Piatok 5. jún 2020

extra plus

December 2009

Aktuálne číslo

Periskop

Nový úsek diaľnice
Obyvatelia obcí Lehôtka pod Brehmi, Hliník nad Hronom a Bzenica v okrese Žiar nad Hronom sú od 19. novembra výrazne menej ohrození intenzívnou dopravou. Práve tieto obce totiž obchádza 9,7-kilometrový úsek rýchlostnej cesty R1 Žarnovica - Lehôtka pod Brehmi, ktorý odovzdali do užívania za prítomnosti premiéra R. Fica. Úsek postavilo združenie R1 SSŽ - EUROVIA za 51,786 milióna eur. Výstavba sa začala v marci 2008 a odovzdanie do užívania bolo tri mesiace pred zmluvne dohodnutým termínom. Na úseku popri železničnej trati je 11 mostov, z toho osem na rýchlostnej ceste, a dve mimoúrovňové križovatky. Stavba je vybavená 11 odlučovačmi ropných látok, protihlukovými stenami v dĺžke vyše 6,5 kilometra a vyžiadala si aj novú úpravu koryta Hrona vo vyše polkilometrovom úseku. Úsek Žarnovica - Lehôtka pod Brehmi je prvou etapou výstavby R1 medzi Žarnovicou a Šášovským Podhradím v Žiari nad Hronom. Výstavba druhého, 8,4-kilometrového úseku Lehôtka pod Brehmi - Šášovské Podhradie by mala byť dokončená v októbri 2010.

Zjednotené služby v bankách
Parlament schválil novelu zákona o platobných službách, ktorý má účinnosť od 1. decembra tohto roka. Mali by sa tak zjednotiť postupy bánk v rámci Európskej únie. Zmeny sa týkajú vedenia bežných účtov, výpisov, poplatkov, platobných služieb, transakcií s platobnými kartami a inkasa. Podľa návrhu zákona je banka povinná poskytnúť fyzickej osobe raz mesačne bezplatný výpis z účtu. Banky budú musieť vrátiť klientovi pomernú časť poplatku pri zrušení účtu, taktiež budú musieť zrušiť spoplatňovanie transakcií dvoma poplatkami. Stávalo sa, že klient, ktorý si vybral peniaze z bankomatu konkurenčnej banky, tak okrem poplatku s tým spojeným zaplatil aj tzv. účtovnú položku. Z nového návrhu zákona o platobných službách vyplýva, že zákon umožňuje klientom našich bánk používať inkaso aj iným spôsobom ako doteraz. Súhlas k inkasu môže od platiteľa okrem banky dostať aj príjemca alebo banka príjemcu. Lehota na reklamovanie transakcie kartou je 13 mesiacov.

Nová vyhláška na cestách
Od 20. novembra vstúpila do platnosti nová vyhláška, ktorá upravuje zákon o podmienkach prevádzky vozidiel v premávke na pozemných komunikáciách. Najväčšie zmeny nastali v povinnej výbave, hĺbke dezénu pneumatík a umiestňovaní predmetov do zorného uhla vodičov. Nová vyhláška vypúšťa z povinnej výbavy náhradné žiarovky, elektrické poistky a ťažné lano. Ak sú vo vozidle prostriedky na bezdemontážnu opravu poškodenej pneumatiky umožňujúcej jej dočasné použitie, vozidlo nemusí byť vybavené náhradným kolesom. Nákladným vozidlám nad 12 ton pribudli do povinnej výbavy snehové reťaze. Minimálna hĺbka dezénu na zimných pneumatikách je tri milimetre. V zornom poli vodiča nesmú byť okrem schválených spätných zrkadiel umiestnené nijaké predmety, obmedzujúce jeho výhľad. Zo zorného poľa treba odstrániť navigačné systémy pripevnené na čelnom skle a neplatné nálepky. Za zníženej viditeľnosti musia byť cyklisti, kolobežkári, ale napríklad i vozičkári riadne osvetlení. Vpredu musia mať biele svetlo, vzadu červené.

Slovensko-maďarské iskrenie v europarlamente
EK chce urobiť analýzu jazykového zákona na základe debaty v pléne EP, ktorú iniciovala europoslankyňa zvolená za SR Edit Bauerová a jej maďarská kolegyňa Kinga Gálová. Debata sa strhla na prestrelku medzi slovenskými, maďarskými a rumunskými europoslancami maďarskej národnosti kritizujúcimi navzájom postavenie národnostných menšín v druhej krajine. Jaroslav Paška (SNS) uviedol ako príklad porovnanie vzdelávania detí v školách. „V Maďarsku slovenské deti o slovenských školách nemôžu ani snívať. Maďarská vláda im vzdelávanie v ich rodnom jazyku na rozdiel od iných vlád v EÚ neumožňuje," povedal. Maďarsko podľa neho zdecimovalo slovenskú menšinu v Maďarsku na jednu desatinu. Na tento fakt upozornil aj Sergej Kozlík (ĽS-HZDS), podľa ktorého je Maďarsko krajina, ktorá „takmer zlikvidovala menšiny a snaží sa hrubo zasahovať do kompetencií SR". Ako doplnil, Slovensko uplatňuje vysoký štandard vo vzťahu k národnostným menšinám a zároveň jeden z najmiernejších zákonov o štátnom jazyku v Európe.

Minister chce úplný zákaz fajčenia
Minister zdravotníctva Richard Raši chce presadiť úplný zákaz fajčenia. Ako povedal pri prezentácii štartu zdravotno-výchovnej kampane Chráň si svoje pľúca, dúfa, že keď bude politická podpora v parlamente, podarí sa ministerstvu presadiť úplný zákaz fajčenia, „aby sa nemohli hľadať výnimky". Minister je rád, že od septembra, keď vstúpila do platnosti novela zákona o ochrane nefajčiarov, viaceré reštaurácie uprednostnili pred vybudovaním priečky, ktorá má oddeľovať fajčiarov od nefajčiarov, absolútne nefajčiarsky režim. „Čo mňa osobne veľmi trápi, je fajčenie v nákupných centrách," uviedol s tým, že to považuje „za absolútnu bezočivosť prevádzkovateľov a bezcitnosť ľudí, ktorí fajčia v priestoroch, kde sa prechádzajú aj rodičia s deťmi". Nový zákon o ochrane nefajčiarov platí od 1. septembra. Schválili ho vo februári. Už vtedy sa Raši vyjadril, že „ako zarytý nefajčiar budem spokojný až vtedy, keď prejde úplný zákaz fajčenia kdekoľvek".

Prvá obeť novej chrípky v SR
V nemocnici v Bojniciach zomrel 24. novembra 32-ročný muž z Prievidze, u ktorého sa potvrdil nový vírus chrípky typu A H1N1. Ako informoval hlavný hygienik SR Ivan Rovný, pacient zomrel na pneumóniu a akútne respiračné zlyhanie. Podľa šéfa odboru epidemiológie Úradu verejného zdravotníctva SR Jána Mikasa mohla nová chrípka výrazne prispieť k spomínanej príčine úmrtia. „Išlo však o muža so závažným ochorením obličiek," zdôraznil Rovný s tým, že bol tri roky na dialýze. Ako ďalej objasnil, muž mal príznaky chrípky ako teplota nad 38 stupňov, bolesti hlavy a kĺbov od 16. novembra. Pandemický vírus chrípky u neho testy potvrdili 20. novembra. Na jeho liečbu lekári použili antibiotiká aj antivirotiká. Zosnulý pacient sa novou chrípkou nakazil na Slovensku. Na Slovensku sa doteraz potvrdilo 466 prípadov chrípky typu A H1N1. Ochorenie postihuje všetky vekové skupiny. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) vyhlásila 11. júna v súvislosti so šírením chrípkového vírusu prvú celosvetovú pandémiu chrípky za posledné štyri desaťročia.

EK zastavila konanie
Európska komisia zastavila konanie proti Slovensku pre porušenie právnych predpisov v súvislosti s tzv. nástenkovým tendrom. Stalo sa tak potom, čo Ministerstvo výstavby a regionálneho rozvoja SR v máji tohto roku skončilo zmluvu o poskytovaní služieb pri čerpaní eurofondov s konzorciom štyroch firiem. „Komisia zastáva názor, že skončením zmluvy sa formálne odstránili osobitné dôvody sťažnosti na porušenie právnych predpisov, takže konanie vo veci porušenia sa môže zastaviť," zdôvodnila komisia rozhodnutie o zastavení konania.

Abeceda lavín
Prvá odborná publikácia o lavínach určená verejnosti sa v týchto dňoch dostáva k čitateľom. Podľa autora Milana Lizucha, pracovníka Strediska lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby, táto „príručka do vrecka alebo batoha je určená všetkým tým, ktorí sa pohybujú v zimnom vysokohorskom teréne". Autor v publikácii s názvom ABC lavín čitateľom vysvetľuje nielen vznik snehových lavín, ich riziká, ale poskytuje aj návod, ako a čo robiť po páde lavíny. Želaním autora je, aby boli najviac ošúchané tie strany publikácie, ktoré sú venované plánovaniu túr, testom snehu a stabilite snehovej pokrývky.

Odškodnenie pre očkovaných
Poslankyňa NR SR Ľudmila Mušková chce vytvoriť priestor pre možnosť odškodnenia osôb, ktoré sú postihnuté nepredpokladanými negatívnymi dôsledkami očkovania. Novela by v prípade schválenia zaviedla štandardný proces posudzovania žiadostí o odškodnenie, v ktorom budú mať postavenie rozhodujúcich správnych orgánov regionálne úrady verejného zdravotníctva, ako aj Úrad verejného zdravotníctva SR. Kompetenciu na posúdenie správnosti rozhodnutia správnych orgánov zveruje návrh novely zákona do rúk správnych súdov.

SNS o Sólyomovi
Slovenská národná strana víta rozhodnutie Európskej komisie nezaoberať sa sťažnosťou maďarského prezidenta, ktorému Slovenská republika neumožnila vstup na svoje územie. László Sólyom chcel prísť na Slovensko 21. augusta, na výročie vojenskej intervencie a následnej okupácie vojskami Varšavskej zmluvy. Predseda SNS Ján Slota označil sťažnosť len za „bublinu" a Európska komisia v Bruseli podľa neho potvrdila, že členská krajina únie má právo odoprieť vstup na vlastné územie. Slota zároveň pripomenul, že maďarského prezidenta nepozval nijaký slovenský štátny orgán.

Janet Jacksonová napíše knihu
Speváčka Janet Jacksonová sa chystá napísať knihu, ktorá bude zachytávať detaily zo života Jacksonovcov. Súčasťou knihy bude aj jej pohľad na smrť jej brata - kráľa popu. „Napíše o Michaelovej smrti, o tom, ako táto udalosť ovplyvnila ju, jeho deti a zvyšok rodiny," uviedol pre magazín In Touch Weekly zdroj blízky speváčke. „Chce sa vyjadriť k tomu, ako sa so všetkým vyrovnávala, o vzťahoch v rodine," dodal. Od bratovej smrti sa Janet zriedka ukazuje na verejnosti.

Voda a čokoláda proti bolesti
Čokoláda dokáže aktivovať časť mozgu, ktorá tlmí bolesť, ale taktiež spôsobuje, že čokolády zjeme viac. Americkí vedci z University of Chicago zistili, že tlmiť bolesť dokáže aj obyčajná voda a neprispieva pritom k obezite. Vedci tvrdia, že konzumácia potravy stimuluje časť mozgu, ktorá má na starosti podvedomé reakcie, ako napríklad aj tlmenie bolesti. Lenže u ľudí v dnešnej dobe to má za následok rýchlo sa šíriacu nadváhu. Odborníci preto radia lekárom, aby pacientom neodporúčali na upokojenie sladkosti, ale radšej vodu.

Foto: TASR/Michal Svítok, Pavel Kapusta, SITA, archív