Nedeľa 20. september 2020

extra plus

Október 2009

Aktuálne číslo

Nešťastné riešenia

Pavol David

Lykožrút smrekový, ktorý zničil značnú časť tatranských lesov, sa rozširuje ďalej. Momentálne vyčíňa už aj na českej Šumave. Nemôžem sa zbaviť dojmu, že sme niekde urobili chybu, keď sme tohto biologického škodcu nezastavili.
Z Tatier sa už nedá urobiť nedotknutá prírodná rezervácia ako v americkom Yellowstonskom národnom parku. Tam, ďaleko od civilizácie, kde takmer nevstúpila ľudská noha. Niekto chcel mať v Tatrách prales in natura. Vraj, keď ho majú Američania, prečo by sme ho nemohli mať aj my. Naše prírodné podmienky sú však diametrálne odlišné. Pripomenulo mi to povojnové časy. Počas prvých päťročníc sa u nás začali stavať, ešte pred panelovými, tehlové domy. Mali veľmi malé okná. Tak ako vo všetkom, aj v architektúre sme si brali vzor z nášho veľkého brata, Sovietskeho zväzu, kde bývali kruté zimy.
Vzorov na preberanie možno nájsť naokolo dosť. Len si z nich správne vybrať. Určite tie, čo sa nepriečia zdravému rozumu a sú aplikovateľné v našich podmienkach. Napokon, máme dosť rozumu aj na vlastné riešenia, vhodné pre domáce podmienky.