Nedeľa 20. september 2020

extra plus

Október 2009

Aktuálne číslo

Foto: SITAFoto: SITA

Výzva dovnútra

Ľudovít Števko

V súvislosti s jazykovým zákonom sa prevalilo spoza Dunaja cez médiá a internet toľko žlče, neprávd a primitívneho osočovania Slovákov, že sa to nedá obísť mávnutím ruky ani dnes, keď sa črtá koniec nezmyselnej diplomatickej vojny, ktorú vyvolala Budapešť a jej piata kolóna na území Slovenska - SMK. Domácim pomätencom typu Jánosa Bószu, ktorí vytrubujú do sveta svoje choromyseľné predstavy o novom územnom usporiadaní Slovenska, konkurujú webové stránky v maďarčine, angličtine, francúzštine, nemčine i taliančine s nehoráznymi obvineniami Slovenska a urážkami Slovákov.
Kárpáti Harsona (Karpatská fanfára) sa ako jeden z mnohých protislovenských internetových portálov obracia na Európsky parlament, na všetky vlády európskych štátov a na Svetový zväz Maďarov, aby protestovali diplomatickými cestami proti súčasnej diskriminácii maďarskej menšiny na Slovensku. Výzva na protest proti slovenskému „utláčateľskému zákonu" obsahuje aj takéto tvrdenia: „Slováci prijali zákon diskriminujúci a vyčleňujúci maďarskú menšinu ako ‚vďaku‘ za to, že im Maďarská koruna podľa jej kresťanského zamerania umožnila usídliť sa na severnom okraji krajiny a s rozličnými, v 13. storočí prisťahovanými slovanskými kmeňmi, sa nakoniec v 19. storočí sformovať na národ."
Ak si niekto myslí, že ide o marginálny myšlienkový suterén mentálne retardovaných ľudí, mal by sa zamyslieť nad podhubím, z ktorého klíčia a prerastajú do vedomia celých generácií tzv. maďarských vlastencov takéto nehorázne lži a mal by si prelistovať maďarské učebnice dejepisu. V tejto situácii je absurdná predstava historického vyrovnania medzi Bratislavou a Budapešťou formou akejsi spoločnej maďarsko-slovenskej učebnice dejepisu, na ktorej si zakladá podpredseda vlády Dušan Čaplovič. Komu a čomu má taká učebnica slúžiť, keď Maďari vyznávajú ako bibliu len svoju vlastnú skrz-naskrz šovinistickú históriu?
Kauza jazykového zákona, ktorú vyfabrikovali maďarskí politici za pomoci slovenských médií, nie je ničím iným ako výhonkom tradičného maďarského šovinizmu, trčiaceho ako špinavá slama zo zodratých čižiem. Preto má petícia, ktorú organizuje Slovenská národná strana na podporu jazykového zákona, význam nielen ako protiofenzívna akcia, ale predovšetkým ako výzva dovnútra, výzva pre Slovákov, aby si uvedomili, že slovenčina je základným kameňom ich identity, že je ich neodňateľným právom dorozumieť sa slovenským jazykom na území vlastného zvrchovaného štátu.