdiových albumov, päť albumov v angličtine a množstvo kompilácií, za ktoré získal 25 platinových platní. Frontmen legendárnej formácie je podľa vlastných slov vo výbornej fyzickej aj psychickej forme a na margo svojho veku poznamenal: „Šesťdesiatka je pre mňa len číslo."

raz 01.jpg(raz 01.jpg)

Holeštiak - zakladajúci člen Matice
Spisovateľ, dlhoročný matičiar a súčasný riaditeľ žilinského župného úradu Pavol Holeštiak si v uplynulých dňoch prevzal Dekrét zakladajúceho člena Matice slovenskej (MS). Odovzdali mu ho predseda MS Marián Tkáč, správca MS a šéfredaktor Slovenských národných novín Maroš Smolec a vedecký tajomník Peter Cabadaj. Zakladajúcimi členmi sa stávali ľudia zo Slovenska aj zo zahraničia, ktorí výrazne podporili činnosť MS v troch obdobiach - po roku 1863, po obnovení MS v roku 1919 a po roku 2011. Čadčiansky rodák Pavol Holeštiak je členom Matice slovenskej od roku 1990. Taktiež je členom Spolku slovenských spisovateľov a od roku 2004 sa angažuje v Slovenskej numizmatickej spoločnosti. Je držiteľom striebornej medaily a diplomu za zásluhy o rozvoj parašutizmu na Slovensku i vo svete a autorom niekoľkých kníh.

holestiak.jpg(holestiak.jpg)

Pamätná tabuľa Petra Veľkého
Na hlavnej budove Slovenského národného múzea v Bratislave odhalili 16. októbra pamätnú tabuľu na počesť návštevy ruského cára Petra I. Veľkého. Trojjazyčný text pripomína jeho pobyt v Bratislave v júni 1698. Za stojacim cárom je symbol lodí, pre ktoré prišiel. Autorom umeleckého diela je akademický sochár Alexander Bence. „Vidím tu pamätník pána Masaryka, ktorý bol zakladateľom Československa. Vedľa je pamätná tabuľa Petra Veľkého, ktorý bol zakladateľom Ruska. Začal budovať naše spoločné vzťahy, ktoré dodnes pokračujú," povedal v príhovore minister kultúry Ruskej federácie Vladimir Medinskij. Okrem predstaviteľov samosprávy mesta sa prítomným niekoľkým stovkám divákov prihovoril aj prezident Ruského fondu kultúry, svetoznámy herec a režisér Nikita Michalkov, ktorý vtipne vyjadril svoju lásku k Slovensku, za čo si vyslúžil veľký potlesk.

SR car Peter I. tabula odhalenie BAX.jpg(SR car Peter I. tabula odhalenie BAX.jpg)

Ceny z Krymu
V Ruskom centre vedy a kultúry (RCVK) v Bratislave odovzdávali slovenským tvorcom ceny XV. ročníka medzinárodného filmového festivalu VMESTE (SPOLU), ktorý sa konal koncom augusta na krymskej Jalte. Medzi filmami z 34. štátov sveta získala v kategórii hraných televíznych filmov hlavnú cenu snímka režisérky Mariany Čengelovej-Solčanskej Miluj ma alebo odíď, vyrobená spoločnosťou JMB Film & TV Production v koprodukcii s RTVS. V kategórii Krym otvorený svetu porota ocenila špeciálnou cenou autorský dokumentárny film režiséra Štefana Dlugolinského VMESTE-SPOLU II. - Spolu dosiahneme viac, ktorý bol nakrútený počas XIV. ročníka festivalu. Podľa slov režiséra zachytáva jeho snímka nielen atmosféru festivalu v známom jaltskom letovisku, ale aj doterajšie úspechy slovenských filmárov. Dlugolinský dostal aj prestížnu cenu Bronzový býk od Zväzu ruských novinárov.

dlugolinsky.jpg(dlugolinsky.jpg)

Zlatá pre Vaľovú
Pri príležitosti Pamätného dňa mesta Humenné a 697. výročia prvej písomnej zmienky o ňom sa v divadelnej sále kultúrneho strediska odovzdávali ceny mesta aj ceny primátorky. Vyvrcholením slávnosti bolo udelenie Zlatej medaily Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR primátorke Humenného Jane Vaľovej. Šéf rezortu práce Ján Richter vysoko ocenil prácu primátorky, vyzdvihol dobré hospodárenie a zavedenie sociálnych benefitov, akými sú príspevky na stravu a bezplatné cestovné. Počas svojho pôsobenia sa zaslúžila o to, že sa z Humenného stalo moderné, zelené a čisté mesto. Svedčí o tom najmä revitalizácia parku na Sídlisku 1, kde okrem nových chodníkov a lavičiek pribudlo detské ihrisko, ekologická fontána, zeleň aj verejné osvetlenie. V meste postavili nové nájomné byty, opravili polikliniku a obnovili južnú časť Námestia slobody. Najvyššie ministerské vyznamenanie primátorke Humenného je nepochybne v správnych rukách.

Zlata_Valovu.jpg(Zlata_Valovu.jpg)

Úcta Andrejovi Hlinkovi
V Nitre sa 23. septembra uskutočnili tri podujatia venované 150. výročiu narodenia Andreja Hlinku. Prvým bol vedecký seminár, na ktorom s príspevkami o Hlinkovi vystúpili nitriansky biskup Viliam Judák, Milan S. Ďurica, Róbert Letz a Peter Mulík. Po seminári odhalili účastníci zhromaždenia v budove Kňazského seminára sv. Gorazda v Nitre bustu Andreja Hlinku. Vyvrcholením spomienky na okrúhle výročie narodenia Andreja Hlinku bolo aj slávnostné podujatie na Triede A. Hlinku, kde Otcovi národa odhalili pamätnú tabuľu. Na udalosti sa okrem iných zúčastnili nitriansky biskup Viliam Judák, predseda Matice slovenskej Marián Tkáč, zástupcovia mesta Nitra, Nitrianskeho samosprávneho kraja a Slovenského Hnutia Obrody. Výročie Hlinkovho narodenia si pripomenula aj Slovenská pošta vydaním novej známky s jeho portrétom.

Ucta Andrejovi H.jpg(Ucta Andrejovi H.jpg)

Fotografie: Michaela Kolimárová, TASR/Martin Baumann, Gábor Béda, archív