Piatok 25. september 2020

extra plus

November 2009

Aktuálne číslo

Slovensko pod tlakom

Ľudovít Števko

Štvavá maďarská kampaň proti Slovensku pokračuje. Jej hlavný iniciátor Pál Csáky hľadá spojencov v zahraničí. Pozval si na Slovensko bývalého guvernéra štátu New York Georgea Patakiho, aby Slovákov poučil o demokracii a podporil ho v boji proti jazykovému zákonu. Csáky bol americkému demokratovi dobrým inštruktorom, pretože ako papagáj zopakoval všetky Csákyho notorické klamstvá. V Patakiho prejave pred dychtivým členstvom SMK zaznievali skutočné perly ducha, napríklad o tom, že slovenský jazykový zákon môže v prípade požiaru znemožniť komunikáciu medzi slovenským Maďarom a hasičom, pretože zákon vraj zakazuje členom menšín dorozumievať sa v materinskom jazyku. Nestranný pozorovateľ tejto párty by si myslel, že ide o vystúpenie starnúceho amerického komika, ktorý to už má v hlave trochu popletené, keby čosi na ten spôsob už nespočetne ráz predtým nepočul od samotného predsedu SMK. Fideszák Zsolt Németh, budúci minister zahraničia anyiaországhu, keďže v Európe nepochodil, zasa vycestoval za veľkú mláku, aby brojil proti Slovákom: „Slovensko treba držať pod serióznym tlakom," burcoval vplyvnú maďarskú Ameriku, ktorej zároveň vyčítal, že sa nepripojila k boju za svätú vec Maďarov v Karpatskej kotline.
Jedno komické vystúpenie strieda druhé, fideszáci si v centrále SMK podávajú kľučky. Najväčší žijúci Maďar Viktor Orbán posmeľoval svojich krajanov vo Felvidéku takto: „Maďari v Karpatskej kotline by mali svoju budúcnosť plánovať spoločne." A aby nebolo pochýb o akú budúcnosť ide, povedal zrozumiteľne, že Maďari by sa aj tu, za hranicami, mali vnímať „nie ako menšina, ale ako štátotvorné spoločenstvo".
Slovenskej diplomacii bude ešte dlho trvať, kým dokáže na všetkých frontoch čeliť lavíne maďarských útokov, lží, šovinizmu a nehoráznych obvinení. Žiaľ, rozum a reč faktov na medzinárodných kolbištiach mnohokrát nezavážia. Chce to trpezlivú, ale aktívnu politiku, najmä pri zrážke s hysterickým susedom.