Nedeľa 20. september 2020

extra plus

Október 2009

Aktuálne číslo

Foto: archívFoto: archív

Kovboj s nežným srdcom

Svet sa rozlúčil s legendárnym hriešnym tanečníkom

Jana Borovčinová

Svoj život chcel zasvätiť baletu, osud však rozhodol inak. Z Američana Patricka Swayzeho sa stala filmová ikona s tromi nomináciami na Zlatý glóbus.

Herec, tanečník, spevák a skladateľ prišiel na svet 18. augusta 1952. Matka, tanečnica a známa choreografka Patsy Swayzeová, majiteľka súkromnej baletnej školy, ho od útleho detstva viedla k tancu. Venoval sa aj plávaniu, gymnastike, krasokorčuľovaniu, futbalu a bojovým umeniam. Láska k pohybu mu ostala do konca života.

Rodený tanečník
Patrick sníval o profesionálnom balete. V roku 1972 sa presťahoval z Houstonu do New Yorku, aby tam mohol pokračovať v štúdiu na baletných školách Harkness Ballet a Joffrey. Nanešťastie preňho, a našťastie pre jeho filmových fanúšikov, bolo dávne zranenie kolena pri futbale prekážkou v kariére tanečníka. Keďže sa už ako dieťa objavoval v seriáloch, vrhol sa na herectvo. Tak ako mnohí iní, aj Swayze začínal vystupovaním na Broadwayi - konkrétne v muzikáli Pomáda - a v televíznych seriáloch.
Vo filmovej kariére mu pomohli vlohy rodeného tanečníka a príjemný výzor. V Patrickovi sa spájala drsná mužnosť s prekvapujúcou jemnosťou. Nečudo, že získal povesť lámača ženských sŕdc. Vyvolená jeho srdca Lisa Niemiová, ktorú spoznal na hodinách tanca u svojej matky, ho preto dlho odmietala. Nakoniec podľahla jeho šarmu a 12. júna 1975 sa zosobášili. Ich manželstvo bolo až nehollywoodsky stabilné, prežili spolu 34 rokov.
Vďaka talentu postupne získaval úlohy aj v hodnotnejších filmoch. Jeho prvá výraznejšia rola bola vo filme Francisa Forda Coppolu The Outsiders v roku 1983. Pritom stále účinkoval aj v seriáloch, u nás sme ho mohli vidieť napríklad v Severe a juhu (1985). Svetová hviezda sa z neho náhle stala v roku 1987 vďaka nízkorozpočtovému filmu Hriešny tanec. Ten neočakávane zarobil 214 miliónov dolárov a stal sa prvým filmom, ktorého predaj kaziet VHS prekročil milión. Swayze v ňom stvárnil profesionálneho tanečníka, zabávajúceho bohaté turistky. Úloha mu bola šitá na telo. Nielenže predviedol svoje tanečné umenie, ale v plnej miere sa tu prejavil aj jeho herecký talent. Okrem toho, že sa navždy zapísal do povedomia filmových fanúšikov, získal prvú nomináciu na Zlatý glóbus. K filmu naspieval aj jednu z úspešných skladieb She's Like the Wind, ktorej bol zároveň spoluautorom.

Vo všetkom najlepší
Ďalší mimoriadny úspech zožal film Duch (1990), kde si zahral spolu s Demi Moorovou a Whoopi Goldbergovou. Za svoju rolu získal ďalšiu nomináciu na Zlatý glóbus a definitívne sa zaradil medzi hollywoodske hviezdy. Len málokto vie, že pred ním úlohu odmietli hviezdy ako Tom Cruise, Alec Baldwin, Tom Hanks, Bruce Willis či Harrison Ford. Patrick sa dočkal aj tretej nominácie na Zlatý glóbus, prišla v roku 1995 za film Traja muži v negližé.
Ako herec pôsobil prirodzene v každej úlohe. Perfekcionista, ktorý chcel byť vo všetkom najlepší, odmietal kaskadérov aj pri tých najnáročnejších scénach. Vypomstilo sa mu to pri nakrúcaní filmu Listy od vraha v roku 1996. Pri jazde na koni bez sedla a uzdy utrpel pri páde vážne zranenia ramena aj oboch nôh. Na čas sa stiahol do úzadia a k nakrúcaniu sa vrátil až po niekoľkých rokoch. Jeho slávu potvrdili filmy Prebudenie v Rene, Posledný tanec a Prekliata noc.
Po nečakanej smrti otca si vyčítal, že mu nedostatočne prejavil svoje city. Téma nevyjadrených citov zarezonovala vo filme Duch. Ako sa neskôr priznal, vyznanie lásky adresoval ani nie tak filmovej manželke ako mŕtvemu otcovi.
V nakrúcaní pokračoval aj po tom, čo mu lekári v januári 2008 diagnostikovali rakovinu pankreasu. Okrem filmu Blue Powder, kde sa objavil aj jeho brat Don, účinkoval v seriáli The Beast, ktorý však museli v júni tohto roka zrušiť pre jeho postupujúcu chorobu.
Cieľavedomosť zdedil po matke. Počas nakrúcania Hriešneho tanca trpel pre zranené kolenné jabĺčko veľkými bolesťami, na filmovom plátne to však nepoznať. Preto neprekvapuje húževnatosť, s akou sa snažil premôcť chorobu. Lekári mu po stanovení diagnózy dávali len pár mesiacov života, Swayze však statočne bojoval takmer dva roky. Jeho organizmus výborne zareagoval na alternatívnu liečbu, hovorilo sa doslova o zázraku. Svoj boj však 14. septembra tohto roka prehral.

Fotografia:
Lisa Niemiová, s ktorou prežil Patrick Swayze 34 rokov, sa so smrťou manžela nedokáže vyrovnať.