Nedeľa 27. september 2020

extra plus

September 2008

Aktuálne číslo

Foto: SITAFoto: SITA

Foto: SNDFoto: SND

Jánošíkovo zbohom

„Zahral som si dosýtosti a to je pre herca to najdôležitejšie,“ vyznal sa Michal Dočolomanský na sklonku života

Lenka Eremiášová

Tej správe sa dalo len ťažko uveriť: herecká legenda Michal Dočolomanský prehral vo svojich šesťdesiatich šiestich rokoch boj s neľútostnou chorobou. Mnohí z nás mali v tej chvíli pocit, akoby odišiel ktosi veľmi blízky. Bol jednou z tých osobností, ktorých národ považuje za svojho miláčika, za akýsi „verejný majetok".

Jeho divadelné, filmové, televízne, rozhlasové i dabingové postavy sa celé roky zapisovali do sŕdc ľudí. Deti očaril jeho podmanivý hlas, ktorým oživil animovanú postavičku večerníčkového Macka Uška, ženské publikum ani nedýchalo, keď spieval Ľúbim ťa. Vedel vyvolať salvy smiechu humorným parodovaním slovenských hereckých legiend. Najnezabudnuteľnejší však bol ako predstaviteľ Jánošíka v divadelnom muzikále Na skle maľované - v tejto role ho vďaka televíznemu záznamu pozná celé Slovensko.

Osudové divadlo
Michal Dočolomanský sa narodil 25. marca 1942 v dedinke Niedzica (Nedeca), ktorá dnes leží na poľskom území. Jeho rodičia, rumunská matka Floriana a otec Rudolf, rumunský Slovák, sa zoznámili v niekdajšom Sedmohradsku. Na konci druhej svetovej vojny sa dvanásťčlenná rodina presťahovala do Svätého Jura pri Bratislave. Tu trinásťročnému Michalovi učaroval svet javiska a v rovnakom veku dostal aj prvú úlohu v hre Snehová kráľovná Hansa Christiana Andersena. Nasledovali ďalšie roly v ochotníckych predstaveniach. Hoci jeho cesta k herectvu vyzerala spočiatku priamočiaro, Dočolomanský si v nej urobil prestávku učením za automechanika. Potom však už nasledovala Vysoká škola múzických umení, ktorú absolvoval v roku 1964. V rovnakom roku sa stal členom Činohry Slovenského národného divadla a stvárnil vyše stovky postáv. „Keď som ako mladík chodieval denne okolo SND, vždy som si pomyslel: Panebože, keby som tu tak mohol raz hrávať... A pocit, že už od študentských liet až doteraz patrím do SND, je fantastický. Je pre mňa šťastím, že som sa členom tohto výnimočného tímu stal ešte ako poslucháč VŠMU a že som jeho súčasťou dodnes. Zahral som si dosýtosti a to je pre herca to najdôležitejšie," povedal pri príležitosti otvorenia novej budovy SND v roku 2007 M. Dočolomanský.

Idol ženských sŕdc
Sympatický umelec patril medzi najúspešnejších a najčastejšie obsadzovaných slovenských hercov. Nezabudnuteľná je jeho titulná postava v Ibsenovej dráme Peer Gynt, Mortimer v komédii Brooklynská noc, v muzikále Neil Simona Pozor na Leona a v mnohých ďalších. V roku 1974 ho režisér Karol Zachar obsadil do úlohy Jánošíka v už spomínanej slovenskej verzii poľského muzikálu Ernesta Brylla a Katerzyny Gärtnerovej Na skle maľované - táto rola urobila z herca absolútnu ikonu muzikálového divadla na Slovensku. V roku 1999 sa konala 555. repríza tohto muzikálu a Dočolomanský bol jedným z troch hercov pôvodného obsadenia. Popri práci na doskách, ktoré znamenajú svet, sa herec presadil aj na filmovom plátne. Medzi najznámejšie patria jeho kreácie v snímkach Medená veža (1970), Stratená dolina (1981) či seriáli a filme Tisícročná včela (1983). Účinkoval tiež v mnohých českých filmoch, čo z neho urobilo mimoriadne obľúbeného herca a idol ženských sŕdc v celom bývalom Československu. Medzi vydarené patria aj jeho komické stvárnenia postáv v príbehoch ako Adela ešte nevečerala (1977) alebo Tajomstvo hradu v Karpatoch (1981).
V roku 1982 získal ocenenie zaslúžený umelec, o pätnásť rokov neskôr bol odmenený Radom Ľudovíta Štúra 1. triedy. V roku 1997 získal tiež cenu Literárneho fondu za celoživotnú tvorbu.

V životnom finále
Chorobu, ktorá Michala Dočolomanského postupne vyraďovala z profesionálneho života, znášal herec statočne. „Dnes sú už rôzne možnosti liečby, a keby to aj náhodou nevyšlo, nebudem prvý ani posledný," povedal v jednom z mála vyjadrení, ktoré v posledných mesiacoch poskytol médiám. Poslednú rolu na doskách SND, postavu v Shakespearovom Skrotení zlej ženy, už nestihol naštudovať. Vedenie divadla vtedy oznámilo, že Dočolomanský odstúpil zo skúšobného procesu zo zdravotných dôvodov. Zákerná choroba sa u herca prejavila už v roku 2004. Pri komplikovanej operácii srdca mu vtedy lekári objavili nález na pľúcach. S fajčením však nedokázal prestať ešte niekoľko rokov po diagnostikovaní rakoviny pľúc. Stav sa mu prudko zhoršil za posledných osem mesiacov.
„Mala som šťastie, že som s ním päť dní pred smrťou ešte stihla telefonovať. Pokojným hlasom mi povedal, že je vo finále... Neverila som. Ponúkala som mu očistnú čajovú kúru pri chemoterapii, ale len poďakoval. Bohužiaľ, lekárska veda zatiaľ nepokročila tak ďaleko, aby neexistovali choroby...," povedala v reakcii na odchod hereckého kolegu herečka Soňa Valentová. „S Miškom sme spoločne zažili stovky finále v Na skle maľované. Vždy som si ho zobrala ako biela Smrť v ľudovom kroji. Ale potom nasledovalo veselé finále, klaňačka... Bol výnimočný svojim ironickým humorom a tým, že si nepripúšťal zlé veci. Vedel človeka dobre pobaviť. Je mi za ním veľmi ľúto a už som si to odplakala."

Milovali ho starí aj mladí
„Je to herec, ktorý je nenahraditeľný. Ja viem, že sa hovorí, že všetci sú nahraditeľní, ale nie je to tak. Mišo bol predstaviteľ úžasných úloh. Bol to kultový herec," myslí si jeho kolegyňa Zdena Studenková. Obdivovateľom M. Dočolomanského bol aj premiér Robert Fico. Rodine odoslal telegram, v ktorom vyjadril vo svojom mene i v mene celej vlády sústrasť nad jeho úmrtím. „Som z generácie, ktorá vedela, že jeho Jánošík v Na skle maľovanom, ale aj postava mladšieho Pichandu v Tisícročnej včele boli Dočolomanského vrcholy, ktoré tu zostanú už nadobro. Charizma tohto muža zasahovala ľudí naprieč všetkými vrstvami: milovali ho starí aj mladí. Iba v hodine smrti si uvedomíme, že na svete sú aj veci definitívne. Jeho smrť je bodkou za veľkým, odvážnym a najmä bohato umelecky naplneným životom," napísal predseda vlády."
Čo dodať? Malou, ale predsa útechou je fakt, že vďaka záznamovej technike si budeme môcť majstrovstvo Michala Dočolomanského znovu a znovu sprítomňovať aj potom, ako sa pobral do hereckého neba.

Fotografie:
Michal Dočolomanský (25. 3. 1942 - 26. 8. 2008).

Michal Dočolomanský sa svojím hereckým výkonom najviac pričinil o to, že Na skle maľované sa stalo najreprízovanejším muzikálom na Slovensku. Premiéru mal v roku 1974.