Nedeľa 27. september 2020

extra plus

Jún 2009

Aktuálne číslo

Foto: archívFoto: archív

Špecialisti

Erika Lehotszká

Napriek tomu, že všetci vedia, že v „slušnom svete" sa rozhodnutia Ústavného súdu nekomentujú a už vôbec nekritizujú, u nás je to naopak. Kričia, ba až hulákajú najmä „špecialisti", ktorí presadili zriadenie Špeciálneho súdu (a sami sa považujú za „slušných ľudí"), po tom čo jeho existenciu Ústavný súd označil na návrh 46 poslancov nášho parlamentu za neústavnú. Tým by sa mala debata skončiť, ale u nás je to inak. Pokračuje a je neuveriteľne agresívna.
Jeden z novinárov bohorovne označil toto rozhodnutie za „darebácke" a dokonca predpovedá: „Hrdlorezi, výpalníci a úplatkári, ktorí išli za Dzurindovej vlády pred Špeciálny súd, pôjdu za Ficovej vlády na slobodu." Tvrdí to napriek tomu, že Ústavný súd deklaroval, že jeho nález sa nemá dotknúť právoplatných rozsudkov, nie je teda retroaktívny. Exminister spravodlivosti z kresťansko-demokratického košiara oznámil, že šampanské nebudú otvárať slušní ľudia, ale tí, ktorým Špeciálny súd prekážal, teda mafiáni, drogoví díleri, zlodeji, výpalníci. Rozčúlení sú aj blogeri trojpísmenkového denníka. Tých však možno ospravedlňuje, že zrejme našu ústavu nikdy nečítali. Pravda je pritom taká, že ústava s osobitným, mimoriadnym či špeciálnym súdnictvom, charakteristickým pre časy tesne po vojne, neráta. Náš Špeciálny súd bol podľa ministra spravodlivosti Š. Harabina drahou „mediálnou bublinou za vyše pol miliardy korún". Áno, Špeciálny súd bol drahý, ale nie v tom je problém. Problém je v tom, že sme tu mali dve kategórie súdov i sudcov. Nie je logické a spravodlivé, aby všetci sudcovia bez rozdielu mali „špeciálne" platy a „špeciálne" podmienky na svoju činnosť? Potom by nemusel mať možno krutú pravdu aj exminister D. Lipšic. Horekoval totiž, že „Špeciálny súd mal jednu obrovskú výhodu. Bol nepodplatiteľný, bol neskorumpovateľný, nikto, akokoľvek bohatý, vplyvný, s kontaktmi, nemal šancu jeho rozhodnutia ovplyvniť". Nuž ale - takéto by mali byť predsa všetky súdy, či nie?


Predseda vlády Robert Fico podporuje myšlienku zachrániť Špeciálny súd ústavnou zmenou schválenou v skrátenom legislatívnom konaní. Dodal, že tento súd má svoje miesto v systéme súdov SR, ale musí zodpovedať požiadavkám ústavy. USA prostredníctvom svojho veľvyslanectva v Bratislave vyjadrili nespokojnosť a sklamanie z rozhodnutia Ústavného súdu, tvrdiac, že Slovensko „stratí dôležitú inštitúciu v boji proti korupcii a organizovanému zločinu". Slovenská advokátska komora vždy považovala zriadenie Špeciálneho súdu v právnom poriadku SR za nesystémové. „Podľa nášho názoru nebolo riešením problému organizovaného zločinu a korupcie," píše sa v jej vyhlásení. Prezident Ivan Gašparovič vyhlásil, že výroky poslanca NR SR Daniela Lipšica, ktorý nazval sudcov ÚS za ich rozhodnutie o Špeciálnom súde neslušnými ľuďmi, je vrcholom arogancie, prejavom politickej nekultúrnosti a neslušnosti.

(Zo servisu tlačových agentúr)