Nedeľa 27. september 2020

extra plus

September 2008

Aktuálne číslo

Kresby: Andrej MišanekKresby: Andrej Mišanek

Kresby: Milan VavroKresby: Milan Vavro

Máte slovo

Bez hanby
Nová strana „Banda štyroch" už nie je schopná ľuďom nič ponúknuť, a tak sa im postarala aspoň o zábavu. Navrhla kandidáta na prezidenta - starého klauna Františka Mikloška a on kandidatúru prijal. Tento človek má naozaj hrošiu kožu: hlasoval proti štátnej suverenite Slovenska, proti Ústave SR, otvorene vystupoval proti samostatnosti Slovenska a spolu so svojimi súkmeňovcami z KDH, SDĽ, SMK a všelijakými liberálmi zapredával a rozpredával Slovensko. Ten človek nemá hanby a odváži sa kandidovať za prezidenta štátu, ktorý nechcel a pre ktorý nikdy nič dobrého neurobil. Okrem jeho rodiny a ďalších troch členov jeho bandy získa určite aj hlasy slovenských pomaďarčencov. Okrem toho je Mikloško hrdým nositeľom vyznamenania nesúco meno Jánosa Esterházyho, predsedu maďarskej fašistickej strany a Budapešťou plateného špióna na Slovensku. To naši pomaďarčenci musia oceniť.

Ivan Nosko, Nitra

Osobná zodpovednosť
Hoci do volieb prezidenta Slovenskej republiky ostáva ešte veľa času, čoraz častejšie sa začínajú objavovať rôzne prognózy. Najčastejšie má podľa nich najväčšiu šancu na zvolenie terajší prezident Gašparovič a kandidátka opozície Radičová. Pribúdajú aj ďalší uchádzači. Je až neuveriteľné, kto všetko by chcel zasadnúť do prezidentského kresla. Takí, čo v politike už pôsobili, alebo ešte aj pôsobia a pre tento štát a jeho občanov nič neurobili. Takí, ktorí tento štát nechceli, ale priam sa driapu za funkciami. Takí, ktorí sa nikdy nevyznali z lásky k slovenskému národu a Slovensku. Aj takí, ktorí si chcú do svojho životopisu napísať, že kandidovali na funkciu prezidenta. Máme zlú skúsenosť z pôsobenia prvých dvoch prezidentov. Prvý víril hladinu v štáte rodinnými problémami a šírením negatívnych správ o Slovensku v zahraničí. Druhý celé funkčné obdobie zaťažoval spoločnosť svojimi zdravotnými problémami a znevažovaním slovenského zdravotníctva, hoci práve slovenskí lekári mu zachránili život. Až terajší prezident Gašparovič je podľa mňa dôstojnou hlavou štátu. Na jeho doterajšie pôsobenie vo funkcii sú rozdielne názory, nesporne však dal tomuto postu potrebnú vážnosť. Dajme si pozor, aby sme v budúcich voľbách nezvolili kandidáta ľahostajného či dokonca nepriateľského k záujmom Slovenskej republiky. Majme na pamäti túto osobnú zodpovednosť.

JUDr. Emil Hollý, Žilina

Dočkáme sa ospravedlnenia?
Dodatočne sa chcem poďakovať STV 1 za prenos zo Slávností sv. Cyrila a Metoda na Devíne. Bolo to skutočne veľkolepé kultúrne podujatie. Večer nás nemilo prekvapilo televízne spravodajstvo Markízy, v ktorom túto slávnosť znevážili vynechaním obrazového spravodajstva a nepravdivým komentárom. Redaktor Ľuboš Schwarzbacher podujatie na starobylom Devíne zbagatelizoval, zdegradoval a zosmiešnil. Pán redaktor pracuje za veľké peniaze v štýle, aký si želá vlastník Markízy. Slováci nesmú byť vo svojom štáte vlastencami, mládež nesmie poznať dejiny vlastného národa, musí sa orientovať na bohapusté svetoobčianstvo. Pochybujeme o tom, že by USA na svojom území dovolili v televízii vysielať spravodajstvo zamerané výlučne proti americkej vláde. Markíza denne chrlí filmy plné nenávisti, agresivity a zločinnosti. Negatívne to pôsobí na deti, mládež a, bohužiaľ, i na dospelých. Televízia Markíza by sa mala občanom SR ospravedlniť za nepravdivú reportáž, verejné klamstvo a zosmiešňovanie štátneho sviatku i významného úseku dejín slovenského národa. Oslavy na Devíne ignorovala, alebo ohovárala aj denná tlač. Čitatelia sú však nútení ju čítať, aj keď sa na ňu hnevajú, lebo provládnej tlače niet.

Mgr. Edita Jurkovičová, Liptovský Mikuláš

Noam Chomsky: Imperiálne ambície
Takmer na jeden dúšok som prečítal knižnú novinku Vydavateľstva Spolku slovenských spisovateľov - Imperiálne ambície od Noama Chomského. Ak sa nemýlim, je to prvé knižné vydanie tohto svetoznámeho politického publicistu v slovenčine. Vydavateľovi patrí uznanie a úprimné poďakovanie za vynikajúci vydavateľský čin, ktorý by si zaslúžil mimoriadnu pozornosť aj na stránkach nášho časopisu. Rozsahom neveľká publikácia nie je monotónnym akademickým textom. Je napísaná formou rozhovorov s riaditeľom alternatívneho rozhlasu a prináša fundované, analytické a často prekvapujúce poznatky a komentáre najmä k zahraničnej politike USA, ale aj k ich vnútropolitickej situácii. Netreba zdôrazňovať, že jeho pohľad je veľmi kritický a nelichotivý. Autor (priznávajúci svoj židovský pôvod) priamo poukazuje na prílišnú koncentráciu moci a bohatstva u malého počtu ľudí a domáha sa sociálnej spravodlivosti a solidarity. Naznačuje cesty k inej, lepšej spoločnosti. Mrzí ma len, že nie celkom uspokojivý doslov ku knihe napísal Eduard Chmelár.

Ján Špačinský, Bratislava

Dvojaký meter
Pani Anakonda Ryžová navštívila Gruzínsko, kde zdôrazňovala integritu územia Gruzínska. A ja sa pýtam, kde bola Anakonda, keď išlo o integritu srbského územia, ktorú jej šéf Džordžík riešil bombardovaním civilného obyvateľstva Srbska? Keby na svete existovala spravodlivosť, potom by Džordžík aj s Anakondinou predchodkyňou Madlenkou Albrightovou musel stáť pred haagskym súdom za bezdôvodné vraždenie Srbov počas bombardovania v roku 1999, ktoré sa udialo bez vyhlásenia vojny Srbsku. Dnes si on aj Anakonda podávajú ruky s kosovsko-albánskymi vrahmi a mafiánmi. Takto vyzerá demokracia v americkom podaní.

I. Némethová, Nitra

Paškvil
Páčili sa mi články v poslednom Extra plus na tému nového Jakubiskovho filmu Bathory. Je až nepochopiteľné, že tento inak výborný režisér podľahol tlaku sponzorov a zdeformoval historicky overený pohľad na Alžbetu Báthoryovú. Inak by som jeho film vnímal vtedy, keby povedal, že ide o vymyslený, rozprávkový príbeh. Ale on tvrdí, že urobil „historický film". Vedome teda vo filme klame, keď Báthoryčku zbavil viny za vraždenie dievčat. Prekáža mi tiež cieľavedomé pomaďarčovanie našej histórie a to, že sa tak deje už aj na filmovom plátne, ma poburuje. O to viac, že sa na tom podieľa slovenský režisér, navyše aj za peniaze nás daňových poplatníkov. Ale čo sme mohli čakať, keď okrem niektorých sponzorov na filme spolupracovala aj maďarská producentská firma? Po prečítaní článkov som chvíľu váhal, či mám zhliadnutím tohto filmu finančne prispieť pánovi Jakubiskovi a spol. Potom som si povedal, že nemám právo vynášať súdy len na základe prečítaného a vypočutého a svoje urobila aj zvedavosť. Musím povedať, že po technickej a filmárskej stránke je Bathory film naozaj dokonalý, ale z kina som odchádzal ešte hlbšie presvedčený, že obsahovo je to obyčajný paškvil. Komu takéto dielo poslúži, si môže každý domyslieť.

Ing. Roman Stárek, Prešov

Amerika, Amerika...
V časoch detstva našich rodičov a starých rodičov malo slovo Amerika čarovnú príchuť, vzbudzovalo nádeje a podnecovalo sny o lepšom živote. Väčšine vysťahovalcov sa život v „zasľúbenej krajine" vydaril, aj keď sa mnohí vrátili dožiť život k svojim najbližším. Amerika bola bohatá krajina, relatívne pokojná. V oboch svetových vojnách bola na strane víťazov, stala sa hospodárskou i vojenskou veľmocou. USA však čoraz viac opantávali snahy ovládnuť svet a doteraz sa ich nevzdali, práve naopak. V mene údajne neprekonateľnej americkej demokracie vyvolávajú konflikty a vojny, vždy zásadne mimo svojho územia. Plánovite vyprovokované vojny na objednávku dostali charakter nevyhnutnej zmeny vraj nedemokratických vlád či režimov. O tom, že šlo ropu, nerastné suroviny a strategické záujmy USA, demokratické médiá mlčali a mlčia. Čo vlastne vieme o vykonštruovaných „pravdách" o vojnových konfliktoch USA? Čo vieme o neobmedzených možnostiach manipulácie verejnej mienky pod pláštikom superdemokracie USA? Všade tam, kam USA vyviezli svoju zakrvavenú demokraciu, ľudia trpeli a hynuli. A predsa pod vplyvom médií mnohí ďalej snívajú o americkom blahobyte a demokracii.

Ing. Ladislav Bobák, Košice

Budúcnosť podľa Dr. Jonáša
Nedávno som si v staršom časopise z roku 1998 nalistoval článok o známom astrológovi, doktorovi Eugenovi Jonášovi, ktorý v ňom predpovedal, čo čaká svet a Slovensko najbližšie roky a desaťročia. Šokovalo ma, že viaceré z jeho predpovedí sa už začínajú črtať. Ak si pripomenieme, že nasledujúce slová povedal človek, ktorého astrologické schopnosti uznáva celý svet, začne nám behať mráz po chrbte: „Z chorého nacionalizmu a ešte nebezpečnejšieho religionizmu vzniknú v rôznych častiach sveta nepokoje, ba až revolúcie. Konflikty sa objavia aj na európskej pôde, nakrvavejšie zažijú Taliani, Španieli a Francúzi. Vraždenie neobíde ani Vatikán (aj keď pápež sa zachráni), priamo v Ríme bude zvolený protipápež, ktorý si vyberie do erbu kosák (polmesiac) a presťahuje sa do Jeruzalema. Na pochod sa dá aj turecká armáda - postupne obsadí Balkán, ba i celé Maďarsko. Rusi sa vydajú na pomoc Srbom a nielenže vytlačia Turkov, ale potiahnu ďalej až do Česka, ktoré medzitým obsadia Nemci. Krvavé konflikty zasiahnu aj Áziu - Severná Kórea napadne Južnú, Čína zaberie Taiwan a potom sa vydá ďalej do sveta smerom na východ. Zaútočí na Aljašku a Kanadu. Zároveň však začne ťaženie na západ - cez Rusko až do Európy. To spôsobí úplné zrútenie svetovej ekonomiky - nastane hlad, navyše ľudstvo pocíti nedostatok pitnej vody. Vypukne pandémia, horšia ako kedysi španielska chrípka a tá zasiahne aj Slovensko. Bezprostredne sa nás dotknú občianske nepokoje na Ukrajine, ktorá sa rozdelí na dve časti. Práve z Ukrajiny k nám potom prenikne obrovské množstvo utečencov." Dr. Jonáš naznačuje negatívny vývoj udalostí. Je však dôležité, aby ľudia uverili, že tento vývoj nebude večný a že prvým krokom k tomu, aby sa kyvadlo sveta opäť vychýlilo pozitívnym smerom, je uvedomenie, že my ľudia nesmieme vracať zlo. Zlo sa tak nepresadí a nevráti sa.

Ing. M. Cagáň, Prievidza

Namiesto vďaky znevažovanie
Cením si pravdivé slová z pera E. Zelenayovej a Ľ. Števka o G. Mesežnikovovi. Tento niktoš, dávajúci najavo svoj pocit nadradenosti nad slovenským národom, namiesto vďaky za umožnenie pobytu na Slovensku, na nás cez televízne obrazovky, rozhlasové vlny a novinové riadky pľuje takmer každý deň. S obľubou kope do súčasnej vlády. Kto a čo ho oprávňuje, aby spolu so svojimi spolupútnikmi vydával akési ročenky, ohovárajúce Slovensko za údajné porušovanie demokracie? Treba zvoliť vhodnú formu, akou ho možno priviesť k rozumu. Cez médiá to zrejme nepôjde. Istý občan sa mu totiž odvážil povedať, aby neurážal Slovákov. Takmer všetky médiá ihneď rozprestreli krídla nad chudákom Mesežnikovom, pritom sa mu neskrivil ani vlas na hlave. Keď potrebujú určité kruhy znevážiť Slovákov a potupiť túto vládu, G. Mesežnikov a starček Kusý nesklamú. Ich nenávisť k všetkému slovenskému je priam chorobná. Dokedy im to budeme trpieť? Napriek lepšej vláde nás čaká neľahké obdobie. Takmer všetky médiá a značná časť občanov je naladená protislovensky. Nie div, že mnohí spoluobčania nemajú dosť odvahy na to, aby prejavili svoje národné cítenie. Radšej mlčia, aby nedopadli ako Dušan Slobodník, ktorého psychicky zničili a utrápili.

Jozef Nemšák, Košice