Piatok 25. september 2020

extra plus

November 2009

Aktuálne číslo

Foto: archívFoto: archív

Na pomoc motoristom

Slovenské rádiá sú jednotkou v oblasti dopravného servisu

Boris Mihálik

So stúpajúcim množstvom automobilov sa pohyb na našich cestách stáva čoraz komplikovanejším. Pomocnú ruku sa snažia podať rádiá prostredníctvom dopravného servisu.

História dopravného servisu v éteri sa začala písať 29. septembra 1974, keď stanica Hviezda, vtedajší federálny okruh Československého rozhlasu, spustila Zelenú vlnu. Poslucháčom v nej moderátori pravidelne poskytovali všestranné dopravné informácie. Službu motoristom v podobe dopravného spravodajstva začali postupne zaraďovať do svojej programovej štruktúry aj súkromné komerčné rádiá vznikajúce po novembri 1989. Neskôr sa k tejto programovej službe vrátil aj verejnoprávny Slovenský rozhlas.

Správna karta
Základy moderného dopravného servisu v rozhlasovom éteri položil u nás v 90. rokoch Stella servis. Ten zhromažďoval informácie o situácii na slovenských cestách od poslucháčov viacerých staníc a tie ich potom zaraďovali do svojho vysielania. Prvým rádiom špecializujúcim sa na dopravný servis sa stalo rádio Expres. Už od svojho vzniku koncom roka 1999 sa profilovalo ako špecializované diaľničné rádio. Dopravný servis býval dovtedy len jednou z mnohých programových zložiek vysielania a to, že sa dostal do popredia, bola absolútna novinka. Ukázalo sa, že Expres stavil na správnu kartu. Rádio zachytilo aktuálny trend a už krátko po svojom vzniku sa zaradilo medzi najpočúvanejšie. Dopravný servis ponúkalo nonstop a aktuálne informácie z ciest na celom Slovensku zbieralo vlastné call centrum na bezplatnej linke. V súčasnosti poskytuje už aj európsky dopravný servis. Prostredníctvom éteru ponúka každú polhodinu najaktuálnejšie dopravné informácie pod sloganom Najrýchlejší dopravný servis.
Úspešnou myšlienkou sa inšpirovali aj ostatné rádiá a dopravný servis stúpol na popularite. Jednotkou v éteri aj v silnejúcej konkurencii zostalo Rádio expres.
Na svojich motorizovaných poslucháčov nezabudol ani verejnoprávny rozhlas. Od 1. septembra tohto roka obnovil tradíciu vysielania dopravného spravodajstva Zelená vlna, tentoraz v kooperácii s Českým rozhlasom, ktorý má Zelenú vlnu zaregistrovanú pre použitie v celej Európe. Zelená vlna vysielaná u nás na okruhoch Rádio Slovensko, Rádio Regina, Rádio FM a Rádio Patria je súčasťou Národného systému dopravných informácií. Cieľom tohto projektu je prinášať poslucháčom informácie o prejazdnosti ciest, haváriách, obchádzkach alebo kalamitných situáciách. Na rozdiel od komerčných rádií vysiela aj dynamické údaje pre navigačné systémy v automobiloch. Vodiči tak okamžite získajú aktuálne informácie o všetkých dopravných obmedzeniach.

Anjeli na cestách
Verejnoprávny rozhlas získava dopravné informácie z troch zdrojov: z agendových systémov (od polície, Národnej diaľničnej spoločnosti, Slovenskej správy ciest, Hasičského a záchranného zboru, od správcov komunikácií a mestských dopravných podnikov), od Zelených anjelov a z telematických systémov, čiže dopravných snímačov. Zelení anjeli sú dobrovoľníci, ktorí o situácii na cestách informujú prostredníctvom mobilných telefónov. Okrem vodičov sa nimi môžu stať aj motocyklisti, cyklisti a dokonca aj chodci.
Pravidelné informovanie poslucháčov o aktuálnom dianí na cestách je tak trochu slovenskou špecialitou. Samozrejme, dopravný servis zaraďujú do svojej programovej štruktúry rádiá v mnohých krajinách, nie však v takej miere a určite nie na takej úrovni ako napríklad naše rádio Expres. Výnimkou je hádam len rakúske Hitradio Ö3, ponúkajúce informácie o dianí na cestách každú polhodinu. Rádio využíva aj dopravných „informátorov" spomedzi poslucháčov, obdobu našich Zelených anjelov. Zaujímavosťou rakúskeho éteru je aj varovanie pred autami jazdiacimi v protismere na diaľnici, pre ktoré sa vžil názov vetroplach. Ročne býva na diaľniciach našich juhozápadných susedov 300 až 350 takýchto vetroplachov. Len dve z maďarských rádií, Sláger rádió a Danubius rádió, zaraďujú do svojho vysielania dopravný servis, aj to iba raz za hodinu (mimochodom, práve týmto dvom rádiám nedávno nepredĺžila maďarská ORTT licenciu na vysielanie, takže s nimi u našich južných susedov zrejme zanikne aj dopravný rádioservis). Éteru susednom Česku dominuje v oblasti cestných informácií Zelená vlna Českého rozhlasu, podobný servis ponúka aj Rádio Impuls. Táto služba však ani tam nie je pokrytá v takej miere ako na Slovensku.
Nuž, dopravný servis je u nás jednoznačne najobľúbenejší. Takáto pomoc je pre vodičov na našich preplnených cestách žiadaná. Mnohí sa dokážu v predstihu vyhnúť uzavretým úsekom ciest, kolónam alebo miestam s dopravnou nehodou. Občas sa objavujú hlasy spochybňujúce korektnosť zverejňovania informácií o policajných hliadkach a radaroch merajúcich rýchlosť. Vodiči však na takých úsekoch skutočne spomalia a samotná polícia konštatuje nižšiu nehodovosť.