Štvrtok 4. jún 2020

extra plus

December 2009

Aktuálne číslo

Reprodukcia: archívReprodukcia: archív

Ohrozené pohľadnice

Bezplatné zasielanie virtuálnych obrázkových vianočných pozdravov cez internet je čoraz populárnejšie

Zuzana Makovská

Vianočné a novoročné pohľadnice posielame v posledných rokoch čoraz menej. Svoje miesto pomaly prenechávajú pohodlnejším e-mailom a esemeskám. Klasická pohľadnica je však osobnejšia, preto si stále zachováva priazeň u veľkej časti populácie, najmä u tých skôr narodených.

Číňania si už v staroveku zvykli na Nový rok vymieňať zdvorilostné správy. Zvyčajne na nich nebol nijaký obrázok, len text na červenom podklade. Podobný zvyk mali aj Egypťania, ktorí si zase posielali pozdravy na papyrusoch. Za predchodcov vianočných pohľadníc mnohí označujú stredoveké rytiny zobrazujúce kresťanské motívy. Na Vianoce a Veľkú noc ich predávali svätci alebo farári za pomerne vysokú cenu.
V Európe sa písané vianočné a novoročné želania objavili niekedy v 15. storočí. Spočiatku ich vyrábal každý sám ručne, zdobili ich rôzne obrázky, výjavy zo života a jednoduché priania či verše.

Anglické prvenstvo
Všeobecne sa za kolísku vianočných pohľadníc dnešného typu označuje Anglicko, pričom sa o ich vznik zaslúžilo hneď niekoľko džentlmenov. Už v roku 1794 vytvoril umelec Dobson pohľadnicu s vyobrazením zasneženého zimného lesa a šťastnej rodiny pri stromčeku. Prvé tlačené vianočné pohľadnice sa objavili údajne v Škótsku okolo roku 1840. Papierové kartičky zdobené nápisom Príjemné sviatky vytlačila tlačiareň Charlesa Drummonda v Edinburgu. Neboli však ako súčasné pohľadnice - tieto jednoduché želania sa posielali v zalepených obálkach so známkou.
O vznik skutočných vianočných pohľadníc, ktoré by vyhoveli aj dnešným požiadavkám, sa v Anglicku zaslúžil sir Henry Cole. Každoročné vypisovanie množstva pozdravov priateľom a známym ho už unavovalo, a tak si na to v roku 1843 najal umelca Johna Calcotta Horsleyho. Ten sa vďaka lenivosti anglického džentlmena zapísal do histórie ako prvý známy autor vianočnej pohľadnice. Bola ručne maľovaná a zdobil ju obrázok šťastnej rodinky, ktorá si pripíja pohárom vína. Pohľadnica sa stala veľkým hitom a diskutovalo sa o nej v mnohých londýnskych salónoch. Poslúžila dokonca ako vzor pre tlač prvej série vianočných pohľadníc na predaj. A tak nás viktoriánske Anglicko obohatilo okrem kriketu aj o krásny zvyk posielania vianočných pohľadníc, ku ktorému neskôr pribudla aj móda vydávania špeciálnych vianočných poštových známok. Z výroby pohľadníc sa postupne vyvinula osobitá tvorivá činnosť - filokartia.
Ručne vyrábané a doručované vianočné pohľadnice získali veľkú popularitu. Zmenu do ich výroby priniesli Nemci. Začali používať drevorytiny, čím sa umožnila bohatšia modelácia a tieňovanie používaných obrázkov. Osobné doručovanie vianočných pozdravov neskôr nahradilo pohodlnejšie posielanie poštou.

Návrat k originalite
Vianočné a novoročné pohľadnice postupne dostali takú podobu, v akej ich poznáme aj dnes. Na rozmnožovanie používaných vianočných motívov používali ich tvorcovia drevorezby, medirytiny a oceľorytiny. Spočiatku ich tlačili litograficky. Litografia, inak povedané kameňotlač, je založená na vzájomnom odpudzovaní vody a mastnoty. Základom je úplne rovný litografický kameň alebo kamenná doska. Na tento povrch sa litografickou ceruzkou alebo litografickým tušom nakreslí požadovaný obrázok a napíše text. Kameň sa navlhčí, položí sa naň papier a obrázok sa odtlačí pomocou tlačiarenského lisu. Pokreslené miesta priťahujú mastnotu, čiže prijímajú farbu. Čisté miesta zasa priťahujú vodu, a tak mastnú tlačiarenskú farbu odpudzujú.
Kvalitatívny posun znamenala svetlotlač, fototypia. Tá umožňovala takmer dokonalú reprodukciu obrázkov. Výroba pohľadníc odskúšala aj ostatné dobové technické novinky - hĺbkotlač (farba sa nanáša do priehlbín a vyvýšené miesta ostávanú biele, odtlačok sa získava tlakom), autotypiu a ofset, ktorým sa pohľadnice vyrábajú dodnes. Ofset pritom zachováva hlavný princíp kameňotlače - na netlačiace miesta sa nanáša tenký film vlhčiaceho roztoku na vodnej báze, ktorý zabraňuje priľnutiu mastnej farby na tlačovú formu. Do vývoja pohľadníc, a nielen tých vianočných, výrazným spôsobom zasiahol vynález fotografie.
Koncom dvadsiateho storočia sa ľudia začali vracať k pôvodnej ručnej výrobe vianočných pohľadníc. Mnohých k tomu vedie snaha vytvoriť pre svojich blízkych originálny kúsok. Pošty na celom svete však zaznamenávajú pokles počtu posielaných vianočných pohľadníc. Naopak, mimoriadnu popularitu získavajú internetové stránky ponúkajúce bezplatné zasielanie virtuálnych pohľadníc. Návštevníci si po jednoduchej registrácii sami vytvoria celú pohľadnicu z ponúkaných prvkov, pričom často môžu pridať aj hudobný motív. Virtuálny pozdrav je hotový aj odoslaný v priebehu niekoľkých minút.

Fotografia:
Prvá známa vianočná pohľadnica moderného typu od Angličana Johna Calcotta Horsleyho z roku 1843.