Piatok 5. jún 2020

extra plus

December 2009

Aktuálne číslo

Foto: SITAFoto: SITA

Dve veľmoci

Peter Jánošík

Spojené štáty americké sa za vlády Baracka Obamu stali z veľmoci imperiálnej veľmocou spolupracujúcou s ostatnými štátmi sveta. Naznačujú to aj zahraničné cesty šéfa americkej administratívy, predovšetkým tá najnovšia do Ázie. Návštevu Číny označili analytici za „cestu roka".
Hlavným cieľom Obamovej návštevy v Pekingu bolo presvedčiť svojho čínskeho kolegu Chua Ťin-tchaa, že Spojené štáty nie sú súperom, ale partnerom ľudovej Číny. V tomto duchu sa vyjadril už počas svojho vystúpenia v japonskom Tokiu, kde privítal posilňovanie vplyvu Číny na svetovej scéne. Nemyslí si, že „úspech jednej krajiny môže prísť iba na úkor inej krajiny". Ani Čína nešetrila chválou. Denník China Youth Daily v predvečer Obamovej návštevy napísal: „Ekonomické vzťahy medzi Čínou a Spojenými štátmi sú také silné, že neexistuje nijaký priestor na obchodnú vojnu." Peking je v súčasnosti najväčším veriteľom Spojených štátov, ktoré môžu plátať schodky svojho národného rozpočtu iba vďaka čínskym peniazom. Čína disponuje niekoľkými biliónmi dolárov v hotovosti a má toľko amerických štátnych dlhopisov, že by mohla okamžite zničiť americký dolár. Zároveň by však poslala ku dnu aj svoju ekonomiku, ktorá drží rezervy práve v dolároch. Pritom Peking umelo udržiava nízky kurz svojej národnej meny juanu, čím dostáva do ťažkostí amerických výrobcov. Takto zvýhodňuje na ich úkor čínskych exportérov. Dnes je ekonomika Číny treťou najmocnejšou na svete - po Spojených štátoch a Nemecku. Súčasný hospodársky rast tejto krajiny aj napriek kríze dosahuje až osempercentnú hranicu.
Podľa legendy americkej diplomacie Zbigniewa Brzezinského žijeme v čase, keď globálna nadvláda Západu upadá. Nie je to tým, že by sa znižovala jeho životaschopnosť, ale rastom životaschopnosti Ázie. Podľa Obamových slov je silná prosperujúca Čína možným zdrojom sily pre spoločenstvo národov.
Pri rozhovoroch s čínskymi lídrami boli najčastejšie opakovanými slovami spolupráca a partnerstvo. Na rokovací stôl sa dostali hlavné výzvy 21. storočia od klimatických zmien cez šírenie zbraní hromadného ničenia až po finančnú a hospodársku krízu a hľadanie ciest k obnove svetovej ekonomiky. Spolupráca by mohla prebiehať predovšetkým v oblasti klimatických zmien a energií. Obidve krajiny sú najväčšími znečisťovateľmi ovzdušia a obrovskými konzumentmi energie.
Pred rokom bola Amerika ešte v jasnej pozícii svetového lídra, dnes už je to inak. A tak sa analytici pýtajú, či nešlo o stretnutie končiacej superveľmoci s veľmocou nastupujúcou.