Nedeľa 27. september 2020

extra plus

September 2008

Aktuálne číslo

Reprodukcia: archívReprodukcia: archív

Nový pôvab čaju

Poradňa

Katarína Zošiaková

Kto aspoň raz nenazrel do čarovného sveta čaju, ponúkajúceho nekonečné variácie chuťových zážitkov a podmanivých vôní? Čaj je nápoj, s ktorým môžete symbolicky precestovať kus sveta. Umožní nazrieť i do oblastí za kedysi nepreniknuteľným Veľkým múrom. Čaj - nápoj čínskych cisárov, spájaný odpradávna s krásou, silou a zdravím, je opradený mnohými legendami.
Jedna z nich hovorí, že závan vetra nechal cisára Shen-Nunga pred viac ako 5-tisíc rokmi spoznať chuť čaju, keď mu pár čajových lístkov spadlo do kotlíka s vriacou vodou. Či už je legenda pravdivá, alebo nie, čaj sa stal v Ríši stredu hneď po vode najrozšírenejším a najobľúbenejším nápojom. Kultúra pitia čaju sa postupne zdokonaľovala a až do 8. storočia nášho letopočtu bola čisto čínskym privilégiom. Potom však budhistickí mnísi Saicho a Kukai prepašovali prvé semienka čajovníka z Číny do Japonska. Trvalo ešte pár storočí, kým sa čaj dostal do Európy - prvý čaj doviezli do Amsterdamu v roku 1610. Vtedy ho nazývali tai, neskôr tee a tea. Bol považovaný za zázračný nápoj a zakrátko sa rozšíril prakticky do celého sveta.

Čajové kvetiny - Gong Yi Cha
Aj napriek tomu, že prvá čajová kvetinka Mu Dan - pivonka, vznikla pravdepodobne v provincii Anhui, za kolísku viazania čajových kvetín sa právom považuje Fuding vo Fujiane. Umenie viazať Mu Dan bolo dávno zabudnuté, a až v sedemdesiatych rokoch minulého storočia mu znovu vdýchol život čajový majster Fang Shen. Pri výrobe je potrebné pomocou jediného bavlneného vlákna zviazať dohromady približne 50 čajových lístkov. Trvalo však ešte pár rokov, kým sa vytvorili nové druhy. Dnes zažíva viazanie čajových kvetín svoju renesanciu a neustále sa objavujú nové druhy. Už sa nepoužívajú len čajové lístky, hľadajú sa aj nové kombinácie s liečivými rastlinami. Nielen pre potešenie oka, ale aj pre dokonalú chuť a zdravie. Ako základ slúžia čajové lístky dvoch druhov čaju: Silver Needle - Yin Zhen a Silver Tip. Môžeme však nájsť aj čajové kvetiny z čajových lístkov Mao Feng a najnovšie aj z čiernych čajov.


Pôvab čaju je mladá firma, pôsobiaca na trhu vyše roka, no aj za tento krátky čas si dokázala získať dôveru a priazeň zákazníkov a veľkoodberateľov zo Slovenska i Česka. O kvalite jej práce a produktov svedčia stovky spokojných zákazníkov. Okamžitý odber čajov hneď po spracovaní a osobné vzťahy s výrobcami zaručujú najvyššiu kvalitu a čerstvosť produktov.
Vstúpte teda bránou Pôvabu čaju do voňavého sveta dokonalých chutí a pôžitkov...

Pôvab čaju ponúka:
- vždy starostlivo balené čaje
- prémiovú kvalitu čaju, vždy z čerstvého zberu
- najširší výber vzácnych čajových kvetín a ručne tvarovaných čajov v Európe
- výhodné podmienky pre veľkoodberateľov
- pri každom nákupe nad 500 Sk malý darček a pri nákupe nad 1 900 Sk poštovné zadarmo (platí pre objednávky za ceny uvedené na www.povabcaju.com)