Nedeľa 27. september 2020

extra plus

Jún 2009

Aktuálne číslo

Na palete

Mesiac za nami

Viera Urbanová

„Pocta" Štefánikovi: Pred SND v Bratislave odhalili sedemmetrovú bronzovú sochu M. R. Štefánika v leteckej kombinéze. Nad sochou sa týči na pylóne lev so znakom Česko-Slovenska. Súsošie zdobí bronzová plaketa s textom Pittsburskej dohody. Toto čudné zátišie odhalili napriek protestom slovenskej inteligencie, ktorá celé súsošie považuje za dehonestujúce voči Štefánikovi i Slovákom. Na odhaľovacom akte premiér Fico vyhlásil, že si vie predstaviť, že námestie pred SND bude v budúcnosti niesť meno po generálovi a budú sa tu stretávať mladí ľudia. Len aby sa naša zlatá mládež v budúcnosti nedomnievala, že randí pri soche montéra, ktorý práve odchádza zo ZOO.

Foto: SITA

Mečiarovci padajú: Ako vyplynulo z prieskumov agentúr Focus a Median, preferencie ĽS-HZDS rapídne padli - už druhý mesiac po sebe klesli pod hranicu piatich percent. Podľa týchto prieskumov by sa mečiarovci po voľbách už nedostali do parlamentu, čo je vzhľadom na bývalú slávu strany tragické. Strana už nemá voličov čím a kým osloviť. Čudnou politikou a stratou osobností si prešustrovala voličský potenciál. Funkcionárska omladina vyhovuje azda iba zámerom predsedu. Vladimír Mečiar sa na margo nelichotivých percent vyjadril, že to pre ĽS-HZDS nie sú konečné čísla. V tom má absolútnu pravdu.

Foto: SITA

Premiér o strašiakoch: Robert Fico sa rozlúčil s ďalším nominantom SNS - ministrom životného prostredia Jánom Chrbetom. Minister vraj padol preto, že požiadal vládu, aby rozhodla o ďalšom osude zmluvy o predaji emisných limitov. Cirkus okolo zmluvy už tradične spustila opozícia so spriatelenými médiami. Podľa Fica si mal Chrbet zmluvu obhájiť sám a neschovávať sa „za sukňu vlády". Premiér od nového ministra Viliama Turského očakáva, že sa bude k záležitosti s emisnými kvótami stavať „chlapsky". „Ja takýchto strašiakov, ktorí sa naplašia pri prvom probléme, nepotrebujem," uviedol premiér. Po strašiakov podobného typu však vôbec nemusí chodiť do SNS.

Foto: SITA

Ivetka ide do sveta: Keď Iveta Radičová zistila, že v SDKÚ-DS nemá podporu, rozhodla sa neuchádzať sa o post volebného lídra strany pre parlamentné voľby 2010. Aj naďalej však ostáva podpredsedníčkou strany. Objavili sa informácie, že balí kufre a ide do USA. „Má prednášať na konferencii v New Yorku. Je predovšetkým žena, takže sa bude venovať aj nakupovaniu," povedal jej spolupracovník. Keďže ide o političku, ktorá určite nechce nechať prepadnúť svoj voličský potenciál, zrejme bude nakupovať predovšetkým rozumy - ako ďalej a s kým. Parlamentné voľby sa blížia a stratégiu treba prediskutovať s odborníkmi na svetovú politiku.

Foto: SITA

SMK mení tvár: Republiková rada SMK sa dohodla s rebelujúcimi poslancami Bélom Bugárom, Gáborom Gálom a Lászlóom Nagyom, že sa dohodnú. Trojica, ktorá opustila poslanecký klub SMK, žiada vytvorenie platformy v rámci strany. Podľa Pála Csákyho k dohode s nespokojencami chýbali „tri milimetre". Vedenie ich vyzvalo, aby sa vrátili a neškodili strane pred voľbami do europarlamentu. Čím viac poslancov za SMK bude sedieť v Bruseli, tým bude silnejšia Budapešť a slabšie Slovensko. SMK už avizovala, že sa chce profilovať ako silná regionálna strana južného Slovenska. A tam vidí „trojmilimetrový" Csáky svoju svetlú budúcnosť

Foto: SITA

Zánik špecialistov: Ústavný súd rozhodol o zrušení Špeciálneho súdu, pretože nebol v súlade s Ústavou SR. Súd vznikol v roku 2005 ako výsledok snáh snaživého ministra Lipšica, mal zabrániť korupcii a organizovnému zločinu. Opozícia okamžite začala spochybňovať nezávislosť sudcov ÚS a znepokojenie nad zrušením ŠS vyjadrilo aj veľvyslanectvo USA v SR (ako protektor v kolónii). Bežní sudcovia verdikt privítali, pretože za menšie platy rozhodovali o rovnakých prípadoch ako ich rozprávkovo platení „špeciálni" kolegovia. Advokátska komora tvrdí, že ŠS vnášal do právneho systému chaos. „Odborníci" z opozície však majú na vec ako vždy opačný názor.

Foto: archív

Maďaričov komplex: Ministrovi kultúry Marekovi Maďaričovi sa podarilo presadiť vo vláde svoj plán na vybudovanie tzv. mediálneho komplexu. V ňom by mali sídliť verejnoprávne médiá - televízia, rozhlas a TASR. Ľudia od fachu upozorňujú na nezmyselnosť a neefektívnosť takého kroku. V prípade televízie ide o predaj areálu v Mlynskej doline, ktorý má tradíciu, výhodnú polohu a najmä vybudované špecializované pracoviská. Maďaričov komplex bude stáť obrovské peniaze, ktoré by sa mohli radšej použiť na rekonštrukciu budov STV, ktoré nechal trestuhodne schátrať „manažér roka" Rybníček.

Foto: SITA

Foto: SITA, archív