Nedeľa 20. september 2020

extra plus

Október 2009

Aktuálne číslo

Periskop

Z TANAP-u vyniesli stovky kíl odpadu
Viac ako 1 640 dobrovoľníkov a vyše 50 zamestnancov Štátnych lesov a Správy TANAP-u sa zapojilo do čistenia národného parku. V rámci 31. ročníka akcie Čisté hory vyzbierali účastníci približne 650 kilogramov odpadkov. „Najviac účastníkov bolo na Orave, v Habovke a na Zverovke, kde sa po odpadky zohýnalo asi 600 dobrovoľníkov," uviedol koordinátor podujatia Igor Stavný zo Štátnych lesov TANAP-u. Najmenej odpadkov priniesli účastníci podujatia z dolín na Oraviciach. Tradične najviac odpadkov bolo na Hrebienku, okolo Rainerovej a Zamkovského chaty a v blízkosti nástupnej stanice kabínkovej lanovky v Tatranskej Lomnici. Tohtoročnou zvláštnosťou bola skutočnosť, že sa do čistenia Tatier zapojilo veľa českých turistov. Súčasťou tohtoročnej akcie Čisté hory bolo aj čistenie potoka pretekajúceho obcou Ždiar, ktorý je v správe Štátnych lesov TANAP-u. Potok čistilo 27 členov vrcholového manažmentu spoločnosti Enel - Slovenské elektrárne. Z vodného toku na breh vyniesli neuveriteľných 700 kilogramov najrozmanitejšieho odpadu.

Foto: TASR/Miroslav Košírer

Eurovízia 2010
Slovenská televízia vyhlásila ďalší ročník pesničkovej súťaže Eurovision Song Contest 2010. Organizátori zmenili jednu zo základných podmienok, a to možnosť použiť anglický jazyk v refréne skladby. Zvyšné kritériá pre piesne ostávajú nezmenené. Autori môžu prihlásiť viac skladieb, interpret sa môže prezentovať len jednou. Autori a interpreti musia mať slovenské občianstvo. Výnimkou sú neautorské zložky, ako je producent alebo manažér. Pieseň nesmie byť zverejnená pred 1. októbrom 2009 a nesmie byť dlhšia ako tri minúty. Domáci skladatelia a interpreti môžu svoje diela prihlásiť do 31. októbra 2009. Slovensko sa na Eurovision Song Contest zúčastní po druhý raz po desaťročnej odmlke. Medzinárodné kolo Eurovision Song Contest 2010 sa bude konať vo Fornebu Arene v južnej časti Osla. Nórsko tak bude hostiť veľké finále po tom, ako naposledy vyhral Alexander Rybak s piesňou Fairytale. Semifinálové kolá budú 25. a 27. mája 2010, samotné finále 29. mája 2010. Nórsky minister kultúry Trond Giske už stihol odsúhlasiť rozpočet vo výške 17 miliónov eur.

Reprodukcia: archív

Pocta Hlinkovi
Kňazovi a národnému buditeľovi Andrejovi Hlinkovi bratislavská mestská časť Rača v prítomnosti popredných predstaviteľov SNS odhalila pamätník k 145. výročiu jeho narodenia. Pamätník slávnostne odhalila prvá podpredsedníčka SNS Anna Belousovová, starosta mestskej časti Bratislava-Rača Ján Zvonár a zástupca cirkvi. „Je potrebné, aby bol národ hrdý na svoju históriu, ktorá siaha stovky rokov dozadu, a bral si vzory z činov tých dejateľov a buditeľov aj dnes," povedala v príhovore Anna Belousovová. Zároveň poznamenala, že je smutné, ak sa na Slovensku nedokáže nájsť dôstojné miesto pre súsošie sv. Cyrila a Metoda. Poznamenala, že vlajky strany na tomto podujatí, ktoré vzbudili záujem médií, nie sú žiadnou zvláštnosťou: „Členovia SNS si veľmi vážia Andreja Hlinku." Tvorcom busty je akademický architekt Peter Nižňanský a autorom architektonického riešenia objektu Jaroslav Procházka. Umelecky stvárnená podobizeň busty zachytáva výraz osobnosti Hlinku v období, keď sa významnou mierou zasadil o dejinnú zvrchovanosť a identitu slovenského národa.

Foto: SITA

Nový Jánošík
Jeden z najočakávanejších tohtoročných filmov Jánošík - pravdivá história zavítal do slovenských kín. To, že snímka sa po siedmich rokoch nakrúcania a finančných problémoch napokon dostala do kín, označili za „zázračný happyend" poľské režisérky Agnieszka Hollandová a Kasia Adamiková. Producent Dariusz Jabłoński je rád, že vo filme sa tak ako v Jánošíkovej družine stretli ľudia zo Slovenska, Poľska a Česka a nechali v ňom kus života, talentu a duše. Po Jánošíkoch v podaní Theodora Pištěka, Paľa Bielika a Františka Kuchtu sa na plátne ako legendárny hrdina objavil český herec Václav Jiráček. Najnovší filmový Jánošík je podľa Hollandovej predovšetkým človek, bojujúci s osudom. Napriek podtitulu je film - ako každý iný - subjektívnou interpretáciou, aj keď pracuje s faktmi, tvrdí Hollandová. Scenáristka Eva Borušovičová si danú dobu podľa nej naštudovala do veľkej hĺbky. Aj v ďalších rovinách, napríklad výtvarnej či hudobnej, sa tvorkyne a tvorcovia snažili dosiahnuť historickú vernosť. Či sa im to podarilo, môžete posúdiť sami pred filmovým plátnom.

Foto: SITA

Nekupujte falošný med
Slovenskí včelári chcú vstúpiť do siete nákupcov a exportérov medu. Predseda Slovenského zväzu včelárov Ľudovít Gál ohlásil, že organizácia plánuje kúpiť najmodernejšiu fabriku na spracovanie medu v strednej Európe. „Med budeme predávať cez našu organizáciu, nie cez priekupníkov," hovorí. Zväz k tomuto kroku podľa neho donútili spracovatelia. Dôvodom je miešanie včelieho medu so surovinou vyrobenou na báze repného a trstinového cukru, ktoré zatiaľ nedokážu odhaliť ani laboratóriá. „Viac ako 40 percent medu na trhu je falšovaných. Produkty z Ázie a Južnej Ameriky deformujú trh. Spotrebiteľ už poriadne nevie, ako chutí pravý včelí med." Na Slovensku sa vyprodukuje ročne okolo štyri a pol tisíca ton medu. Podľa Gála však nik presne nevie, koľko medu sa vyrobí. Približne štvrtina produkcie ide na vývoz. Priekupníci ho používajú na riedenie nekvalitných zmesí, aby dostali príchuť pravého včelieho medu. Malí včelári našli riešenie odbytu a predávajú med „z dvora". Spotrebitelia musia podľa Gála vedieť, že ak si kúpia produkt s označením Slovenský med, získajú pravý a neriedený včelí produkt najvyššej kvality.

Foto: archív

Slovenská je najlepšia
Obyvateľov Slovenska oslovuje kampaň, ktorá ich vyzýva piť vodu z kohútika. Propagačná kampaň Pijem zdravú vodu, nápoj z vodovodu sa začala v polovici septembra a potrvá do 31. októbra. Jej cieľom je poukázať na pozitívne vlastnosti vody z vodovodu. Voda z vodovodu nemá pre človeka nijaké negatívne účinky, vyhlásil pri príležitosti spustenia kampane minister zdravotníctva Richard Raši s tým, že v porovnaní s balenými vodami je oveľa lacnejšia. Generálny riaditeľ Západoslovenskej vodárenskej spoločnosti Stanislav Segeč doplnil, že Slovensko má najkvalitnejšiu pitnú vodu na svete. Ako tvrdí predseda správnej rady asociácie a generálny riaditeľ Bratislavskej vodárenskej spoločnosti Daniel Gemeran, pri vode z vodovodu nie je problém s obalmi, recykláciou či dopravou. Naše zdroje vody sú hygienicky bezchybné, o kvalite dodávky rozhoduje kvalita sietí. Tá však nie je najvyššia. Pitie vody z vodovodu má podľa jeho slov aj vplyv na ekonomiku domácností. Za jeden cent si možno kúpiť sedem litrov pitnej vody, kým liter balenej stojí asi 50 centov.

Foto: archív

Šefčovič nahradí Figeľa
Novým eurokomisárom bude veľvyslanec pri Európskej únii Maroš Šefčovič. S jeho nomináciou, ktorú predložil premiér Robert Fico, súhlasila vláda. Na poste komisára pre vzdelávanie, odbornú prípravu, kultúru a viacjazyčnosť nahradí Jána Figeľa, ktorý rezignoval po tom, ako sa stal predsedom KDH. Šefčoviča nominovala na post najsilnejšia vládna strana Smer-SD. Jej šéf Robert Fico už skôr tvrdil, že Slovenskú republiku bude v Európskej komisii zastupovať nestraník.

Obnova Čachtického hradu
Najohrozenejšie časti Čachtického hradu už asi dva mesiace konzervujú reštaurátori. Sídlo krvavej grófky Alžbety Bátoryovej dali postaviť ešte v 13. storočí, posledných tristo rokov hrad pustol. „Naše úsilie sa zameria na konzerváciu tých hradných múrov a klenieb, ktoré najviac ohrozujú návštevníkov pri ich vstupe do hradu," uviedol Michal Hrčka zo spoločnosti Obnova, ktorá hrad konzervuje. Obec Čachtice na to získala prostriedky z ministerstva kultúry. Opravy si vyžiadajú približne 66-tisíc eur.

Skryté víza
Hovorca Ministerstva zahraničných vecí SR Peter Stano nevylučuje, že ak by USA požadovali za vstup do krajiny desať dolárov (asi 7 eur), budeme takýto poplatok žiadať od amerických turistov tiež. „Schválenie spoplatnenia systému ESTA na vstup do USA považujeme za nešťastný krok, ktorý nie je plne v súlade s myšlienkou bezvízového styku a v podstate zavádza formu skrytých víz," povedal Stano. Štáty EÚ teraz zvažujú celý rad možných protiopatrení. Poplatky za cestu do USA schválil americký Senát.

Úspešní lekári zo Slovenska
Slováci pôsobiaci v Kambodži zaznamenali mimoriadny úspech v liečbe HIV pozitívnych detí. Šesť rokov od začiatku liečenia 102 nakazených sirôt a polosirôt podľahli AIDS len traja pacienti, pričom zdravotný stav dvoch z nich už pri príchode nedovoľoval nasadenie liečby. Lekári využívajú najnovšie medicínske poznatky vrátane určovania genotypovej rezistencie, čo umožňuje vybrať pre pacientov najúčinnejšiu liečbu. Deti žijú v dobrom prostredí, majú pohodu, vyváženú stravu a chodia aj do školy.

Ústup ľadovcov
Počas tohto leta sa v Arktíde roztopilo tretie najväčšie množstvo morského ľadu v histórii záznamov tohto fenoménu. Oznámili to americkí vedci z National Snow and Ice Data Center, 12. septembra pokrýval ľad len 5,1 milióna km2 Severného ľadového oceánu, čo je tretí najnižší stav od roku 1979. Vedci očakávajú ďalšie ubúdanie morského ľadovca v arktickej oblasti, kde aj minimálne zmeny teplôt majú za následok obrovské zmeny v životnom prostredí. Ohrozuje to napríklad medvede biele, ktoré majú pre nedostatok ľadových krýh problémy so získavaním potravy.

Chuť regiónov
Pri príležitosti Svetového dňa turizmu pripravil Žilinský samosprávny kraj podujatie nazvané Chuť regiónov Žilinského kraja na hrade Strečno. Pri tejto príležitosti uviedli do života publikáciu Chuť regiónov Žilinského kraja. Kniha obsahuje recepty tradičných jedál z piatich historických regiónov kraja (Kysuce, Liptov, Orava, horné Považie a Turiec). Knihu vydal ŽSK ako exkurziu predchádzajúcou kulinárskou súťažou Gastrocesta regiónmi ŽSK. Návštevníci mohli vybraných päť jedál z publikácie aj ochutnať.

Foto: TASR/Miroslav Košírer, SITA, archív
Reprodukcia: archív